31 жовтня у київських ресторанах "Сейф", "Рішельє" та "Апрель" влаштували вечірку "Зомбі" на честь Хелловіну — переддень американського Дня всіх святих.
На вході до "Апреля" гостей зустрічають п'ятеро блідих жінок у чорних плащах.
— Спробуйте мій новий салатик. Тут губки, очі, зубки і навіть язичок. Смачно. Не хочете? Тоді я відріжу ваші пальці. Подайте мені майонез, — каже переодягнений у зомбі телеведучий Борис Бурда й тягне гостю за руку.
Один з аніматорів Іван переодягнений в угорського арбітра Віктора Кашшаї, який не зарахував гол українській збірній у поєдинку з Англією на Євро-2012. Він із закривавленим обличчям. Поруч ходить дівчина, загримована у покійну британську співачку Емі Вайнхауз. Вона померла торік через передозування алкоголем. На шиї носить в'язку шприців. Чути її верески. Ще одній дівчині відрубують голову. Інші зомбі гарчать і повзають по земліі.
— До Хелловіну готувалися півтора місяця, — говорить аніматор Ігор. — Удосконалювали міміку, фрази, а зомбійські інтонації вчили з фільмів жахів. Кожен актор закачував її собі в телефони, айпеди й репетирував щодня. Тільки грим сьогодні накладали цілий день.
Власник ресторанів 40-річний Микола Тищенко перевтілився в спортсмена-зомбі. Його обличчя розбите, подерте, в лобі застряла куля. Одягнув червоний спортивний костюм з плямами червоної фарби.
— Я вдаю покійника. Мене розстріляли, коли я вкрав цей костюм. Насправді купив його 20 років тому на секонд-хенді в Києві. Грим накладали годину. Я для цього викликав візажистів, які працюють з американськими продюсерами і гримували акторів під Джеймса Бонда. Добре, що знайомі мене не впізнають. Усі перепитують: "Коля, это ты?"
Ресторатор вилазить на розбите авто, скаче та кричить.
— Я люблю подурачитися. Хелловін — це свято, яке допомагає трохи побути дітьми. До речі, коли був малий, боявся бабая. Бабуся лякала: "Спи, інакше прийде бабай". І я спав. Уявляв його темним, безформним. Думав, що залазить через відчинені двері. А в 5 років зрозумів, що бабая не існує. Тоді під покривало брав ліхтарик та грався в солдатики.
— Хелловін українці почали святкувати останні 10 років, — каже фольклорист Олена Чебанюк. — Хоча про нього знали у 1990-х. Свято прийшло до нас, як і Новий рік, на початку ХХ століття, коли Санта Клаус почав витісняти Діда Мороза. Виник Хелловін в Ірландії і по-кельтськи називався Самайн. Цього дня ірландці вшановували день, коли рік переходив із теплої на холодну частину. В Америці Самайн зі страшного свята перетворився на веселе. Прототипом Хелловіну в Україні є День усіх святих, коли християни поминають померлих родичів.
— Хелловін наші предки святкували шість разів на рік, — розповідає киянка 54-річна Аліна Давиденко. Вона досліджує фольклор понад 20 років. — Вірили, що душі померлих ходять по землі у ніч перед Різдвом, у Вальпургієву ніч 30 квітня, на Навський Великдень після Пасхи, на Івана Купала і в День усіх святих. А на Щедрий вечір, 13 січня, навіть переодягалися у відьм, чортів, циган та кіз. Найбільше українці боялися відьом, потерчат і русалок. Потерчатами в українській міфології вважали дітей, які померли нехрещеними. Русалками ставали душі самогубців та утоплеників.
Бабу Ягу замінив Фредді Крюґер
— Дітей українці найчастіше лякали бабаєм, сірим вовком, Бабою Ягою, русалками та циганами, — говорить Олена Івановська, завкафедри фольклористики Київського університету ім. Шевченка. — Наші предки, в яких було багато роботи і дітей, не панькалися зі своїми чадами, тому лякали їх вовками, дідом та бабою із залізними зубами, які сиділи в городі. Ці методи допомагали протягом багатьох віків. Але зараз замість магічного бабая чи Баби Яги з'явився Фредді Крюґер.
У Грузії дитину лякають циклопом Девом, у Німеччині — Крампусом, який забирає із собою неслухняних дітей. У Франції всі діти досі бояться Бонхоме, який ходить у різнокольоровому одязі та з мішком за плечима.
Коментарі