Ексклюзиви
Четвер, 08 листопада 2007 16:06

Михайло Лісовий у півтора року навчився читати

Автор: фото: Максим КАВУН
  Михайло Лісовий із села Заможне Барського району Вінницької області поряд із бабусею Сянею Сидорівною Рябій на городі. На першому плані — братик Михайла Антон
Михайло Лісовий із села Заможне Барського району Вінницької області поряд із бабусею Сянею Сидорівною Рябій на городі. На першому плані — братик Михайла Антон

"Міша ще говорити не вмів, а вже читав. У рік і три місяці називав літери: "бука А", "бука Бу". Усі вивчив і за мною хвостиком ходить: мама, насьо вони? У півтора року газетні заголовки почав читати", — розповідає ОксанаЛісова, 33 роки.

Сім"я Лісових живе в селі Заможне Барського району на Вінниччині. Жінка в школі викладає російську літературу, а 36-річний Сергій Лісовий — фізкультуру. Оксана нині у декретній відпустці з 2-річним сином Антоном.

Їхній син Михайло, 9 років, навчив читати прабабусю, коли мав два роки.

— Моя 82-річна бабця, а його прабабуся Сяня Рябій бавила його. Вона кожної зими приїжджає з Качківки, що в Ямпільському районі. Міша посадив бабу Сяню за буквар і навчив складати склади.

Михайло відмовляється розповідати про себе. Антон радо позує перед фотоапаратом, затуляє собою старшого брата.

— Міша скромний. Знає багато, але показати себе не вміє, — забирає малого Оксана. — Антон інколи навіть Мішу б"є.

— Я не бу, я дапаю, — хлопчик показує, як дряпає нігтями, а тоді обома руками обнімає брата.

Михайло падає на диван від обіймів, але брата не відштовхує.

— Покажи першу книжку, — просить його мати. — Помниш, як ти з нею під пахвою у три роки в садік ходив? Як професор!

Михайло відкриває дитячу енциклопедію "Країни світу". Там дрібним шрифтом у колонку надруковані назви країн, столиці, населення. Хлопець у три роки вивчив її напам"ять.

Антон намагається забрати книжку в брата.

— Міша з книжок пилинки здував, — мати садовить до себе на коліна Антона. — А цей фломастером розмальовує обої. У Міші в щоденнику галочок понаставляв.

Антон вигинає спину і сповзає з маминих колін. Веде брата до іншої кімнати. Той виносить звідти коробку з іграшками. Антон вивертає їх на підлогу.

Міша знає багато, але показати себе не вміє

— Це Мішині, — хитає головою Оксана. — Він фігурки тварин збирав. Розкладе їх по материках — які в Африці живуть, які в Європі. А тоді посортує на свійських і диких, сухопутних і морських.

У Михайловій бібліотеці — енциклопедії, атласи, мапи. Казок та художньої літератури немає. Мати говорить, що син не любить казок. Вони йому нецікаві.

Михайло тягнеться до медалі, що висить на шафі.

— Я зайняв третє місце на Всеукраїнському турнірі в Ямполі по танцях, — хвалиться хлопець. — Ще не вирішив, чим буду займатися: боротьбою чи танцями. Спочатку хотів динозаврів викопувати, але мама сказала, що це далеко від сім"ї.

Шкільна учителька Діна Рудик хвалить Михайла.

— Він знає таке, чого і я не знаю. Але важко такій послушній дитині буде в житті. Нічого без спросу не візьме, не зробить.

Оксана та Сергій Лісові вирішили фізично розвивати не по літах розумного сина.

— Це зараз він має серед однолітків авторитет, бо багато знає. А потом "ботаніком" стануть називати. Ми його в гурток вільної боротьби записали. Там наш папа викладає.

Мати однією рукою тримає Антона. Другою тягнеться, щоб обійняти Михайла. Малий кидається братові на шию.

— Він Мішу так любить, — говорить Оксана. — Мені лишньої цукерки не дасть з"їсти, кричить, щоб Міші лишила. До приходу брата зі школи сам у кімнаті поприбирає. Коли питають, скільки років, каже — дев"ять, як братові.

Михайло збирається на город. Позаду п"ятиповерхівки, де живуть Лісові, родина має кілька соток землі. Із Михайлом збирається й Антон. Бабуся Сяня Сидорівна Рябій збирає з городу сухі бур"яни. За паспортом у неї два імені — Олександра та Ксенія.

Мишко обнімає її за пояс.

— Онучику мій! — цілує правнука в лоб. — Я вже як тебе по тілівізорі побачу, то можу вмирати спокійно.

Питаю, чи справді правнук навчив її читати.

— Букви знаю, а слова не годна складати. У газетах лиш заголовки бачу, бо зір поганий. Мішу прошу, він мені Біблію читає.

1998, 1 червня — Михайло Лісовий народився у с. Заможне Барського району на Вінниччині в родині вчителів
1999, вересень — вивчив літери алфавіту
2000, січень — почав читати
2001 — прочитав першу енциклопедію "Країни світу"
2007 — посів 3-тє місце на турнірі з класичних танців у Ямполі на Вінниччині

Зараз ви читаєте новину «Михайло Лісовий у півтора року навчився читати». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Погода