— Яка різниця між веселим дельтапланеристом і сумним? У веселого мухи постійно між зубами застрівають, — жартує тернополянин 50-річний Олександр Башта. Він військовий льотчик. 19 років, після нещасного випадку, пересувається в інвалідному візку. Два місяці тому вперше знову сів за штурвал літака. Випробував модель, яку київські авіаконструктори розробили для льотчика-інваліда з Австралії.
— Інструктор каже: випускай закрилки. Беруся за ручку наді мною, прикладаю зусилля, і виходить, що сам себе піднімаю. Нормальна людина ногами впирається, а в мене тої опори нема. Вишу в повітрі й тримаюся лише за штурвал — на себе його тягну. Літак замість зайти на посадку дьорнувся вгору, — розказує він. — Після цього конструктори зрозуміли, що льотчика-інваліда потрібно міцно кріпити до сидіння.
Спілкуємося біля його садиби в тернопільському мікрорайоні Кутківці. За будинком альтанка та штучне озеро метрів 25 завдовжки. Господар із кавової банки кидає у воду коричневі кульки завбільшки як горошина. З води вигулькує півметрова біла рибина. Поряд крутяться кілька менших біло-червоних.
— Отой великий — Вася. Японський карп, йому 6 років. Оце морда, такого великого в Тернополі більше ніхто не має.
Після експериментального польоту Башта мріє про власний літак із ручним управлінням. Такий коштує 40 тис. євро.
— Грошей таких нема, то вирішив найти заможну людину, яка купила би собі. Буду йому інструктором, і сам літатиму.
Олександр Ілліч родом із Стрия на Львівщині. Жив недалеко від військового аеропорту. Вивчився на льотчика в Росії, працював у Єкатеринбурзі. З армії звільнили під час перебудови.
— Льотчики знайомі підказали, що в Тернополі в аеропорту є робота. Треба було два місяці почекати, доки старий льотчик на пенсію піде. Але невдовзі аеропорт фактично закрили.
Їздив торгувати в Польщу. Домовився про продаж парашутів-парапланів, які шили в Москві. Під час польоту на такому отримав перелом хребта, паралізувало ноги.
Мусив сісти у візок. Захопився тенісом. Брав участь у кількох турнірах у Європі та США.
— У кінці 1990-х запросили з напарником на чемпіонат світу в Барселону. В нашому "Інваспорті" сказали, що це дуже дорого, але додали: "Якщо ви не проти, щоб іще два наші функціонери з вами полетіли, — то гроші знайдем". Мені такий підхід противний був. Гроші найшли самі — трохи своїх, трохи помогла Федерація тенісу.
Останніми роками поновив заняття із дельтапланеризму. Літає на маленькому літаку з другом та партнером по бізнесу Андрієм Рутецьким. Вони виробляють меблі зі скла й металу — столики, тумбочки, підставки для телевізорів.
Нещодавно Олександр Башта вступив до партії "Батьківщина".
— Коли ще Богословська зовсім іншої пісні співала — був у списку "Віча". На останніх виборах до облради знайомий бізнесмен попросив піти в списку Єдиного Центру. Кажу йому: "Не з Балогою і не в нашому регіоні". Врешті він мене вговорив. Але я то кинув і пішов у "Батьківщину" — сам попросив, щоб мене записали.
Олександр Ілліч обдзвонює однопартійців. Увечері на своєму мінівені забирає їх у центрі міста та возить мікрорайоном роздавати городянам листи від Юлії Тимошенко.
Коментарі