Наприкінці вересня після тижня дощів в Україні бабине літо - до 25 градусів тепла. За народним календарем, це вже так зване старе бабине літо, що припадає на кінець вересня – початок жовтня. Йому передує молоде – на початку осені
Бабиним літом називають останні ясні й теплі дні осені, що бувають в Україні наприкінці вересня – на початку жовтня. У цей час на полях і в лісах літає багато павутиння. Його плетуть павучки, які вилазять із гнізд, відчуваючи повернення нетривкого тепла. За народними віруваннями, ці павутинки пов'язані з початком жіночих робіт – прядінням, вишиванням, плетінням.
У давнину українці та інші слов'яни вірили, що осінньої пори Баба Яга літає в ступі й розкидає павутиння.
"Невідомо, чи від казкової баби, чи від жіночих (бабських) робіт походить перша частина фразеологізму, а друга означає летюче павутиння – "літо", – пишуть мовознавці Віра та Іван Забіяки.
Бабине літо – період роздумів, посиденьок, співів і примирення після сварок. Пора, коли на осінньому сонці ще можуть погрітися старі жінки.
Розрізняють молоде і старе бабине літо. Молоде розпочинається 28 серпня і триває до 11 вересня. Старе настає в другій половині вересня, іноді – на початку жовтня.
Є й третє бабине літо. Воно припадає на михайлівські дні – кінець другої декади листопада. Як правило, після нього починається зимове похолодання, адже зазвичай Михайло приїздить білим конем.
Бабине літо викликає стійкий антициклон – масштабна зона високого атмосферного тиску. Він зумовлює суху й теплу погоду. Ночі вже свіжі, іноді з незначними заморозками, проте без сильних холодів, а дні – із комфортною температурою повітря.
Оксамитовим сезоном називають дні бабиного літа на узбережжі Чорного моря. Назва з'явилося в позаминулому столітті й означала, що дами могли прогулюватися набережною в оксамитових платтях увечері, коли було вже прохолодно після ще спекотного дня. Оксамит гарно відтінював засмагу і захищав від вечірнього вітру.
У Сполучених Штатах на бабине літо кажуть "індіанське". Воно настає наприкінці вересня або в першій половині жовтня. Цьому терміну близько 200 років. Найбільш достовірне його пояснення: зазвичай восени до перших снігів і морозів американські індіанці вчиняли набіги на європейські колонії. Ці рейди закінчувалися перед зимою, а весь осінній період для колоністів був "індіанський".
У Великій Британії, Німеччині, Франції та Італії в давнину бабине літо називали "літом Святого Мартіна". 11 листопада, у день цього святого, теплу настає край. Однак поступово Європу, особливо Британію, заполонив вислів "індіанське літо". Зокрема, про нього співав француз Джо Дассен.
Більшість слов'ян називають осіннє літо, як і українці, бабиним. У Болгарії іноді – циганським. У Сербії – Міхольським. Бо День святого Міхолія припадає на 12 жовтня. У Чехії – "павутинне літо".
У Китаї – буквально "тигр восени". Такий фразеологізм означає відродження енергії й сили. У південних регіонах країни тепло у жовтні й листопаді.
На півдні Бразилії – veranico de maio, або "маленький травень".
В Австралії індіанське літо – це теплий період у квітні–травні.
Прикмети:
У день початку бабиного літа треба було посадити на коня підлітка й виїхати з ним на полювання. Вірили, що після цього коні сміливішають, а собаки добрішають і не хворіють.
Якщо в дні молодого бабиного літа з'явиться веселка – буде затяжна й тепла осінь.
Якщо молоде бабине літо дощове – чекай негоди на старе.
Бабине літо сухе – осінь мокра, непогідне – осінь суха.
Багато тенетника на бабине літо – до ясної осені та холодної зими.
Крилаті фрази:
Льон стели до бабиного літа.
Бабине свято і бабині роботи.
Молоде бабине літо починається, а сонце засинається.
Найтриваліше бабине літо було зафіксоване в Києві 1927 року, а також позаторік. Температура повітря 13–15 листопада сягала 18°С.
Бабиним літом образно називають похилий вік жінки через подібність її сивого волосся до сріблястого павутиння, що пливе над землею.
"Бабине літо" – фестиваль молодіжної туристичної пісні, що відбувається наприкінці вересня на Львівщині.
До пари "бабам" "Осінні діди" або "Зворожини" чи "Дідова субота" – 10 жовтня. Це був здавна поминальний день. Громада збиралася на природі, їла куліш і поминала померлих предків.
Коментарі