На перехресті перед селом Синьків Заліщицького району Тернопільської області стоять три машини ДАІ. У п'ятницю тут мають відкрити тепличний комплекс "ДФ Агро". Кажуть, найбільший в Україні. Власник підприємства — уродженець Синьківа мільярдер 47-річний Дмитро Фірташ.
Біля сільради паркуються з десяток автомобілів. Переважно — позашляховики. Ще близько півсотні машин та автобусів стоять обабіч вулиці.
Навпроти входу до адміністративної будівлі "ДФ Агро" поставили сцену блакитного кольору. На великому екрані транслюють документальний фільм "Синьків. Живи в Україні". Через дорогу від сцени під дощем стоять близько 80 місцевих жителів.
— Коли воно вже начнеться? — питає 82-річна Ганна Капітан. — Діждатися не можу. Таке свєто. То є порєдний чоловік Дмитро Фірташевий. І за село дбає, і за простих людей. Ото питає мене раз: "Бабо, сіно маєш?". Знає, що я штири кози держу. Та нема сіна, кажу. То він привіз цілу фуру. Правда, не він, а його памошнік. То я й питаю Дмитра: кіко маю за то дати? А він мені: "Нічого не треба, бабо. Ви краще за мене помоліться". Божий чоловік, — Ганна Яківна витирає сльози кінчиком хустини.
На відкриття прибули голова Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко, голова Ради директорів Союзу молочних підприємств Вадим Чагаровський, президент Агрохолдингу "Мрія" Іван Гута, голова правління "Уманський тепличний комбінат" Микола Гордій, екс-директор із маркетингу і продажів агрохолдингу "Миронівський хлібопродукт" Юрій Логуш.
Надворі — вітряно. Бізнесмени вмощуються в крісла. 56-річний Іван Гута із двома синами підіймається на сцену. Обіймається з Героєм України, директором підприємства "Україна" з Тернопільскої області 58-річним Олегом Крижовачуком.
— Нарешті зібралися разом, — сміється Крижовачук.
Четверо православних священиків сідають у першому ряду. Семінаристи стають позаду.
— Коли приїде прем'єр-міністр, вголос не говорити, не сміятися, пальцями не показувати. Стояти тихо. Зрозуміло? — каже їм охоронець із рацією.
П'ятеро охоронців розташовуються по обидва боки від входу на сцену. За 2 хв. під'їжджає чорний автобус. З нього виходять Дмитро Фірташ, прем'єр-міністр Микола Азаров та губернатор Тернопільщини Валентин Хоптян.
Першим виступає 64-річний Микола Азаров.
— Дорогие друзья, я рад быть здесь. Я рад видеть, как преображается ваш край, — розпочинає промову хрипким голосом. — Когда я пролетал на вертолете, увидел современное село. Ясное и четкое очертание того, что мы с вами вместе начали вибираться из пропасти и строить современное государство.
Азаров говорить 3 хв. Наприкінці промови передає присутнім вітання від президента Віктора Януковича. Люди слухають мовчки. Прем'єр нагороджує бізнесменів державними грамотами.
Азарова проводжають оплесками. Наступним бере слово Дмитро Фірташ.
— Большое человеческое спасибо за всё, — кілька разів повторює російською.
Азаров, Фірташ та Хоптян перерізають синю стрічку й ідуть оглядати теплиці.
У сортувальному цеху три десятки працівників нерухомо стоять біля конвеєра.
— Вже півчаса ждем, — каже 44-річний Юрій. Відмовляється розповісти, скільки платять на підприємстві.
— Достаточно, — каже. — Ми дуже довольні тою роботою. Пока шо ми працюємо в одну зміну: то і 7 годин, і 8, і 10. Як коли. Хто на ставку робе, в кого почасова оплата.
— Не надо с ними говорить, — відганяє журналістів чоловік у чорній куртці. — С вами общаться команды не было.
До приміщення заходять Фірташ з Азаровим. У ту ж мить вмикають конвеєр. Працівники починають перебирати помідори й огірки.
Фірташ показує теплицю журналістам. У приміщенні пахне перцем і помідорами.
— Все здесь делаем с применением новых технологий, голландских, — розповідає. — Соцветие опыляют специальные пчелы. Не то что в моем детстве, — додає Фірташ, а його помічник тим часом показує голландських бджіл. — Моя мама принимает во всем участие. Уже немного разбираеться в технологиях. На уровне дилетанта. Даже в обсуждениях участвует, — усміхається підприємець.
Тепличний комплекс займає 40 га. Тут працюватимуть близько 150 людей. Менеджери та інженери — голландці. Робітники — жителі Синькова та навколишніх сіл. Зі слів Фірташа, зарплата селян за півмісяця становить 2-2,5 тисячі гривень. А ось іноземці заробляють значно більше. Скільки — не говорить.
— Як часто бачитеся з президентом? — цікавляться у Фірташа журналісти.
— У нашій країні президент у всьому бере участь, навіть якщо він нічого не робить, — каже.
У будівництво комплексу Фірташ вклав близько $100 млн.
Заліщицький район завдяки сприятливому клімату славиться ранніми овочами. Тутешні селяни приватно займалися цим бізнесом навіть за Союзу.
— Батьки мене з дитинства щодня примушували працювати. Я ці помідори ненавидів, я на них дивитися не міг, — розповідав Дмитро Фірташ в інтерв'ю французькому виданню "Політік Інтернасьйональ". — Замість, як усі, бути влітку на морі, я на ринках, у країнах Прибалтики, продавав ці кляті помідори. Бо як інакше? Це основний дохід дому.
Коментарі
21