четвер, 26 жовтня 2006 19:03

"Більшість тих, хто обіцяв підтримати, пішли до Юлі, Ющенка, Литвина"

Автор: фото: Андрій ЄЛОВІКОВ
  Віталій Кононов каже, що найгірше в українській політиці — це шукати гроші
Віталій Кононов каже, що найгірше в українській політиці — це шукати гроші

Після поразки на парламентських виборах офіс Партії зелених переїхав у самісінький центр Києва — в Пасаж. "Зелені" займають крило на третьому поверсі будинку, у якому колись жив співак Борис Гмиря.

Уже майже три місяці партію не очолює її багаторічний беззмінний лідер 56-річний Віталій Кононов.

Зараз він — голова політради. Волосся, яке під час виборів він обрізав у прямому телеефірі, вже відросло. Знову зав"язує його у хвостик.

Чому так безнадійно програли на виборах?

— Якби я знав відповідь, то виграв би, — жартує Кононов. — Але справа не в "зелених". Програли всі, хто представляє ідеологічні партії, окрім комуністів і соціалістів. Та й ті не на підйомі. Виграли блоки, створені під лідерів — "Наша Україна", БЮТ, Партія регіонів. Я би сказав, що вибори 2006 року — велика братська могила ідеологічних партій.

Але не приховую — для мене це був шок. 2002 року крали голоси, це зрозуміло. В останній же парламентській кампанії Партія зелених правильно позиціонувалася — ми говорили те, що мусять відстоювати "зелені": що владі плювати на екологію, що зроблять ядерний могильник з України, що великому капіталу абсолютно "по цимбалах" ліси й ріки любої Батьківщини. Люди слухали, кивали головами. І було їх по 50 тисяч на зустрічах. А результат... Не розумію, що це за народ такий.

Після виборів партія була на межі розколу. Який зараз стан справ?

— Ми двічі програли. І треба було робити висновки, а не кидатися у піар-простір із заявами про розкол партії ще до закінчення виборів. Партія потребувала серйозних реформ, а не просто зміни керівництва. Ті, хто не розумів цього, і розпочали розмови про розкол в партії... Я ж вважаю, що за чотири роки, що є до наступних виборів, можна змінити ситуацію на краще. Я зробив ставку на молодих. Хай пробують.

Немає зараз пропозицій об"єднуватися?

— Тема об"єднання — найулюбленіша тема української політики. При цьому завжди тримають дулю в кишені. Ідеологічно "зеленим" немає з ким об"єднуватися. Та й із практичного боку немає сенсу укладати союз із тими, хто пройшов до влади, наобіцявши народові всіляких гараздів. Це зараз вони такі могутні та славні — у них парламент, уряд, засоби масової інформації. А завтра вони на вулиці — не виправдали сподівань народу. Ми зачекаємо. На відміну від них, у нас є ідеологія.

А перед виборами не було пропозицій приєднатися до когось?

— Переговори були. Але показовою є непристойна для мене пропозиція Мороза, якого я вважаю одним з найталановитіших наших політиків: "Вливайтесь у соціалісти, пару місць дамо". Якщо мені таке сказав Мороз — батько політреформи, то що б я почув від Ющенка чи Януковича?! Сумно, але тенденція департизації України таки реалізувалася на виборах-2006. Це факт. Як і те, що сьогодні однопартійці інкримінують мені таку принциповість. Кажуть, треба було погоджуватися — сидів би ти у Верховній Раді, партія була б парламентською. Я ж вважаю — історія розсудить.

Я одинокий чоловік. Мені так легше

1998 року депутатом від "зелених" став мультимільйонер Василь Хмельницький — близький до сім"ї Леоніда Кучми, власник "Запоріжсталі". Як він до вас потрапив?

