Щороку 2–3 тис. іноземців отримують українське громадянство. Близько 15 тис. — офіційний дозвіл на роботу. І приблизно 800 тис. приїжджають до нас нелегально. Хто й чому їде в Україну, розповідає 46-річний Ігор Марков з Інституту народознавства. Він досліджує міграційні процеси в Україні.
— До нас їдуть із бідніших азійських країн — в"єтнамці, китайці, афганці. Багато арабів, африканців тут вчаться, одружуються й залишаються жити. Але більшість із них використовують Україну як місце, звідки можна потрапити в Європу. Держава корумпована, кордони не функціонують. Від нас більше їдуть, ніж лишаються.
Кому з емігрантів легше пристосуватися до життя в Україні?
— Із росіянами, поляками ми ментально ближчі, аніж із французами. Якщо дивитися глибше, то найбільш споріднені з жителями півдня Італії. Там закони такі ж необов"язкові, як і в нас. Це жахає європейців. Вони не розуміють, за якими правилами живе наша людина. У розвинених країнах порушника закону зневажають.
Тому до нас їдуть неохоче?
— Більшість європейців не розуміють нас. Німці, наприклад, не можуть збагнути, чому з такими чорноземами та природними багатствами українці бідні. Бо вони живуть на камінні. Україна для світу — закрита книга. Дізнаються про неї від наших заробітчан або з поодиноких поїздок. Але враження від цього можуть бути і добрі, і погані. Промоцію країни мають робити великі компанії. От у Німеччині "Мерседес". Усі знають, що це надійна машина. Так думають і про країну. Ситуацію могло б змінити Євро-2012 або членство в Євросоюзі. Вступ до ЄС нам поки що не загрожує. До Євро — тільки прокручують гроші. Країна не розвивається, немає інфраструктури.
Ми найбільш споріднені з жителями півдня Італії
Це добре чи погано для держави, що до нас переїжджають мало?
— Україна на перехресті транзитних шляхів в Європі. Але мігранти в нас не зупиняються. Значить — або криза, або стан невизначеності. Це головне: до нас не їдуть, бо тут погано.
Чимало людей полишають батьківщину. Це стало природним?
— Глобалізація зробила з міграцій постійне явище. Люди переїжджають у пошуку кращих умов для життя. Німці, наприклад, шукають у Бельгії чи Швейцарії менший податковий тиск, краще медичне страхування. Люди переміщаються одночасно з рухом капіталу. Багато робітників-іноземців готували Португалію до футбольного чемпіонату Європи 2004 року. Тепер переїхали в Лондон, де готуються до Олімпійських ігор. Сьогодні легко дізнатися про країну по телефону за кілька хвилин. Переїзди спростилися.
СТІЛЬКИ іноземців отримали громадянство України 2008 року. Вони є представниками 85 національностей. Чверть із них мають вищу освіту. Найбільше переїхало: росіян — 32% від загальної кількості, вірмен — 17%, азербайджанців — 8%, молдаван — 7%. Торік українське громадянство отримав 2561 іноземець.
Чому іноземці їдуть в Україну
Ліберальна міграційна політика. У нас немає кримінальної відповідальності за нелегальний перетин кордону.
Корупція. Іноземцям в Україні легко виробити фальшиві документи й жити з ними.
Вищі зарплати. Чорнороби отримують більше грошей в Україні, аніж у країнах третього світу.
Відсутність мовних перешкод. Жителі країн СНД володіють російською.
Нові бізнес-проекти. Іноземці привозять притаманні для їхньої місцевості бізнес-проекти. Для нових оригінальних ідей тут немає конкуренції.
Коментарі