четвер, 17 лютого 2022 09:44

Картина, яку виставляють тильним боком

Полотно "Червоні партизани" художник Григорій Хижняк (1899–1975) намалював 1927 року. Зобразив бій між червоноармійцями й денікінцями біля Луганська. Під час Другої світової війни митець виїхав до Брати­слави. За два роки повернувся в Київ. Його одразу затримали спецслужби. Однак арешту вдалося уникнути.

Мистецтвознавці припускають, що Хижняк погодився співпрацювати з владою. Його роботу 1939 року відправили у спецфонд Художнього музею.

 

– Спецфонд створили 1937-го, – розповідає директорка музею Юлія Литвинець, 45 років. – Туди відбирали твори, що не відповідали радянським мистецьким канонам, а також роботи репресованих чи неблагонадійних художників. Протягом трьох років таких зібрали 1748 одиниць. Планували знищити, але почалася війна. Під час бойових дій частину артефактів вивезли в Німеччину. Повернули не всі. 1953-го спецфонд знову готували до знищення. Завадила смерть Сталіна.

Обліковувати спецфонд почали після проголошення незалежності України. 1998 року відреставрували "Червоних партизанів". В експозиції полотно виставляють тильним боком до відвідувачів. Виявилося, що там є частина іншої картини – портрета невідомого чоловіка у військовій формі.

– Очевидно, Хижняк малював цей портрет на замовлення, – каже Юлія Олександрівна. – Потім, коли цей чоловік втрапив у немилість до влади, знищив верхню частину. Полотно використав для наступної роботи. Ми розмістили "Червоних партизанів" в експозиції як символ страху, що був однією зі складових радянської репресивної машини. Поруч вказали імена 33 художників і художниць, твори яких перебували у спецфонді.

Щоб регулярно читати всі матеріали журналу "Країна", оформіть передплату ОНЛАЙН

Зараз ви читаєте новину «Картина, яку виставляють тильним боком». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути