—?Аби покласти край спробам розправитися зі мною, хочу заявити: я балотуюся у президенти, — каже з парламентської трибуни лідер УДАРу 42-річний Віталій Кличко. — Мене не залякати і не зупинити.
У четвер за кілька годин до того депутати проголосували за спрощення реєстрації платників податків. Внесли поправку до закону: якщо людина має право постійно жити в іншій країні, її слід вважати такою, що не живе в Україні. "Ударівці" заблокували трибуну. Заявили: їхнього лідера хочуть усунути з президентських перегонів. Згодом "регіонали" пообіцяли скасувати поправку.
Місяць тому Віталій Кличко розповів, що 13 років живе між Україною та Німеччиною. Додав: "Останні шість років — в Україні". За Конституцією, кандидатом у президенти має бути громадянин, що до дня голосування живе тут 10 років. Однак не прописано, чи перебування за кордоном прирівнюється до непроживання в Україні.
Олексій Голобуцький, 37 років, заступник директора Агентства моделювання ситуацій:
—?Кличко зробив сильний хід. Замість того, щоб відгавкуватися, дав зрозуміти: "Янукович із Партією регіонів не хочуть, щоб я йшов у президенти, бо виграю". Така заява — непоганий поштовх на початку виборчої кампанії. Якщо і надалі реалізовуватиме протистояння "я і Янукович", зможе притягнути до себе частину електорату Тимошенко.
Кличко привабливий тим, що органічний — спортсмен, успішний бізнесмен. Не потрібно робити із себе академіка чи професора, як Яценюк намагається бути мачо. Штучність зіграє проти нього. Зараз треба думати, як захищати результат — підготувати представників партії, спостерігачів, штаб ухвалення рішень. Сильна сторона Кличка — його західний досвід, якого не мав жоден із кандидатів у президенти чи глав держави. Слабкою може стати добір людей. Якщо не матиме тих, хто заради майбутнього України забуде про свої дріб'язкові інтереси, — стане таким, як деякі попередники.
Денис Богуш, 40 років, політтехнолог:
—?Кличку треба якнайменше виступати по телевізору. Якщо почне розмірковувати на політичні та економічні теми, матиме проблеми. Варто показувати свої боксерські бої та фотографуватися з дівчатами. Виборці це сприймуть, що робили й раніше.
Теоретично Віталій готовий до президентства. Але як керуватиме країною без досвіду перебування на високих керівних посадах — загадка. Усе залежатиме від дібраної команди. У нього є люди, які розуміють, що відбувається, і знають, що робити. Наприклад, колишній міністр фінансів Віктор Пинзеник.
Олександр Палій, 39 років, політолог:
—?Електорально ситуація для Кличка складається добре. Він прийнятний для великої кількості людей не тільки на Заході країни, а й на Сході та Півдні. Має імідж потенційно сильної людини. Багато кому здається, що здатний змінити країну. Влада порахувала рейтинги і побачила, що її виборці схиляються на бік лідера УДАРу. Це результат того, що сам заробив свій капітал, а не вкрав із бюджету чи під час приватизаційних процесів.
Кличко має почати працювати із людьми — до пафосу додати щирості. Зовні він виглядає як новий політик, а навколо — "старі" обличчя. Янукович може виграти у Віталія, тільки якщо того не пустять на вибори.
Андрій Золотарьов, 48 років, директор Центру політичного консалтингу:
—?Кличко не очікував, що влада швидко від розмов, начебто його можуть усунути від участі у виборчій кампанії, перейде до діла. Не думав, що вона діятиме так жорстко і брутально. Сильна людина, а його сприймають таким, не може нервувати. Аби перемогти владу, недостатньо привабливої постаті та позитивного образу. Із ним гратимуть не в шахи, а в наперстки. Тому Кличко повинен показати нормальну професійну команду. По регіонах можна знайти нові обличчя. Потім має запропонувати зрозумілу програму реформ і змін. Якщо зрадить команда або Віталій почне ламати власний позитивний імідж, програє.
Коментарі
103