Ексклюзиви
понеділок, 12 червня 2006 18:41

Коаліції може не бути

Автор: фото: УНІАН
  Юлія Тимошенко й Олександр Мороз виходять із секретаріату президента після зустрічі глави держави з лідерами політичних сил, які перемогли на виборах у Верховну Раду. 11 квітня 2006 року
Юлія Тимошенко й Олександр Мороз виходять із секретаріату президента після зустрічі глави держави з лідерами політичних сил, які перемогли на виборах у Верховну Раду. 11 квітня 2006 року

Учора учасники переговорів зі створення парламентської коаліції посварилися ще раз, можливо, тепер уже остаточно. Вони звинувачують одне одного в політичному егоїзмі й нехтуванні державними інтересами.

Соцпартія на переговорах зайняла категоричну позицію, що головою Верховної Ради має бути її лідер Олександр Мороз. "НУ" вважає такий підхід несправедливим і нелогічним.

"Наша Україна" висловлює жаль, що особисті амбіції лідера соціалістів зруйнували переговори зі створення коаліції. "Наша Україна" вважає, що подальший хід переговорів із формування коаліції є безперспективним", — ідеться у заяві блоку. Її оприлюднили вчора о 12 годині.

Саме до того часу "нашоукраїнці" чекали від соціалістів відмови від претензій Мороза на крісло спікера.

— Ми нашим колегам одразу сказали, що не змінимо свою позицію. І нам не потрібен був час до понеділка,— зауважив "ГПУ" перший секретар Соціалістичної партії Йосип Вінський, 50 років.

Він каже, що його партія ультиматуму не ставила:

— Ми називаємо це позицією. Ми стоїмо на європейських принципах поваги і рівноправності партнерів. А принцип обирати посади за чергою ми колись пропонували. Тоді "Наша Україна" його відкинула.

Почерговий розподіл посад означав би, що крісло прем"єр-міністра або голови Верховної Ради обирав би собі БЮТ — вони з "помаранчевих" набрали найбільше голосів. Посада, яка залишиться, мала б дістатися "Нашій Україні". Тобто оскільки БЮТ хоче прем"єрство для Тимошенко, то "Наша Україна" претендує на голову парламенту. Потім була б черга вибору для соціалістів. Наприклад, вони могли б отримати крісло першого віце-прем"єра.

Соціалісти були категорично проти права "нашоукраїнців" на посаду спікера. Хоча раніше підтримали претензії Юлії Тимошенко на прем"єрське крісло, саме виходячи з принципу почерговості. Тобто разом із БЮТом наполягали, що посаду глави уряду має отримати сила, яка набрала на виборах найбільше голосів. Після того ж, як "Наша Україна" погодилася на прем"єрство Тимошенко, БЮТ і Соцпартія почали добиватися обрання головою Верховної Ради Олександра Мороза.

— Ми з переговорів не виходимо, — каже Йосип Вінський. —  Мені важко зрозуміти плани "Нашої України". Хай виходять з переговорів. Це їх право. А якщо будуть нові вибори, то народ нас розсудить.

Жодних переговорів зараз немає

— Жодних переговорів зараз немає, — прокоментувала вчора "ГПУ" ситуацію керівник інформаційного департаменту "Нашої України" Тетяна Мокріді, 34 роки.

За її словами, "нашоукраїнці" розуміють логіку дій соціалістів. Адже посада голови парламенту — це останній шанс для їхнього ветерана Олександра Мороза. Водночас у "Нашій Україні" не кажуть, чи рішення про вихід з переговорів є остаточним. Народні депутати з "НУ" вчора коментувати ситуацію відмовлялися. Не змогла "ГПУ" отримати реакції і від БЮТу — на час завершення роботи над цим номером газети офіційної позиції блоку ще несформували.

Зате щедрим на коментарі був Тарас Чорновіл, 42 роки. Він сказав "ГПУ", що тепер Партія регіонів чекає на зустрічні кроки "нашоукраїнців".

— Ми довго заявляли, що готові вести переговори у будь-якому форматі, — каже він. — Ми не змінюємо своєї поведінки і не починаємо хаотичних переговорів. Доки "Наша Україна" не скасує рішення політради про можливість переговорів лише з БЮТ і СПУ — доти наші переговори не носитимуть офіційного статусу.

На думку Чорновола, і для БЮТівців, і для соціалістів надзвичайно важливо брати участь у владі. Тому їх "регіони" теж із рахунків не списують.

Директор Центру соціальних досліджень "Софія" Андрій Єрмолаєв, 37 років, припускає: без коаліції Верховна Рада може прожити й до осені. Адже Конституція не змушує президента розпускати парламент. Віктор Ющенко має зараз таке право, але не обов"язок.

— Президент може "подарувати" парламенту першу сесію. Ющенка влаштує те, що його соратник Єхануров продовжить керувати урядом до осені, — стверджує політолог. — А тоді, в умовах кризи, з"являться зовсім інші обставини. Вони дозволять говорити про ідею широкої коаліції із залученням Партії регіонів.

Андрій Єрмолаєв прогнозує: якщо зараз не створять коаліцію, то протягом літа у фракціях БЮТу і СПУ будуть серйозні внутрішні проблеми.

— Уже зараз у Блоку Тимошенко є серйозні проблеми з кадрами. У регіонах не довіряють тим, хто пройшов за списком до парламенту, — пояснює він. — Ще складніша ситуація у соціалістів. Упродовж літа вони можуть пережити навіть партійний розкол.

Зараз ви читаєте новину «Коаліції може не бути». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути