Українки все частіше відкладають час материнства. Переважно народжують у 28 років. Бо вчаться у вузах, прагнуть втриматися на хорошій роботі чи заробити на житло. Хочуть подорожувати й спробувати себе в різних сферах. 13 відсотків жінок в Україні стають матерями після 40. Цьому, зокрема, сприяє розвиток медичних технологій
– Українки найчастіше народжують першу дитину у 28–35 років. Але з хорошими результатами аналізів можна вагітніти й після 40, – каже репродуктолог Олександр ДАРІЙ, 50 років.
Як на це вплинув розвиток медицини? Коли з'явилися нові можливості?
– За останні 20 років технології пішли вперед. Що раніше здавалося фантастикою і важко піддавалося вирішенню, зараз досягають досить просто.
Якісні яйцеклітини здає і заморожує
Новітні медичні можливості відіграють більшу роль для старших пацієнток. Ідеться про програми з генетичним аналізом ембріонів, які виявляють хромосомні патології. Під час пізньої вагітності існують такі ризики.
Кажуть, потрібно народжувати якомога раніше. Це справді так?
– З точки зору біології, бажано народити до 35 років. Проте біологія та соціальне життя не завжди збігаються. Потрібно брати до уваги обидва чинники при плануванні вагітності. Обидва важливі.
Справа лише в стані судин, м'язів?
– У яйцеклітинах. Після 35 років катастрофічно – приблизно вдесятеро – зменшується їхня якість. Зростає ймовірність генетичних відхилень. До 35 років їх частота є відносно прийнятною.
З одного мільйона фолікул дівчинки в неї лишається 300 тисяч на момент статевого дозрівання. 25 тисяч – до 37 років і тисяча – до 51. Чи може це коригувати медицина?
– Усі яйцеклітини формуються в утробі матері. Нові створити неможливо. Це відмінність жіночої репродуктивної системи від чоловічої, де все відбувається навпаки.
Третина проблем пов'язана з чоловічим здоров'ям
Наскільки можна відкласти народження дитини?
– Існує програма "Відтермінування материнства": в молодому віці, доки є якісні яйцеклітини, але немає плану народжувати, жінка здає й заморожує їх. Зберігаються, доки захоче вагітніти. Це може бути і після 40 років, і ближче до 50.
Чим виношування дитини у 40 відрізняється від вагітності 20-річної?
– З віком зростає ризик патології. Погіршується якість судин, з'являються ознаки цукрового діабету. Можуть виникати проблеми з іншими органами. Пізня вагітність, ускладнена захворюваннями, протікає непросто. Інколи терапевти радять жінкам узагалі відмовитися від народження дитини. Бо надто великі ризики для життя.
Як жінці за 40 років підготуватися до виношування?
– Отримати консультації гінеколога, ендокринолога. Здати аналізи різного спрямування. І мати добрі показники.
Чому деякі жінки довго не можуть завагітніти?
– Як правило, коли таке трапляється, чоловік відправляє жінку на обстеження. Дехто ходить роками по лікарях, і патологій не виявляють. Потім доходить справа до чоловіка. Статистика свідчить: третина проблем – пов'язана з жіночим здоров'ям. Третина – з чоловічим. Решта – спільні проблеми подружжя.
Потрібно оцінити їхнє здоров'я. Є п'ять причин, за яких не настає вагітність. Проблеми зі сперматозоїдами. Проблеми з маткою. Порушення овуляції. Стан маткових труб. І останній фактор – стан навколо маткових труб: спайковий процес або ендометріоз.
За скільки часу варто планувати вагітність?
– Достатньо місяця на обстеження. Жінки проходять ультразвукове обстеження, перевіряють стан матки та яєчників. Перевіряють гормональний фон і цитологію. Чоловік здає спермограму.
Коментарі