— Коли я познайомився з Васею, він не був олігархом, мультимільйонером, власником "заводов, газет, пароходов", другом сім"ї президента. Він був молодим, симпатичним хлопцем із грошима і бажанням стати політиком, який прийшов підтримати "зелених".  Мені шкода, що такі перспективні хлопці, як Василь Хмельницький, Ігор Воронов, Женя Шаломєєв, Олег Яценко, які приходили до партії, пішли. Вони прагматики. А Вася — відповідальна людина. Мене вразило, коли відразу по виборах 2002 року Василь прийшов і прямо сказав: "Віталя, я програв вибори. Вибач, винен. Я йду".

І вже за місяць потрапив до Верховної Ради на довиборах в одномандатному окрузі...

— Це у виборців спитайте, — зітхає Кононов й після паузи продовжує: — Василь став талановитим політичним гравцем — робить виграшні ставки. Як він зробив 1998-го, 2002-го. Та й зараз він у парламенті (народний депутат від БЮТу. — "ГПУ").

Навіщо ви балотувалися на президента 1999 року?

— У партії не було вибору. Або погодитись на ярлик "кучмісти", який вішали на "зелених" усі, хто хотів, — або спробувати зіграти власну гру. Посварився через це з президентом. Хоча в мене були з ним нормальні стосунки. Набагато кращі, ніж з іншими президентами.

Нового голову партії Володимира Костеріна пов"язують із нафтовим бізнесом...

— Це стара пісня. Як тільки з"являється у "зелених" фінасово незалежний хлопець, — він обов"язково з нафтового бізнесу. Дякуємо, що не атомник-міліонер. Та ні, про його нафтовий бізнес я нічого не знаю. Відомо, що він має телеканал "Тоніс" і ще деякі бізнеси. Але знаєте, от коли... — затинається, а тоді каже: — Наче важке для мене запитання — так? Він же мене змінив на посту. Але в нього є щось таке, що мені видається, — "зелені" відродяться. Бо людина має гроші й публічно катається на роликах. У цьому бачу щось нове.

То ви його рекомендували на голову?

—Так, бо він, на мою думку, "зеленіший", ніж інші керівники.

Як, будучи головою партії, ви знаходили фінансування?

— Знаходив якось. Не скажу, що це дуже приємна річ. Найгірше в українській політиці — це шукати гроші. Я просто подумав, що ще чотири роки — це забагато для мене. Апетити ж збільшуються. З кожною виборчою кампанією бюджети ростуть з геометричною прогресією. Росте ціна влади.

Скільки ж витратили на вибори великі блоки?

— Сотні мільйонів доларів.

З надією відбити?

— Питання не дипломатичне, але справедливе. І ціна його набагато вища — не просто відбити витрати, а самому формувати фінансові потоки. Вони ж довіру народу розуміють так: я виграв — це моя країна, що хочу, те й роблю!

Хто спонсорував Партію зелених на останніх виборах?

— У нас були величезні фінансові проблеми, хоч ми цього не афішували. Адже менталітет людей такий: немає грошей, нема пісні. А ми співали. Ще й голосно. Щира дяка Сердючці, Ірі Білик і "авіаторам". А так, грошей не було. Збирали з усіх потрошки. А більшість тих, хто обіцяв підтримати "зелених", пометикували та й пішли до Юлі, Ющенка, Литвина.

У Кононова є зелена "субару", водій. Живе на Печерську в однокімнатній квартирі, яку винаймає за $400 на місяць. Дачі й хатинки біля моря колишній нардеп теж не має.

— Є в мене шматок землі, але мені це не цікаво. У мене донька, дружина. От їм це цікаво. Тому мене всі довбуть. В принципі квартира є, але там живе донька. Дружина окремо живе. Я одинокий чоловік. Мені так легше, — каже тихо.

1950, 2 квітня — народився в м. Кобулеті, Грузія
1974 — закінчив Київський політехнічний інститут
1990 — депутат Київради
1991 — один із засновників всеукраїнського фестивалю "Червона рута"
1992 — голова Партії зелених
1998 — народний депутат
1999, 2004 — кандидат у президенти
2006 — подав у відставку з посади голови Партії зелених

Зараз ви читаєте новину «"Більшість тих, хто обіцяв підтримати, пішли до Юлі, Ющенка, Литвина"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути