понеділок, 26 грудня 2005 17:23

Царський посуд Тамари Варецької

 

Тамарі Варецькій нещодавно виповнилося 80 років. Рухлива, кмітлива, літами своїми гордиться. Доктор хімічних наук, досі працює в інституті імені Палладіна. Разом із відділом розробляє дивовижний клей — для склеювання швів під час операцій на очах.

— Ось мій тато — Володимир Григорович Саєнко, — показує вона сімейний альбом. — Сім років, з 1899-го по 1906-й, він служив на яхті Миколи ІІ, яка називалася "Штандарт". Тоді на "лейб-службу" (при особі монарха) брали за зовнішністю, а батько був красенем. Ось гляньте, це він у 1906 році, стоїть із книгою.

На флоті було заведено випивати чарку перед обідом. Тато відмовлявся, бо не міг після цього їсти. Коли звільнявся в запас, невипиту горілку йому компенсували грішми. Чимала сума вийшла!

У батьківському домі під Фастовом на стіні висіла велика фотографія — цар на полюванні у Фінляндії. Був на тому знімку й батько. За Сталіна ми це фото спалили.

Царська родина любила подорожувати Балтикою, Північним морем. Батько ходив на яхті у Фінляндію, Німеччину, Польщу. На полюванні та балах цар, бувало, напивався так, що моряки несли його на руках до шлюпки і ледь теплого піднімали на борт.

Микола ІІ, бувало, напивався так, що моряки несли його до шлюпки

На банкетах, де збиралися представники монарших родів Європи, — продовжує Тамара Володимирівна, — морякам виділяли окрему залу. І розсаджували через одного — росіянина, німця, фінна, англійця. Так батько вивчив кілька іноземних мов.

— А сувеніри з тих часів збереглися? — допитуюся.

— Тоді не було моди на сувеніри. Після служби тато привіз три ящики посуду — столового, чайного і, здається, для пива. На кожному предметі був герб монаршого фарфорового заводу. Ще він привіз срібні ложки. Досі пам"ятаю їх: круглі, з крученою ручкою. Працював стрілочником під Фастовом. Пишався, що йому платили 18 золотих карбованців. Зберігав гроші в банку, та революція з"їла всі заощадження.

Батько обміняв царський посуд на півмішка ячменю та вузлик часнику

Коли почався голод, батько подався до Росії. У Воронезькій області обміняв царський посуд на півмішка ячменю та вузлик часнику. Це врятувало нас від смерті. Ловив рибу в ставку. Якось прийшов хрещений — ноги товсті, мов димарі. Угледів у кутку риб"ячі кістки, схопив їх і з"їв.

Кілька ложок батько закопав на обійсті, але згод ом забув місце. Зрештою, зі старих батькових речей залишилися тільки тарілка та чашка. А під Фастовом, де ми мали сад, пасіку та великий будинок, нині мешкають чужі люди. 

— Ми, вчені, живемо скромно, — показує своє помешкання. Живе пані Тамара в "сталінці" поблизу Лук"янівки. — Пенсія в мене велика — 1300 гривень. Навіть дітям допомагаю, — не скаржиться.

Попити чаю з царської чашки нам не вдалося. Син Тамари Володимирівни та невістка затіяли в її квартирі ремонт. Геть усе в помешканні встелено газетами. Тамара Володимирівна змогла знайти лише старовинну тарілку.

Зараз ви читаєте новину «Царський посуд Тамари Варецької». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути