Україна завершила перемовини про зону вільної торгівлі з Європейським Союзом. На останньому раунді переговорів у Брюсселі українську делегацію очолював перший віце-прем'єр-міністр Андрій Клюєв.
— У Брюсселі ухвалили суто політичне рішення, — каже екс-міністр економіки Віктор Суслов, 56 років. — Угода про зону вільної торгівлі є лише частиною Угоди про асоціацію. Остання мусить містити і політичну частину — про перспективу членства в Євросоюзі, як того вимагає президент Янукович. Асоціація без перспективи членства сенсу не має.
Через напружені відносини Києва і Брюсселя підписання комплексної угоди у грудні залишається під великим питанням. А угода про зону вільної торгівлі країнами СНД уже підписана. Схоже на те, що Україна свій геополітичний вибір зробила. Із заяви прем'єра Миколи Азарова можна зрозуміти, що ЗВТ із СНД є першим кроком у напрямку до Митного союзу. Президент також заявляє, що членство в Митному союзі розглядає "уважніше". Раніше відкидав узагалі це питання.
Україна може підписати угоди про вільну торгівлю і з ЄС, і з СНД. Імовірно, Захід на це піде, бо утвориться зона вільної торгівлі на теренах усієї Євразії. Але для нас це означатиме, що геополітичний вибір не зроблений. Ми залишаємося між тими і цими. Продовжуємо політику балансування і намагаємося виторгувати вигідніші умови. При цьому мусимо пам'ятати, що в обох угодах закладені позиції винятків і вилучень для української продукції. Але якщо ми не доб'ємося повного доступу своєї аграрної продукції на ринки ЄС, а металургійної — на ринки СНД, то яка це вільна торгівля? Це буде лише збільшення імпорту з Європи і погіршення торговельного балансу.
Коментарі