четвер, 17 грудня 2009 22:24

"Через 15 років Ющенка вважатимуть святим"

Автор: фото: Андрій ЄЛОВІКОВ
  Директор Інституту національної пам’яті Ігор Юхновський вважає, що усі претенденти на посаду президента України — достойні люди
Директор Інституту національної пам’яті Ігор Юхновський вважає, що усі претенденти на посаду президента України — достойні люди

2004-го Ігор Юхновський, якому зараз 84 роки, був найстаршим депутатом Верховної Ради й приводив до присяги президента Віктора Ющенка. За рік виник Інститут національної пам"яті на столичній вул. Липській — неподалік штабу Партії регіонів та офісу екс-президента Леоніда Кучми. Із часу заснування інститут очолює Юхновський. Однак портрета президента в його кабінеті немає.

— Я й не замислювався, щоб повісити портрет Ющенка, — каже. — І так всі знають, що я є його прихильником, хоча з багатьма кроками й не погоджуюся.

В Ігоря Рафаїловича просторий кабінет. На довгому столі для нарад — чотири порожні стакани і дві надпиті півлітрові пляшки мінералки. На підлозі стоїть півтораметровий плазмовий телевізор. На стінах — два пейзажі.

Значна частина виборців розчарувалися у Вікторові Ющенку. Що він робив неправильно?

— В Ющенка була одна вагома причина — отруєння. Людина була доведена майже до смерті. Перший рік на посаді він був у неймовірно поганому стані, боровся за можливість думати і вирішувати, але нікому цього не показував.

Також перші невдачі — призначення на посади. Невдала була позиція до "Нашої України". Невдалі перші парламентські вибори. Бо якби Ющенко мав більшість у Верховній раді, усе було б по-іншому.

Українці боготворили Ющенка і, мені здається, це трішки зашкодило його самокритичності.

Особисто я не згодний із принципом так званої ліберальної демократії, рівних можливостей. Він дає сильнішому, багатшому в контакті зі слабшим і біднішим, але також діловим чоловіком, виграти.

Тому в Україні так багато олігархів?

— Звичайно. На такому шляху породжується суспільство, яке складається з олігархів і великої кількості бідних. Немає середнього класу. І в тому основна невдача Віктора Андрійовича. Хоча виробництвом насправді мав займатися уряд, а не президент. Тобто нормального розподілу обов"язків між президентом і урядом не було. І тут вина Олександра Мороза, який змусив Верховну Раду прийняти його поправки до Конституції. Після цього країна фактично почала розвалюватися.

У першому турі голосуватиму за Ющенка, бо він — справжній український патріот

Перший рік, коли Ющенко ще мав повноваження як у Кучми, був змарнований. А другий рік був просто безглуздим, коли вступила Конституція у свої права з "морозівськими" поправками. Литвин цим скористався і відразу послав у відставку уряд Єханурова — гарний уряд, діловий. І та основа, коли президент і прем"єр-міністр працюють разом, була знищена. Тут величезна вина Литвина. Це якось замазується.

Чому Литвин так вчинив?

— Я би це назвав дитячою занощивістю. Щоб похизуватися, що я, голова Верховної Ради, маю тепер великі права.

Чи стане Ющенко вдруге президентом?

— Я цього не знаю. Але в першому турі неодмінно голосуватиму за Ющенка, бо він — справжній український патріот. Хай посяде третє, четверте місце, проте ми, українці, не можемо дозволити, щоб Ющенко був викинутий із політичного життя.

Кількість від"ємних рис в інших кандидатів не менша, ніж у нього. Тільки нинішнього президента ви знаєте, як облупленого, і не можете назвати його непорядним чоловіком. А ту титанічну роботу, яку він зробив по відродженню України, не міг би зробити жоден глава держави. І за цих речей можу чітко сказати, що за років 15–20 Ющенка будуть вважати святим.

Він говорить, що потрапить у другий тур і там переможе Януковича.

— Усі, хто бореться за президентське крісло, говорять аналогічно, — Ігор Рафаїлович кашляє, його голос сідає. — Але Ющенко має перевагу — може показати, що вже зробив. Однак і вплив Юлії Володимирівни також великий.

Доки в неї рейтинг вищий. Ющенко обіцяє людям національні цінності. Натомість Тимошенко й Янукович — збільшення пенсій, безкоштовну медицину, п"ять років без податків малому бізнесу. Може, і Ющенку так варто?

— Варто, бо маємо повний податковий безлад у середині держави. Я не кажу, що це вина Ющенка, бо він президент. Це швидше вина прем"єр-міністра. Але той факт, що президент і прем"єр не можуть між собою домовитися про розподіл влади, про взаємну координацію  вчинків, відбивається в Україні. І добре, що вибори будуть так скоро. Бо якби це ще далі тягнулося, то було б погано.

Чи личить президенту казати в бік голови уряду "набралася боргів, як сучка бліх", "бомж"?

— Із кожним трапляються хвилини, коли нас заносить.

Якщо у другий тур потраплять Янукович і Тимошенко, за кого голосуватимете?

— Хто б не став президентом, він буде українським президентом. Хіба що буде останнім ідіотом, аби віддати комусь Україну.

Мене більше тривожить національна політика, яку проводитиме глава держави. Якщо дивитися на політичне оточення, то в Тимошенко воно більш національно свідоме, ніж у Януковича. Воно не допустить відхилення Юлії Володимирівни від національного курсу. Тому голосуватиму за неї. До Москви вона нас не приведе. Хоч її й критикують за те, що на невигідних умовах підписала газові контракти з Росією. Справа в тому, що важко вести переговори, коли на це немає часу. Адже найчастіше вони ведуться в грудні, коли в січні вже треба подавати газ. Але в такому поганому становищі ми перебуваємо давно, бо не маємо лічильників при вході газу на нашу територію.

Тимошенко встановить такі лічильники?

— Вона мусить це зробити. Тимошенко грамотна в енергетичній галузі. Вона зробила чимало на посаді віце-прем"єра з енергетичних питань, коли Ющенко був прем"єр-міністром. Практично поставила на ноги ядерну енергетику, яка була на грані провалу — не було жодних проплат, генеруючі станції не отримували гроші й не мали за що купити пальне. Тимошенко все це впорядкувала.

Чи є зараз альтернатива Януковичу й Тимошенко?

— Люди, які претендують на посаду президента — всі достойні. Я слухав по радіо мера Ужгорода Ратушняка — то недурний чоловік, і Олександр Пабат — теж. Я страшно гордий, що в нас стільки розумних людей.

Що перше має зробити новообраний президент?

— Якщо стане Янукович, то йому просто буде, бо матиме більшість у парламенті. Адже має велику фракцію, яка, безумовно, доросте й він матиме під собою уряд. Якщо стане Тимошенко, то аналогічна ситуація. Якщо ж будуть вибрані інші, то вони потраплять у ситуацію, де мусять віддати посаду прем"єр-міністра Тимошенко чи Януковичу й почнеться те саме: президент стане заручником прем"єра. Якщо президентом повторно стане Ющенко, то перед ним постане теж проблема прем"єра й більшості у Верховній Раді.

Після повторного обрання Ющенко обіцяє розігнати парламент, якщо той не прийме його варіант Конституції.

— Це буде важко, бо Юлія Володимирівна залишатиметься й далі прем"єром. Парламент його не стане слухати і не розпуститься. Але з іншого боку, він буде новообраним президентом, матиме сильніші позиції. Тобто вже не буде теперішнім Ющенком.


Довіреною особою Юхновського був Кучма


Ігор Юхновський народився в селі Княгинине Демидівського району Рівненщини. Під час Другої світової війни служив мінером у Радянській армії. Закінчив Львівський університет. Усе життя працював ученим-фізиком.
1990-го став народним депутатом України. Був головою Народної ради — опозиційного об"єднання депутатів-демократів, що протистояли більшості, так званій "групі 239".
1991 року Ігор Рафаїлович балотувався на пост президента. Довіреною особою в нього був народний депутат Леонід Кучма. За Юхновського проголосували 554,7 тис. виборців — 1,74%.
У жовтні 1992-го він стає першим віце-прем"єром в уряді Кучми. Потім повернувся в парламент, де пропрацював до 2006 року.

Милом не користується 40 років

Ігор Юхновський прокидається о 6.30, а спати лягає до 23.00. Навіть узимку годину присвячує фізкультурі:

— Бігаю підтюпцем біля будинку на Печерську близько 2 кілометрів. Потім приймаю контрастний душ без мила. Милом не користуюся вже 40 років. Це щоб прищів не було. А найкращий антисептик — це вода.

Зараз ви читаєте новину «"Через 15 років Ющенка вважатимуть святим"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

17

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути