10 грудня депутати Вінницької обласної ради зібралися, щоб обговорити ситуацію в місті після подій 6 грудня. Тоді близько 500 активістів штурмували облраду. Їх не пустили на сесію, на вході виставили кордон силовиків і тітушок. Люди почали проштовхуватися до будівлі. Правоохоронці били їх кийками, пускали сльозогінний газ. Депутати мали проголосувати за відставку голови облради Сергія Свитка. Активісти вимагали усунути з посади губернатора Анатолія Олійника. Сесія не відбулася. Перед засіданням у середу Сергій Свитко і Анатолій Олійник вибачилися один перед одним.
— Ніхто не збирався штурмувати раду. За кілька днів до сесії стало відомо, що адміністрацію охоронятиме "Ягуар", очікують протистояння. Я написала про це в соцмережі, — розповідає координатор Автомайдану в області та громадського об'єднання "Народний Майдан Вінниччини" 39-річна Таїса Гайда. Її звинувачують в організації штурму. Розмовляємо в центрі збирання допомоги бійцям АТО. — Я з 10 волонтерами прийшла на сесію, щоб зібрати гроші з депутатів на спальні мішки.
Чому приїхали хмельницькі майданівці?
— Прочитали мій пост в інтернеті і приїхали підтримати. Їх було не 150, як казали, а 18.
Чому це сталося у Вінниці? Там люди більше, ніж в інших регіонах, невдоволені владою?
— Перед людьми виставили міліцейський кордон у вісім рядів та ще ряд тітушок-провокаторів. Було відчуття 2013 року: людей б'ють, жінки кричать, дідусі пхаються.
Правоохоронці кажуть про вісьмох постраждалих міліціонерів. А скількох активістів поранили?
— Сімох. Волонтер Роман Рогозянський щойно повернувся з передової з Дебальцевого. Бійці спецбатальйону "Вінниця" затягли його в адміністрацію, побили, зламали носа, відібрали відеокамеру. Моєму чоловікові вибили кийком ліктьовий суглоб правої руки, коли він через розбите скло намагався відчинити двері.
Активісти підтримали губернатора, коли приймав присягу на Майдані 8 березня. Чому на останній сесії виступили проти нього?
— Є інформація, що це він викликав "ягуарівців", дав наказ не пускати людей. Коли його запитали, чому не вийшов пояснити ситуацію, відповів: має секретні матеріали в сейфі, що треба були винести з приміщення.
Губернатор і голова обласної ради можуть порозумітися?
— Вважаю, Свитко має лишитися на посаді. Його обрав Майдан, підтримала більшість. Він навів порядок у лікарнях, почали менше брати хабарів, принаймні, стали боятися. Свитко — не радикальний, м'який, і мені це не дуже подобається. Він підпадає під вплив. Але робить речі, які раніше ніхто не робив — заявляє у прокуратуру про чиновницькі махінації, корупцію та дерибан земель, подає в суди на чиновників. А губернатор має написати заяву на звільнення, аби не розхитувати ситуацію.
Які рішення заспокоять громаду?
— Люди потребують спілкування. Путін — і той щодня говорить із виборцями, хай навіть бреше. Саакашвілі всі реформи пояснював, навіть коли вони були непопулярні, розповідав, навіщо це країні. Олійник, депутати мають навести аргументи, чому хочуть зняти з посади голову обласної ради.
Як відреагувало керівництво країни на події у Вінниці?
— Ми не побачили чіткої позиції президента Порошенка. Він усе поклав на плечі губернатора. Спікер, колишній мер Вінниці Гройсман охрестив нас сепаратистами, міністр внутрішніх справ Аваков назвав дебілами. Вони досі не розуміють, чому відбувся штурм.
Уперше після президентських виборів затоптали портрет Порошенка.
— Коли він став главою держави, перестав говорити з людьми. Усі бачать, що відбувається: вимикають світло тричі на день, підвищують ціни, немає роботи, вбивають хлопців на війні, а волонтери й далі самі збирають на бронежилети. Він не чує народ. Змушує їхати до нього й говорити плакатами, шинами, мегафонами. Зараз Порошенко йде шляхом Януковича.
Робочою групою, що розслідує події у Вінниці, керує Володимир Гройсман. Це допоможе?
— Поcил Гройсмана — покарати активістів. Внутрішнє розслідування серед міліціонерів не проводять. Вони заявляють, що нікого не били. Хоч на відео бачимо протилежне. Гройсман наробить біди, бо самовпевнений. Ми не збираємося створювати самопроголошену республіку. Але чомусь саме підконтрольні Гройсману ЗМІ перші заговорили про неї та "народного губернатора". Він або не розуміє, що робить, або має власний інтерес.
Що сталося насправді?
— "Регіонали" захотіли реваншу. Люди цьому завадили. Влада не підтримує наших методів боротьби, як і "регіоналів".
Яка роль "Свободи" в цьому процесі?
— Вони скористалися обставинами. На народному вічі одразу запропонували свого кандидата, очільника обласної організації, екс-нардепа Олексія Фурмана. Його привітав самопроголошений губернатор ДНР. Це було поспішне рішення, від якого. "свободівці" відхрестилися наступного дня.
Мерія Вінниці звинувачує вас у сепаратизмі. Повістку чекаєте?
— Якщо її вручать, це означатиме, що влада йде до авторитаризму. Це сигнал, що рухаємося не до Європи.
Коментарі