— На всіх гірськолижних курортах найбільше травм через необережність, — розповідає тернополянин 24-річий Андрій Гуменецький. Уперше став на лижі вісім років тому, працював інструктором на гірськолижному курорті Буковель.
— Виїжджаю на трасу з одного повороту, а з другого боку інший лижник, з'їхалися по центру і бабах! — покотилися. Найстрашніше на трасах це "рубанки" — люди, які не дуже вміють кататися, часом випивші. Їдуть напролом із шаленою швидкістю — таким і себе не шкода, й інших. На Буковелі почали з ними боротися — блокувати картки, але всіх не виловиш. Торік були випадки, що хтось на швидкості в ліс вилітав і об дерево на смерть розбивався.
Пригадує, що одну з перших травм отримав на курорті в Славську на Львівщині, піднімаючись бугелем на гору Тростян.
— Лижник, який спускався вниз, не розрахував швидкість і врізався в бугель, яким я піднімався — зламав мені палець на руці.
На тому ж курорті Андрій Гуменецький розбив носа, коли потрапив лижами в яму.
— Добре не знав траси і розігнався. Лижі зігнулися в дугу — я полетів головою донизу.
Розповідає, що можна травмуватися і через спорядження.
— Якщо брати у прокатних пунктах лижі найдешевшого класу С — старі та зношені, то не варто розраховувати, що вони добре триматимуться на трасі. У таких важче виконувати повороти, особливо якщо сніг утрамбований.
Початківцям слід накручувати тримачі взуття на лижах, з розрахунку на меншу за свою вагу — щоб вони відстібалися за найменшого навантаження.
— Інакше при падінні лижі тримаються на людині, і коли вона котиться, викручують їй ноги.
Андрій завжди катається в шоломі.
— Це не всюди обов'язково, але я сказав би, виправдано. На Буковелі чоловік при падінні кантом лижі дівчині по голові пройшовся — мала проблеми.
Щоб уникнути травм, Андрій Гуменецький радить не кататися по снігу, вкритому льодовою кіркою — такий часто буває на трасах, де багато людей, а новий сніг не падає.
— Новачкам не варто пхатися на важкі траси. На деяких курортах є чітка розмітка — які для початківців, які для досвідченіших.
58
надзвичайних подій сталися за 10 днів цього року в Карпатах. Так підрахували еменесники.
41
турист дістав травми під час гірськолижного відпочинку у горах Тростян та Високий Верх Сколівського району Львівщини за 10 днів січня. Ще 12 осіб травмувалися у горах Красія Великоберезнянського району та Гемба Міжгірського району Закарпаття.
Коментарі