Ексклюзиви
Середа, 02 липня 2008 17:37

Віктор Балога купив церкву за 1800 доларів

Глава Секретаріату президента 45-річний Віктор Балога планує встановити у сквері біля Закарпатської облдержадміністрації дерев"яну церкву. Але тільки цієї весни вдалося зібрати всі документи, що дозволяють перенести старовинний храм.

Церква, яку привезуть до Ужгорода, нині в селі Дешковиця Іршавського району. 1699 року її збудували з дуба без єдиного цвяха у селі Сільце того ж району.

— У Дешковицю Свято-Покровську церкву привезли на волах у 1813 році, — розповідає 76-річний Василь Дзвонар. Показує на храм із почорнілими шинглами. Де-не-де дах продірявлений. — Наше село мало тоді 70 хат, люди жили бідно, то й не могли побудувати власної церкви. На бережку витягли мурований фундамент і встановили там куплений храм. Поряд побудували дерев"яну дзвіницю. А наприкінці 1990-х вирішили громадою збудувати в селі нову церкву. Дерев"яна замала для сільських вірників. Думались-ме перетворити її на музей. Але в той час (1999 року. — "ГПУ") до Дешковиці заїхав тодішній губернатор Віктор Іванович Балога. Храм йому сподобався. Казав, що хоче встановити його в Ужгороді перед "білим домом". Обіцяв узамін допомогти селу. Крім того, Балога повіз нас в Ужгород і дав завдаток за церкву — 1800 доларів. Ми ті гроші використали на будівництво нової церкви. Тепер чекаємо, коли приїдуть забирати святиню.

2005 року Свято-Покровську дерев"яну церкву перестали використовувати для богослужінь і відправ. Освятили новий храм. Але досі до села приїздять мешканці сусідніх районів, щоб охрестити дитину чи повінчатися у старому.

— Щоб перевезти до Ужгорода церкву, треба понад мільйон гривень, — каже начальник обласного управління культури Юрій Глеба. — Частину грошей виділять із бюджету, решту — нададуть меценати. До нового року Дешковицька пам"ятка архітектури має стояти в обласному центрі. Тепер для неї будують фундамент.

Мистецтвознавці запевняють, що в такий спосіб вдасться врятувати дерев"яну церкву.

Щоб перевезти церкву до Ужгорода, треба понад мільйон гривень

— У 1930 роках саме таким чином чехи порятували п"ять дерев"яних храмів Закарпаття, — розповідає Михайло Сирохман, який 25 років вивчає дерев"яні церкви. — Тому перевезти Дешковицький храм тепер — хоч і радикальний, але найкращий метод порятунку. Хоча, зрозуміло, зберігати церкву там, де вона простояла століттями, — найкраще.

Довкола скверу, в якому стоятиме старовинний храм, розташовані обласні рада та адміністрація, управління СБУ, МВС, СІЗО, університетський корпус та кілька банків.

Зараз ви читаєте новину «Віктор Балога купив церкву за 1800 доларів». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода