четвер, 09 лютого 2006 20:16

"Я не підходив: боявся, що він мене з"їсть"

 

Адвокат із міста Березного на Рівненщині Віктор Куц, 59 років, працює разом з дружиною Аллою, 59 років, і донькою Іванною, 36 років. Усі вони юристи.

Добротний приватний будинок, переобладнаний під контору — на бічній вулиці в центрі містечка. Переступаю поріг і бачу на внутрішніх дверях плакат із Майдану. Назустріч виходить дружина господаря.

— Про родовід наш приїхали писати? — запитує і дзвонить чоловікові на мобільний.

Пішли на кладовище. Вразило, що там немає хрестів

За хвилину в офіс заходить Віктор Куц. Знімає чорну шкіряну куртку й темно-коричневу шапку. Запрошує в кабінет. Там — комп"ютер, маленький телевізор, багато книжок у шафі. На стіні — колекція старовинної зброї в рамці під склом і кілька поліських пейзажів. Господар сідає у крісло. На його робочому столі купа паперів, довідник "Весь світ у цифрах і фактах", кишенькове видання Кримінального кодексу, відкрите на статті 298: "Нищення, руйнування або псування пам"яток історії або культури".

Пам"ятаєте, з чого почали досліджувати свій родовід? — запитую.

— Це було чверть століття тому. Поїхав до бабці на Харківщину, звідки родом. Побачив фото діда, який помер від голоду в 33-му. Кажу, давайте знайдемо, де він похований. Пішли на кладовище. Вразило, що там немає хрестів — самі горбики десь на кілометр тягнуться. Це все поховання 1933 року, безіменні. Так стоять і зараз.

Як же знайшли могилу?

— Діда ховала дочка. Вона і згадала місце. Я його сфотографував. Почав розпитувати родичів про голодомор. Раніше чув, як батько з матір"ю потайки шепталися про це. Батько пригадував, як у 33-му тікав від мого покійного діда: "Він тягнувся до мене — підійди, підійди? А я не підходив: боявся, що він мене з"їсть". Батькові тоді було п"ятнадцять років. Він поїхав у Харків до старшого брата і врятувався. А дід невдовзі помер.

Я почав шукати: а що після діда лишилося — одяг, листи, документи? Мені пощастило: бабця зберігала у великій кованій скрині, поруч зі своїм весільним одягом, замотані в хустку фотографії діда. Ось він.

Віктор Куц підходить до заскленої рамки з фотографіями на стіні.

— Я побачив на фото, що в діда хрести на грудях, — продовжує. — Почав цікавитися, що це за нагороди. Директор обласного архіву встановив: медалі "300 років династії Романових" і "100 років перемоги над французами", хрест "За хоробрість", нагрудний знак "Відмінний стрілець". Нагород у скрині не було. Але я вирішив знайти схожі. Один добрий чоловік допоміг. Каже: для мене це не має цінності, а для тебе, бачу, має. І пішло: а хто був мій прадід? А інші предки? Я зібрав 36 медалей і п"ять орденів, які належать моєму родові, — гордо каже Віктор Куц. — Онуки дивляться, розпитують. Це ж найкраще виховання!

Бере зі столу металевий гачок і прямує до дверей. Закриває їх зсередини. Над ними щось скручене в рулон. Один рух гачком за кільце — і згори донизу опускається полотнище два на два метри. Це родовідне дерево Куців. Коріння, крона — і скрізь у кружечках, неначе яблука, імена, прізвища й дати народження людей.

У нас у роду всі були селяни і всі воювали

— У нас у роду всі були селяни і всі воювали. Оце я, Віктор Куц, — співрозмовник показує в самісіньку середину дерева. — Тут сім поколінь. Близько п"яти сотень родичів.

Як відшукали стільки людей?

— По записах у церковно-приходських книгах, через архіви. А ще розпитував родичів і записував почуте.

Віктор Куц повертається за стіл і дістає з-під нього три товсті зошити в лінійку.

— Розробив спеціальну анкету — 22 пункти. І про кожного з родичів пишу те, що знаю. Характерні особливості, вади, недоліки, зріст, вага, хвороби. Улюблені заняття, повір"я, небилиці роду, сімейні реліквії — в кого скриня, в кого шабля.

Розгортає один із зошитів.

— Ось мій пращур, донський козак. Заснував близько 1825-го хутір Куцівочка. У "Відомостях Верховної Ради" за 1998 рік написано, що цей хутір, який згодом став селом Куцівка Різуненківської сільради на Харківщині, виключили з облікових даних. До 2000 року це все було тільки в записах, а тоді я зробив полотнище.

У лівому верхньому кутку цього полотнища помічаю герб.

— Дочці тоді було десять років, — пригадує Віктор Куц. — Каже: давай створимо свій родовий герб. Ось і створили. Веселий місяць з бубончиком і ялинкою — це я. Бо Куць (а раніше всі наші родичі писалися "Куць", навіть ще батько) — це веселий чортик, який плутає людей у лісі, на болоті. Жінка в мене Гребініченко, то гриб вибрала.

Я знаю журналістку з Луцька Валю Куць. Може, то ваша родичка? — перебиваю.

— Та ми всі родичі, — торкає мене за плече господар кабінету. — Ось дивіться: у мене було два діди, в кожного з них теж по два діди і далі — в геометричній прогресії. За п"ятсот останніх років тільки прямих родичів у мене було мільйон. Всі люди так чи інак рідня.

І наводить такий приклад:

За п"ятсот останніх років тільки прямих родичів у мене було мільйон

— Колись був голова облспоживспілки Крот. Я з ним працював у Рокитному — і ні я, ні він не знали, що ми родичі. Коли складав дерево, з"ясував, що п"ятеро однокласників були моїми родичами. У Польщі в мене є родичі Кандзінські — Томек, Генек і Анджей. А ще є рідня в Росії, Грузії, Казахстані, Німеччині, в Америці — у Нью-Йорку, Чикаго.

Знову роздивляємося герб роду.

— Я такі п"ятьом друзям поробив, — хвалиться. — Для мене це — відпочинок, настільки воно мене збадьорює! Сиджу вечорами, уточнюю, передзвонюю?

Віктор Куц знімає з полиці ще одну книгу — перевидання "Малороссийский гербовник" 1914 року.

— Ось у вас прізвище Голубєв, і герб має бути з голубами, — каже й простягає мені книжку:

— Беріть, користуйтеся. Потім віддасте. І шукайте свій герб!

1946, 25 лютого — народився в селищі Коломак на Харківщині, в сім"ї військовослужбовця
1965–1968 — відслужив у складі радянських військ у Німеччині
1969 — одружився з Аллою Гребініченко, народилася донька Іванна
1977 — закінчив юридичний факультет Львівського університету
1978–1982 — секретар Рокитнівського райвиконкому
1984–1995 — начальник юридичного відділу Березнівського районного споживчого товариства
з 1995 року — адвокат
Має онуків Ігоря та Романа.
Улюблене число — 13. Колекціонує старовинні речі. Мріє поїхати з дружиною в Париж і відвідати Лувр.

Зараз ви читаєте новину «"Я не підходив: боявся, що він мене з"їсть"». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути