Україна посіла 43-тє місце серед 88 країн у рейтингу рівня володіння англійською мовою за 2018 рік. Це "помірне знання". Дослідження проводить міжнародна освітня компанія "ІФ Едюкейшн Фирст." 2017 року українці були 47-мі — знання "нижче середнього".
Найкраще знають англійську як іноземну в скандинавських і західноєвропейських країнах. Перші місця — у Швеції, Нідерландів і Сингапуру.
На рівні "помірного знання" — білоруси й росіяни. Обоє знають краще за українців. Сусідня Польща зайняла перше місце у групі з "високим знанням".
Основними "двигунами" підвищення рівня англійської є ІТ-індустрія, реформи освіти й доступність інтернет-вивчення мови. Неухильно зростає попит на англомовних фахівців, — каже засновник онлайн-школи вивчення англійської мови "ІнглішДом" Максим Сундалов, 36 років. Розповідає про стан володіння англійською в Україні.
Як ІТ-бізнес впливає на знання англійської?
— У програмуванні працюють 100 тисяч українців. Ці люди мають писати коди англійською, виконують замовлення для іноземців. Щодня їм доводиться спілкуватися — відправляють листи, навчають інших, презентують проекти. Програмісти хочуть, щоб спеціалісти їхньої сфери все досконаліше володіли англійською.
У яких ще галузях вітчизняні фахівці добре володіють цією мовою?
— Тепер знання англійської стало стандартною навичкою, як стресостійкість і комунікабельність. При цьому людина, яка володіє хоча б середньою англійською, оцінює себе на 10–15 відсотків вище, ніж претендент без мовних навичок.
Найвищий рівень знання англійської серед юристів і в консалтингових компаніях. Володіння нею необхідне в документообігу, в кол-центрах і логістиці. Найкраще знають менеджери середньої та вищої ланки.
Чому?
— Багато роботодавців вкладають ресурс, зокрема й освітній, тільки в співробітників вищої ланки. Тож маємо дві групи працівників — міжнародні, здатні до роботи в будь-якій компанії, і місцеві неангломовні. Останні працюють як допоміжний персонал.
Чи зростатиме рівень англійської надалі?
— Загалом рухаємося до глобалізації в освіті. З одного боку, є обмін студентами з європейськими та американськими вузами. З другого, знання мови у студентів досі нижче середнього. Є надія, що освіта й бізнес вимушено підвищать володіння англійською в країні.
Який рівень англійської потрібен українцю, щоб вільно спілкуватися в англомовному середовищі?
— Достатньо середнього. Знати дві-три тисячі англійських слів, володіти трьома часами — минулим, теперішнім і майбутнім. Така людина повинна вміти підтримати розмову, розповісти про події та досвід. Розуміти й читати будь-які тексти. Для професійних бесід, ділових листувань і розмов на складніші теми — культурні, соціальні, політичні — потрібен рівень вище середнього.
Чим відрізняється знання англійської українця і громадян інших європейських країн?
— Це залежить від масштабів проникнення мови в життя країни. Наприклад, Польща за два роки піднялася на 10 місць у рейтингу. Там розвинений туризм, приїжджають носії англійської, європейці, які спілкуються з місцевими англійською. Тому для поляків вивчення мови стає необхідністю. Зростання штатів міжнародних компаній у Польщі, професійний, освітній і культурний обмін вплинули на її швидке поширення.
Чим іще?
— Головні носії англійської нині — представники ІТ-компаній, реклами, бізнесу, мистецтва, підприємці, студенти. Вони регулярно взаємодіють зі світом, універсальна мова спілкування якого — англійська. У країнах, верхніх у рейтингу, є відкрите бізнес-середовище, багато міжнародних навчальних програм, розвинений туризм. Держава не мотивує людей вивчати англійську. Вона створює середовище, в якому її використання неминуче.
Коментарі