Адвоката Сергія Салова поховали 19 березня в місті Курахове на Донеччині. Там він жив останні роки. Помер у Донецькій обласній лікарні від цукрового діабету на 55-му році життя. У січні мав мікроінсульт.
— Наступного дня Сергія Петровича планували перевести в кардіологію, але не встигли. Останній рік тяжко хворів, — говорить його колишня клієнтка 56-річна Олена Леськова. — У січні торік йому видалили жовчний міхур, і після цієї операції Сергій Петрович часто лежав у лікарні.
Востаннє з'явився на людях 22 лютого в Петрівському райсуді Донецька. Насилу пересувався на опухлих ногах, посивів.
Салов був перший українець, якого в Європейському суді з прав людини у Страсбурзі визнали політичним в'язнем режиму Леоніда Кучми. Сергій Петрович називав себе особистим ворогом Кучми та Януковича.
1999 року позивався до губернатора Донецької області Віктора Януковича. Вимагав скасувати надзвичайні повноваження, надані тодішньому голові Донецької області на час президентських виборів. Під апеляційною скаргою підписався Янукович, але цю справу Салов виграв.
На виборах президента 1999-го адвокат був довіреною особою кандидата Олександра Мороза. У день голосування був затриманий за поширення восьми листівок. Липові випуски "Голосу України", що сповіщали про смерть Кучми від алкогольної інтоксикації, адвокат знайшов у поштовій скриньці. Відсидів вісім місяців. Отримав п'ять років умовно. Через судимість донецькі колеги позбавили Салова адвокатської ліцензії. Лише 2004-го він повернувся до роботи.
22 березня 2005 року виступив у Євросуді.
— Процитував їм плівки Мельниченка — те місце, де Кучма радить Януковичу підвісити за яйця суддю, який не хоче мене відправити до в'язниці, — згадував Сергій Петрович. — Матюки на "мельниченківських" плівках я замінював на "нехороше слово". Вийшла така пряма мова: "А підвісь його — погане слово — за яйця. Нехай повисить — дуже погане слово — цілу ніч, щоб зрозумів". Коли це озвучив перекладач, зал вибухнув реготом.
За рішенням Євросуду Салов отримав 10,3 тис. євро компенсації та купив собі "ніссан". Після цього Верховний суд України переглянув кримінальну справу адвоката й виправдав його.
Виграв у Євросуді шість справ. Найвідомішою його перемогою стала справа Світлани Зайцевої з Макіївки, що померла від туберкульозу, яким заразилася у в'язниці. Сиділа за ґратами, хоч була невинна. 2007-го Сергію Салову вдалося добитися найбільшої в історії України компенсації моральної шкоди. Рекордні 2 млн грн держава виплатила трьом дітям та матері Зайцевої.
В адвоката залишилися вдова Наталія Володимирівна та троє дітей. Син 25-річний Віктор і дочка 27-річна Наталія живуть у Донецьку, ще один син Сергій, 33 роки, — у Канаді.
Коментарі
1