Ексклюзиви
вівторок, 25 червня 2019 07:55

Антиросійські протести у Грузії тривають п'ятий день

Автор: REUTERS
  Близько семи тисяч людей вийшли на протести у столиці Грузії Тбілісі 21 червня
Близько семи тисяч людей вийшли на протести у столиці Грузії Тбілісі 21 червня

— Росія — наш ворог і окупант. Керована нею п'ята колона сьогодні може бути небезпечнішою, ніж відкрита агресія, — написала у "Фейс­буку" президент Грузії 67-річна Саломе Зурабішвілі.

20 червня у Тбілісі пройшло засідання Міжпарламентської асамблеї православ'я. Президент цієї організації й депутат Держдуми Росії Сергій Гаврилов, відкривши захід, сів у крісло спікера грузинського парламенту. Гаврилов відкрито підтримує визнання незалежності Південної Осетії і Абхазії Росією. Депутати опозиційних партій "Європейська Грузія" і "Єдиний національний рух" заблокували трибуну, а посол України в Грузії покинув залу.

21 червня близько 7 тис. грузинів вийшли на акцію протесту. Вимагали відставки керівника Міністерства внутрішніх справ, голови Служби безпеки та спікера парламенту Іраклія Кобахідзе, який вже залишив посаду. Протестувальники почали штурмувати парламент. Поліція застосувала сльозогінний газ і гумові кулі. 240 людей забрали до лікарні, 80 із них — поліцейські. Постраждали 30 журналістів. Двом — вибили око. Затримали понад 300 осіб. Протести продовжились 22 і 23 червня. Окрім попередніх вимог, учасники закликають звільнити затриманих та покарати поліцейських, які жорстоко розганяли акцію. А також — змінити виборчу систему з мажоритарної на пропорційну та провести дострокові парламентські вибори.

Міжпарламентська православна асамблея, якою керує російський депутат Гаврилов, припинила своє засідання. Коли обурені громадяни Грузії прийшли до готелю, де мешкали учасники асамблеї, до них вийшов керівник української делегації, народний депутат і релігієзнавець Віктор Єленський, 62 роки:

— Не може бути солідарності, коли одна православна країна Росія окуповує інші. Такі як Грузія, Молдова й Україна. Представники російської делегації є "токсичними", саме тому їхня присутність у парламенті Грузії викликала таку бурхливу реакцію політиків і громадськості.

На конференції у Тбілісі як гості були також голова партії "Опозиційний блок" Вадим Новинський та єпископ Російської православної церкви в Україні Віктор Коцаба. Вони не виступали.

У відповідь на грузинські протести президент Росії Володимир Путін заборонив будь-які пасажирські перевезення у країну. Російські туристи не зможуть літати в Грузію. Заборона почне діяти з 8 липня.

— Протести у Грузії — це емоційний сплеск, а не довготривала стратегічна дія. Революцією події в Грузії назвати важко, — говорить експерт з міжнародних відносин Григорій Перепелиця, 65 років.

— Вимагають від влади нові парламентські вибори. Дуже вірогідно, що для приборкання протестних настроїв влада погодиться.

Грузія довго перебувала під прихованим впливом Кремля. Бідзіна Іванішвілі — російський олігарх грузинського походження. Раніше він був прем'єр-міністром держави. Зараз очолює партію "Грузинська мрія". Вона перемогла на минулих парламентських виборах. Тим самим Іванішвілі фактично отримав владу в державі. Увесь його бізнес в Росії. Він зацікавлений, щоб Тбілісі й Москва підтримували партнерські відносини.

З приходом "Грузинської мрії" до влади російський бізнес почав впливати на основні галузі економіки. Росіяни мають дуже багато нерухомості у Грузії. Передусім ідеться про готелі. Донедавна грузинське суспільство це влаштовувало. Росія приносила гроші в їхню країну. Вони не відчували загрози від поширення російського бізнесу. Але природна російська нахабність рано чи пізно мала проявитися. Зневага російської делегації обурила суспільство. Але це був стихійний, емоційний порив. Російська делегація поїхала з Тбілісі, і через деякий час все заспокоїться. Грузини забудуть самі, на що ображалися.

Жодних наслідків для Росії не буде. Тіньовий керівник Грузії Бідзіна Іванішвілі надто тісно пов'язаний з російським бізнесом. Грузія не змогла винести урок з 2008-го. Повільно загрузає в "русском мире".

Скасування пасажирських авіаперевезень — тимчасовий демонстративний хід. Коли конфлікт буде вирішено, протести згаснуть, сполучення відновлять. У Грузії дуже багато готелів та туристичних курортів, якими володіють росіяни. Тож Путін заблокує своє рішення до того, як воно зможе завдати серйозної шкоди.

Зараз ви читаєте новину «Антиросійські протести у Грузії тривають п'ятий день». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути