Ексклюзиви
Четвер, 25 листопада 2021 09:51

Склянка, яку привезли з повсталої Праги

Склянку з богемського скла зберігає 29-річна Христина Левусь, SMM-менеджерка з Хмельницького. Посудина належала її діду Дмитрові Левусю (1938–2000).

– Дід народився в селі Війтівці неподалік Волочиська, – розповідає Христина. – Мав сімох братів і сестер, ще двоє померли одразу після народження. Після школи думав вивчитися на столяра, але провалив іспит у технікум. 18-річним пішов до армії. Служив на Забайкаллі. Коли повернувся, хотів знову вступати в технікум – тепер відмовили батьки. Щоб утримувати родину, влаштувався в колгосп трактористом.

 

Ще перебуваючи на службі, Дмитро листувався з сусідкою Євдокією Марчук, на 10 років молодшою. Коли тій виповнилося 17, почали зустрічатися, планували весілля.

На початку 1968-го провладну Комуністичну партію Чехословаччини очолив Александер Дубчек. Він розпочав демократичні реформи, пізніше іменовані Празькою весною. Такі зміни не влаштовували керівництво Радянського Союзу. 21 серпня у країну ввели радянські війська. Левуся призвали на збори.

– Пробув у Чехословаччині три роки, – продовжує Христина. – Очікував побачити радісні обличчя місцевих, яких прийшли рятувати. Натомість до солдатів ставилися з презирством, не ділилися водою і їжею. Траплялося, плювали у спини. За пів року Дмитро став трохи розуміти чеську мову. Тоді й дізнався, що тут не чекали на "визволителів". Пригадував смачне пиво й коштовності, виставлені у вітринах магазинів.

Привіз із собою дві склянки. Витратив на них гроші, на які міг жити тиждень. Після Великодня 1972-го Дмитро й Дося побралися. Весілля гуляли два дні. Пили з богемських склянок. Дід так напився, що розбив одну. Іншу баба сховала в сервант.

Перші роки подружнього життя були пеклом. Дмитро постійно пив, бив дружину. Дося водила його до бабок і знахарів, молилася в церкві. Тільки після того як у неї сталися два викидні, чоловік заспокоївся. Мали трьох дітей, серед них – мій батько Олексій. Коли діду було 62 роки, в нього виявили рак кишківника на останній стадії. Відтоді спав погано, часто кричав уві сні. Перед смертю 2 години сповідався у священника.

Зараз ви читаєте новину «Склянка, яку привезли з повсталої Праги». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 493
Голосування Чи готуєте “тривожну валізку” у разі можливого нападу Росії на Україну?
  • Так, вже склали потрібні речі
  • Зберу, коли загроза буде більш очевидною
  • Ні, це нагнітання паніки
  • Мені до цього байдуже
Переглянути