Світовит Пашник, 40 років, верховний волхв Руського Православного Кола, стоїть неподалік Секретаріату президента на вул. Банковій. Поряд, біля парапету, кілька осіб тримають жовто-сині прапори та гасла. Каже, що це представники Рідної Православної Віри вимагають од Віктора Ющенка заборонити продаж землі в Україні.
— Земля-мати священна. Як вода й небо, вона не може бути товаром, — пояснює Світовит, відійшовши вбік. З-під чорної куртки і джемпера в нього видніється вишиванка. Довге волосся перехоплює плетена з рогози стрічка — "очілля".
Раніше Пашник жив у Запоріжжі. Нещодавно переїхав до селища Чапаївка під Київ. Оселився в будинку, який винаймає для нього громада "Перунова Рать". Світовит Пашник — волхв, проводить богослужіння.
— У школі вчителі ганяли за довге волосся. Казали, що схожий на попа, — сміється він. — Тепер додав ще вуса й бороду. Без них ходять лишень діти або євнухи. А з вусами — воїни.
4 липня 1993-го він прийняв посвяту в рідновіри.
— Мене обмили водою, а потім провели очищення вогнем. Свічками кілька разів провели над головою, — розповідає. — Працював на "Дніпроспецсталі" нагрівальником металу. Заробляв до 500 гривень. А служити пішов за сто, бо громада більше не могла виділити.
У нього дзвонить мобільник. "Наші вже йдуть до Кабміну", — каже комусь. Пікетувальники, згорнувши транспаранти, проходять повз нас. "Слава рідним богам!" — прощається Світовит зі співрозмовником.
Зазначає, що наприкінці 1995-го подав заяву на зміну імені: з Віктора на Світовита.
Коли відпрацьовували на тренуванні падіння, розбив собі копчик
— Новонароджених і раніше називали по-нашому. А я, мабуть, перший у дорослому віці змінив ім"я.
У РАГСі переробляти документи відмовилися. Але згодом видали нове свідоцтво про народження та паспорт.
Наступного року Світовит одружився з Оленою, студенткою Запорізького університету. Дівчина взяла ім"я Зоряна, хоч документів не змінювала. За шість років подружжя розлучилося.
— Із закінченням університету змінилися її позиції. Більше до фемінізму стала схилятися, — каже Пашник.
У складі рідновірської сотні він вступив до Війська Запорозького.
— Наша сотня була більша, ніж їхні курені, — ревниво зазначає. — Отці-рідновіри почергово з православними священиками благословляли різні події. Але єпископ Запорізький і Мелітопольський УПЦ КП виступив проти "язичників". Гетьман Володимир Мулява видав наказ розформувати нашу сотню. У Запоріжжі є школа бойового мистецтва "Спас". Але я для неї застарий, — усміхається чоловік. — Коли відпрацьовували на тренуванні падіння, розбив собі копчик.
2000-го Світовит разом із вінничанином Олегом Безверхим вийшов з Рунвіри. 2007-го створили Руське Православне Коло. Пашник переїхав до столиці, аби краще керувати громадою.
— Не підробляю, ні, — уточнює він. — Займаюся основною роботою — я волхв. Проводжу богослужіння, обряди. 2005-го одружився з Оленою, вона раніше працювала майстром на феросплавному заводі в Запоріжжі. Зараз виховує нашого півторарічного сина В"ячеслава Світовитовича. Ми не маємо ані машини, ані дачі.
— Постів дотримуєшся?
— У нас постів не дотримуються, — пояснює. — Але горілки не п"ю, не курю, в карти не граю.
Коментарі
1