Пʼятниця, 02 серпня 2013 05:30

"Яценюк очолить партійне будівництво, а Тимошенко буде прапором"

Автор: малюнок: Дмитро Скаженик
 

Близько двох місяців триває влиття в "Батьківщину" членів "Фронту змін" та партії "Реформи і порядок". Кажуть, із 20 тис. "фронтовиків" 1% написали заяви про вступ до "Батьківщини". Також не поспішають іти до іншої партії й більшість "ПРПістів".

Голова політради "Батьківщини" і колишній лідер "Фронту" Арсеній Яценюк обіцяє до осені об'їздити місцеві осередки партій, щоб пришвидшити процес злиття. Проблеми з об'єднанням — наслідок конкуренції між ув'язненою лідеркою "Батьківщини" Юлією Тимошенко та Яценюком, вважає політтехнолог 47-річний Сергій Гайдай.

— Тимошенко бачить себе лідером опозиції, майбутнім президентом. Яценюк має свої амбіції, адже він зараз керує опозицією. Кожен із них використовує у з'ясуванні стосунків свою політсилу. Доки не всі члени "Фронту" влилися в "Батьківщину", Яценюк може використовувати це як доказ, що в нього є окрема політична сила та свій електорат. Це збільшує вагу політика.

Українські партії — симулятивні, не мають ідеології. Туди вступають на бюрократично-адміністративній основі. Команда начальства для таких людей — вирішальна. Члени "Фронту" не вступають у "Батьківщину", бо немає остаточного наказу Яценюка. Цілковите злиття йому не вигідне. Прямо заявити про це він не може, тож використовує різні аргументи: не всі хочуть, процес тривалий.

У "Фронту змін" та "Батьківщини" — різні виборці. Навколо якої ідеї їх можна об'єднати?

— Спільна проблема всього українського політикуму — відсутність ідеологій. Виняток хіба що "Свобода". Наші політичні сили об'єднуються навколо ідеї захоплення влади, особистого чи корпоративного добробуту. Для "Батьківщини" основну роль відіграють політичні маневри й політична воля лідерів. "Фронтівці" голосують не за політичну силу, а проти влади.

Люди не люблять теперішніх політиків. І в Юлії Володимирівни, і в Арсенія Петровича — невисокі рейтинги, тому й підтримка "Батьківщини" знижується. Але й альтернативи у виборців немає.

Як безболісно провести злиття?

— Процес мусить бути болісним. Коли лідери партій вирішують об'єднатися, на низах обов'язково хтось буде не згодний. У якомусь невеликому місті люди очолювали місцеву організацію "Фронту", був осередок "Батьківщини". Тож при злитті обов'язково хтось втрачає посади.

Приїзд Арсенія Яценюка до осередків матиме позитивний вплив. Він повинен пояснювати й переконувати. Це навіть не партійні технології, а людська психологія.

Чи може стати Яценюк реальним лідером об'єднаної партії?

— Він став ним, відколи Тимошенко потрапила за ґрати. Сьогодні Юлія Володимирівна — номінальний символ.

Арсеній Петрович — розумна людина. Завдяки цьому йому і вдалося очолити "Батьківщину". У нього величезний досвід перебування у владі. Однак Яценюк — не людина ідеї, тому готовий на компроміси. Є багато сторін партійного життя, де вони знадобляться.

Політик звик до максимального впливу, завжди цього добивається. Ймовірно, йому вдасться очолити партійне будівництво, бо Тимошенко фізично не може впливати на ситуацію. Вона буде прапором. З одного боку, це просто тканина, а з іншого — річ, заради якої жертвують життям.

Якою "Батьківщина" буде з Яценюком, якою була б із Тимошенко?

— Нинішня "Батьківщина" з усіма її суперечностями — це партія саме Яценюка. Якби її очолювала авторитарна Юлія Володимирівна, структура стала б монолітнішою.

У партії є лише один вияв ефективності — скільки людей за неї голосують. Із цієї точки зору "Батьківщина" давно перейшла свій пік. Зараз її ніщо не врятує, незалежно від лідера.

5 тисяч колишніх членів "Фронту змін" із 20 тис. написали заяви про вступ до "Батьківщини". Такі дані навів голова Центрального штабу "Батьківщини" нардеп 49-річний Олександр Турчинов:

— Зараз нормально відбувається процес об'єднання, люди приймають відповідальні рішення. Тому всі нісенітниці, що розповсюджує влада під виглядом анонімних джерел у ЗМІ — це продовження провокацій проти нашої політичної сили. Плануємо повністю завершити об'єднавчий процес до початку вересня.

Зараз ви читаєте новину «"Яценюк очолить партійне будівництво, а Тимошенко буде прапором"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

23

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі