Росія застосовує у війні на виснаження свої переваги – кількість людей, дронів і КАБи. Вона дозволяє росіянам повільно просуватися з великими втратами, але не прорвати фронт.
ЄС розробив план позик країнам-членам на 150 млрд євро, щоб переозброювалися. Ці позики використають, зокрема для спільних закупівель для України.
Ось дещо з того, про що писали у світових ЗМІ минулого тижня.
"Російська тактика потрійної удавки", The Telegraph, Велика Британія
Росія застосовує стратегію, відому як "потрійна удавка", щоб вибити українські війська. ЗСУ стикаються з серйозним тиском на кількох фронтах, а росіяни працюють над тим, щоб довести їх до виснаження, інтегруючи три бойові елементи в цілісну стратегію, яка перевершує суму її частин.
Росіяни здійснюють наземні штурми, щоб скувати ЗСУ, потім б'ють дронами, щоб обмежити пересування, а потім запускають КАБи для ударів по ворожих позиціях.
Із минулого року були ознаки, що Росія застосовує цю тактику на полі бою, але зараз її значно збільшили.
З початку року Росія потерпає від виснаження ресурсів та численних невдалих наступальних операцій. Її армія втрачає понад 1000 солдатів щодня. ЗСУ з початку року знищили 1159 російських танків і понад 2500 одиниць бронетехніки.

Великі втрати означають, що Росія дедалі більше використовує ключові переваги над Україною - стабільне постачання солдатів і здатність швидко виробляти дрони та КАБи.
Ці зусилля доводять свою ефективність. Минулого року росіяни захопили 4000 кв км території – це найбільше досягнення з моменту початку вторгнення.
"Це дуже виснажливий спосіб ведення війни", – пояснює Нік Рейнольдс, науковий співробітник з питань сухопутної війни в Королівському інституті об'єднаних збройних сил (RUSI).
Інтенсивність боїв у таких місцях, як Покровськ, дуже висока
Методичний підхід починається з наземних штурмів, спрямованих на те, щоб скувати ЗСУ, змусити їх зайняти оборонні позиції і зупинити здатність маневрувати. Тривалі атаки створюють сильний тиск на українську оборону.
"Використовуючи величезну кількість людей та відправляючи їх на штурми, вони намагаються виснажити наших солдатів та ресурси. Інтенсивність боїв у таких місцях, як Покровськ, дуже висока, штурми відбуваються кожні дві години. Це виснажує наших солдатів", – каже голова Українського центру безпеки та співробітництва Сергій Кузан.
Далі йдуть дрони для обмеження мобільності ЗСУ, ведення спостереження, ураження вразливих точок і перешкоджання переміщенню військ. Це FPV-дрони, які дозволяють відстежувати позиції українців у режимі реального часу та швидко реагувати на переміщення військ.
"Через дрони Україна змушена обладнувати передову статичними оборонними позиціями, що підтримуються масштабними заходами обману, наприклад, копаннями, щоб приховати фактичну концентрацію військ", – каже Рейнольдс.
Третій елемент - використання КАБів для враження ключових наступальних позицій з великих відстаней, що послаблює здатність України підтримувати операції. Ці далекобійні, високоточні боєприпаси націлені на ключові українські позиції, зокрема артилерію та оборонні споруди.
"Тут виникає дилема, на яку немає відповіді. Окопування та захисні споруди чудово зменшують втрати від артилерії чи дронів, але КАБи зруйнують їх та поховають людей", – каже Рейнольдс.
Українські солдати змушені вибирати
Через цю комбінацію українські солдати змушені вибирати між утриманням позицій, ризикуючи великими втратами і виснаженням ресурсів, і збереженням мобільності, що збільшує їх вразливість до ударів дронів та ізольованих атак.
КАБи стали найважливішим елементом цієї стратегії, завдяки здатності Росії швидко їх виробляти.
"Темпи російського виробництва і використання КАБів і FPV-дронів значно зросли", - каже заступник директора Програми з питань Росії Фонду захисту демократій Джон Гарді.
За даними RUSI, Росія планує виробити 75 000 КАБів у 2025-му, в середньому 205 на день, що значно розширить її змогу щодо застосування цієї тактики.
Україна адаптувалася до потрійної удавки, перейшовши до динамічної стратегії оборони - постійна зміна позицій і непередбачуваність, а не утримання фіксованих позицій.
За словами Гарді, ЗСУ використовує комбінацію мін, різних зон удару і традиційного вогню проти росіян. Україна також розширює підрозділи ударних дронів, які слугують ключовим мультиплікатором сили, та різко збільшила виробництво FPV- дронів та інших БПЛА.
"Українці стали дуже вправними та інноваційними у протидії всім видам російських атак", – каже колишній полковник британської армії Геміш де Бреттон-Гордон.
Росія видавлює українські сили, але не може маневрувати
Наразі будь-які здобутки для Росії є поступовими, і ця тактика не призвела до жодних масштабних оперативних проривів.
"Росія видавлює українські сили, але не може маневрувати, щоб завдати вирішального удару", – каже де Бреттон-Гордон.
Проблеми недостатньо навчених солдатів і нестачі бронетехніки для Росії – не вирішені. Росіяни використовують мотоцикли і навіть електросамокати для просування до українських оборонних ліній. КАБи також мають високий рівень відмов.
"Їм важко зосередити сили, оскільки цей тип маневру вимагає багато тренувань та координації. Більшість солдатів на передовій - ледь навчені новобранці, які можуть просто атакувати по прямій. Багато хто навіть не може як слід почистити зброю", - каже Бреттон-Гордон.
"Схема кредитування для переозброєння ЄС може допомогти Україні", The Guardian, Велика Британія
Програма позик на 150 млрд євро для переозброєння Європи, завершена цього тижня, може стати важливим проривом у військовій підтримці України зі сторони ЄС, заявив єврокомісар із питань оборони Андрюс Кубілюс.
Кубілюс очікує, що багато країн-членів звернуться за позиками, підтриманими ЄС, у рамках схеми "Дія з безпеки для Європи" (SAFE) на 150 млрд євро.
Єврокомісія пропонує позики з гнучкістю у фіскальних правилах в рамках плану переозброєння ЄС на 800 млрд євро. План був поспішно розроблений після рішення Трампа тимчасово призупинити військову допомогу США Україні.

Після того, як наступного тижня затвердять угоду про позику, країни ЄС матимуть півроку, щоб розробити плани оборонних проєктів, які бажають фінансувати.
"Країни-члени візьмуть позики і використовуватимуть для спільних закупівель з Україною та для потреб України", – каже Кубілюс.
Британські оборонні компанії теж матимуть більше можливостей брати участь в оборонних проєктах, що фінансуються за цією схемою, завдяки пакту про безпеку між ЄС та Британією.
Європа може заповнити дефіцит військової допомоги США для України
Кубілюс заявив, що Європа може заповнити дефіцит військової допомоги США для України. За даними Кільського інституту світової економіки, до третьої річниці вторгнення Європа дала Україні 62 млрд євро військової допомоги, порівняно з 64 млрд євро від США. Європа також надіслала 70 млрд євро гуманітарної та фінансової допомоги, порівняно з 50 млрд євро від США. Щоб замістити потоки допомоги від США, Європі потрібно витратити 0,21% ВВП, порівняно 0,1% ВВП, що витрачаються зараз.
"Додаткові 0,1% не нуль, але це не те, що зруйнує наше фінансове становище", - каже Кубілюс.
"Вибач, Дональде, Україна – це твоя війна", Bloomberg, США
Колонка заслуженого професора Школи передових міжнародних досліджень Університету Джонса Гопкінса Гела Брендса
Вирішальне випробування для політики Трампа щодо України мало статися, коли усвідомив, що те, що він вважав легким посередництвом в мирній угоді, виявилося складним. Він зіткнувся з вибором: виконувати складну і небезпечну роботу з пошуку сталого врегулювання чи відмовитися від конфлікту та дозволити війні йти своїм жахливим шляхом.
Момент істини для Трампа настав, і він обирає втечу. Іронія в тому, що Україна не скоро завершить справи з президентом, який хоче одного - покінчити з Україною.
По-перше, Трамп неправильно діагностував проблему як непоступливість України, а не небажання Путіна дозволити цій країні жити. По-друге, на цьому етапі компромісів не може бути. Війна триватиме, доки Україна не капітулює і її не розчленує російська диктатура або доки Путін не зрозуміє, що ціна цього занадто висока.
У Путіна є стратегія: "бити і молоти"
У Путіна є стратегія: "бити і молоти". Його армія буде молоти стійкі, але менші за чисельністю українські сили, щоб виснажити їх і зламати. Тим часом Путін далі буде обманювати Трампа, ніколи не ведучи серйозних переговорів, але й ніколи від них не відмовляючись. Таким чином, військова допомога США Україні завершиться цього літа, а Путін уникне гніву, який може викликати відверта відмова від пропозицій Трампа.
Контури західної стратегії щодо зриву намірів Путіна не секрет. Вона передбачає підтримку поставок зброї зі США та Європи надалі, щоб Україна могла масово вбивати російських солдат, а Путін не зміг продовжувати боротьбу без додаткової, політично токсичної мобілізацій. Вона включає "руйнівні санкції", подібні до тих, що пропонує сенатор Ліндсі Грем, щоб скоротити продажі російської нафти і прискорити кризу воєнної економіки Росії.
Захід одночасно посилив би Україну, допомагаючи будувати чи купувати дрони та ракети, які можуть зруйнувати інфраструктуру Путіна та поставити його в незручне становище. Він би фінансово підтримував війну Києва, захоплюючи заморожені активи Росії і передаючи їх Україні. І сформулював би серйозні європейські гарантії безпеки, підкріплені силою США, щоб утримати перемир'я.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як Залужний оцінив реформи у ЗСУ та коли Путін може напасти на країну НАТО: світові ЗМІ написали
Ця стратегія не гарантовано спрацює, враховуючи високу толерантність Путіна до болю. Але це найкращий шлях переконати його, що він зрештою не переживе своїх ворогів. На жаль, ця стратегія буде складною за будь-яких обставин, а Трамп ще більше її ускладнює.
Амбівалентність Трампа щодо НАТО та його антипатія до України роблять питання гарантій безпеки таким, що неможливо розв'язати
Застосування санкцій проти покупців російської нафти, а саме Китаю та Індії, стало складнішим, враховуючи, що Трамп зі своєю контрпродуктивною тарифною війною прагне укласти торговельні угоди з обома країнами. Підтримка поставок зброї вимагає значних інвестицій у ключові можливості, такі як системи ППО, яких бракує Пентагону.
Амбівалентність Трампа щодо НАТО та його антипатія до України роблять питання гарантій безпеки таким, що неможливо розв'язати. Але головне, що Трамп не може перейти до більш агресивної стратегії, бо це вимагає зробити війну в Україні, яку він безкінечно називає війною Джо Байдена, своєю власною.
Трамп від початку жорстоко критикував роль США в Україні. Він стверджував, що Вашингтон марнує гроші та спокушає Третю світову війну. Тож покарання Путіна означало б прийняття справи, в яку він ніколи не вірив. Це означало б подолання звички Трампа уникати неприємних викликів, які він не може легко вирішити.
Але цього разу відхід Трампа далеко не заведе. Якщо він відійде від України, то в найкращому випадку це буде ще більш затяжна війна, в якій Росія залишиться мілітаризованою диктатурою, економіка якої підпадає під європейські санкції, а нафтопереробні заводи періодично палають. У найгіршому, це ерозія позицій України, яка почнеться повільно, а потім зросте, що призведе до повної поразки чи кривавого миру, нав'язаного під дулом пістолета.
Американцям не сподобалося поєднання людської трагедії та стратегічного приниження, коли це сталося в Афганістані. Їм не сподобається, якщо це станеться в Україні. Війна в цій країні може переслідувати Трампа, як би він не наполягав, що це не його боротьба.
Коментарі