вівторок, 28 квітня 2015 00:10

"Ахметов хоче виторгувати щось для себе"

Автор: ФОТО: REUTERS
  Близько тисячі шахтарів мітингують під стінами Верховної Ради. 23 квітня
Близько тисячі шахтарів мітингують під стінами Верховної Ради. 23 квітня

— Ми спостерігаємо не страйки шахтарів, а законспіровані та проплачені виступи, — каже політолог 59-річний Олександр Кочетков. — Самі їхні учасники не приховують і прямо розказують, що працюють у найбільшій енергетичній компанії ДТЕК. Вона належить Рінату Ахметову. Більшість із них не мають заборгованості по зарплаті. Так чого ви страйкуєте? Насправді вони просто ходять по Києву й роблять вигляд, що протестують.

Це спроба дестабілізувати ситуацію в країні?

— Ні. 20 років тому шахтарів возили в Київ для торгів із владою. Зараз втілюється той самий сценарій. Ахметов є ініціатором, організатором, координатором і спонсором цих подій.

Яку мету переслідують її учасники?

— Зараз на енергетичному ринку відбуваються серйозні зміни. Це стосується перерозподілу газу й вугілля, що генерує електроенергію. Змінюються правила гри в цій сфері, де Ахметов є прихованим монополістом. Він має можливість диктувати державі ціни, які забажає. Уряд не хоче з цим миритися.

Яка мета-мінімум і мета-максимум шахтарських протестів?

— Мінімум — Ахметов хоче про себе нагадати. Бо про нього почали забувати. Це той самий гудок, яким він лякав сепаратистів Донецька. Ефекту не було. З цими так званими страйками буде так само.

Мета-максимум — хоче виторгувати щось у влади. Не подобається, що Демчишин у нього не в кишені. Хоче такого міністра, які були раніше. Ті рахувалися з Донбасом і особисто з Ахметовим. Президент і уряд не мають права на це піти.

Прем'єр Яценюк говорить: "Я оцінюю ситуацію у вугільній галузі як критичну. Без програми реформ виправити ситуацію буде неможливо. Шахтарі стоятимуть вічно". Як розв'язати ці проблеми?

— Уряд має запросити Ахметова на переговори. Пояснити, що правила гри встановлює держава. Можуть обговорюватися технічні подробиці. Сформулювати йому умови в ультимативній формі. Він повинен утратити монополію й працювати як один із бізнесменів. Тоді буде конкурентна ціна.

А якщо Ахметов відмовиться?

— Може отримати проблеми від Служби безпеки та Міністерства внутрішніх справ.

Чи вигідною є вугільна галузь?

— Окремі шахти прибуткові. Це ті, які включені в повний комплекс: вугілля, кокс, метал, експорт. Решта — збиткові.

Чи варто й далі дотувати цю галузь?

— Тільки державні шахти. І поступово закривати нерентабельні, як це зробили в Польщі та Росії. Дотації не мають стосуватися приватних шахт.

12 мільярдів гривень торік держава виділила на вугільну галузь. 2015‑го дотацій для неї в бюджеті не передбачено.

Зараз ви читаєте новину «"Ахметов хоче виторгувати щось для себе"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

1

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути