Союзи нині створюються неформально, але від цього стають тільки міцнішими
Велика Британія – одна з держав, що надають значну політичну, економічну та військову підтримку Україні, яка восьмий рік протистоїть Кремлю. З повномасштабним нападом 24 лютого Росія вирішила остаточно знищити нашу державу, суспільство й культуру. У таких надскладних умовах британський прем'єр Борис Джонсон став символом двостороннього партнерства.
Британія та Україна мають численні зв'язки. Гіта Вессекська (дочка останнього англосаксонського короля Англії Гарольда II і його дружини Едит Лебединої Шиї. – Країна) була дружина київського князя Володимира Мономаха, валлієць Джон Г'юз заснував місто, яке згодом стало Донецьком, одеський єврей Вальдемар Хавкін допоміг колоніальній владі подолати епідемії чуми та холери в Британській Індії, а галичанин Стефан Терлецький був радником прем'єрки Маргарет Тетчер.
Зараз Лондон активно підтримує Київ у боротьбі з Москвою. Усе це відбувається на тлі наслідків виходу Британії з Європейського Союзу – процесу, який іще довго визначатиме не лише британську, а і світову політику.
Джонсон нині, як ніхто інший, дотичний до формування нового позиціонування Британії у світі. Відтоді як країна залишила ЄС 1 січня 2021-го, все залежить від її уміння укладати двосторонні угоди про зону вільної торгівлі та посилення свого військово-політичного впливу у світі.
Україна сприймається як центр змін світового масштабу
Певним дороговказом британської зовнішньої політики є документ "Глобальна Британія в часи суперництва", прийнятий у березні торік. У ньому є наголос на підтримці ліберального світопорядку, посиленні Лондона в Індо-Тихоокеанському регіоні, боротьбі з кліматичними змінами та розвитку космічної програми. Україна там згадана один раз – коли йшлося про те, що Росія порушила міжнародне право після окупації Криму 2014 року.
Борис Джонсон став другим британським прем'єром, який відвідав з офіційним візитом Україну. Уже двічі. До цього інший консерватор, Джон Мейджор, у квітні 1996-го куштував огірки на Бессарабському ринку в центрі Києва. 1 лютого Джонсону було не до огірків, адже питання стояло про надання Києву нової зброї оборонного значення та фінансової підтримки на 88 мільярдів фунтів стерлінгів.
Хоча азартний харизмат Джонсон і до цього перебував в Україні – щоправда, обіймаючи інші посади. Захоплення українців британським прем'єром та невдоволення власних громадян через економічні негаразди після брекзиту й вечірки на Даунінг-стрит під час локдауну викликає іронію.
Як політик Джонсон відомий тим, що може будь-яку несприятливу ситуацію повернути на свою користь. Так було з референдумом 2016-го, коли він переміг свого одвічного суперника Девіда Кемерона – перетворенням маргінальної ідеї виходу з ЄС, яку пропагувала партія незалежності Найджела Фараджа, на переосмислення британськості. І так є зараз, коли, маючи реальну загрозу відставки, керівник Кабінету говорить лише про Україну. У цьому весь Джонсон. Знавець класичних мов. Поціновувач Черчилля. Улюблений журналіст Тетчер.
Хоча не треба забувати, що впродовж останніх 20 років Британія була країною, куди вкладали астрономічні суми російські олігархи з оточення кремлівського диктатора Володимира Путіна. І саме в Британії 2006 року вбили колишнього розвідника Олександра Литвиненка та був замах на родину Скрипалів 2018-го.
Джонсон знайде вихід із будь-якої ситуації
Справа Скрипалів стала точкою неповернення для британсько-російських відносин.
Безумовно, Лондон не хоче воювати з Москвою. Але жорстка позиція щодо свавілля російських спецагентів у Великій Британії стала маркером невідворотності покарання злочинців.
Через трагічні, на жаль, події відбувається переосмислення британсько-українських відносин. Україна тепер сприймається не як terra incognita Східної Європи, а як центр змін світового масштабу. Відкриваючи з іншого боку нашу державу, британці чітко розуміють, що українці є їм близькими – за цінностями, почуттям гумору та хоробрістю.
Коли британці бачать, як боєць Сумської тероборони дякує королеві Елизаветі II за протитанкові комплекси NLAW, то в них виникає дисонанс. Як так сталося, що іноземці можуть цінувати те, що вони самі інколи ставлять під сумнів.
Треба сказати декілька слів про образ України у світі, а надто – в Британії. Доволі тривалий час наша держава асоціювалася тільки з корупцією, політичними чварами й нестабільністю. Однією з причин цього була цілеспрямована політика Росії щодо формування в іноземців уявлення про Україну як державу, яка "не здатна дати собі раду". Але з 2014 року Україна вистояла й показала світу здатність боротися проти країни, яка чхала на міжнародне право, маючи на меті відновлення втраченої "імперської величі".
Люди осмислюють реальність символами. Одним із них став керамічний півник із кухонної шафки в розбомбленому домі в Бородянці. Копію півника подарували Борису Джонсону під час його "несподіваного візиту" до Києва 9 квітня.
Джонсон – іронічний і серйозний, азартний і прагматичний. Лідер, який знайде вихід із будь-якої ситуації.
Британська безпекова допомога, санкційна політика щодо Кремля та гуманітарна підтримка українців, які виїхали за кордон, свідчать, що союзи нині створюються неформально. Але від цього вони стають тільки міцнішими.
Безумовно, створення союзу Великої Британії, Польщі та України на початку лютого є важливою міжнародною подією. Але те, чим буде наповнений цей союз, залежить уже від українців. Їхньої мужності вистояти в надскладних умовах – коли Росія прийшла вбивати, ґвалтувати і грабувати.
Підтримка Заходу – ключова умова існування незалежної України
Джонсон та його команда є фанатами Тетчер. Залізна леді була першою прем'єркою Британії, лідером консерваторів і переможницею холодної війни. Але навряд чи її політика була б така радикальна без порад Стефана Терлецького, який у 1980-х спрогнозував політичне домінування Берліна в Європі, невідворотність повернення Москви до імперської традиції та наголосив, що підтримка Заходу – ключова умова існування незалежної України.
Тоді, за часів перебудови, багато хто сподівався на демократичні зміни в СРСР як спосіб забути назавжди жахи комунізму. Але зараз бачимо, що це були ілюзії. Своєю нинішньою позицією Британія показує світу, чим є Росія – імперією брехні, яка має розкаятися за скоєні гріхи проти людства й людяності.
Щоб регулярно читати всі матеріали журналу "Країна", оформіть передплату ОНЛАЙН. Також можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за "ковідну тисячу".
Коментарі