Загибель Усами бін Ладена багато міняє для "Аль-Каїди"?
- Звісно, смерть духовного лідера, засновника й фінансового менеджера вносить у систему певний дисонанс. Скоро ми побачимо й боротьбу за першість та фінанси, і протиріччя, які згладжував усіма визнаний лідер.
"Аль-Каїда" роздрібнена, її регіональні групи давно відіграють більшу роль, ніж мережа як єдина міжнародна структура. Там усе організовано за принципом франшизи: локальні групи можуть підписуватися "Аль-Каїдою", ставати під її знамена. Але їх виникнення й подальше існування в кожній із країн обумовлені внутрішніми причинами. Фінансові потоки кругом свої, рекрутинг - теж.
Найбільша проблема "Аль-Каїди" зараз - розгубленість. Неясно, скільки вона триватиме, але нині керованість структури під питанням. Крутиться інформація, хто здав Усаму, які в них були мотиви. Чутки запускають американські спецслужби, що намагаються розсварити ланки мережі, розхитати цей човен. Кінцева мета - підірвати готовність людей до боротьби. Щоб вони перестали бачити в цьому сенс. Тому загибель бін Ладена подають як результат зради.
Щоб підірвати готовність людей до джихаду, треба переконати їх, що й ідеали цієї боротьби неактуальні.
- Так, і одразу цього не зробиш. Але арабські революції засвідчили, що політична ситуація в регіоні змінилася. Переміна влади давала можливість розвинутися войовничим ідеям. Але ми побачили, що молодь їх відкидає. Це криза джихадизму, і дуже серйозна.
Усама - не Ернесто Че Гевара, не такий герой, навколо якого може виникнути культ
"Аль-Каїда" заснована на принципах так званого "бездумного терору" - завдати максимальної шкоди великій кількості людей без прив'язки до конкретного об'єкта чи особи. Навіть помірковані прихильники джихаду відкидають такі методи. Це почалося ще до смерті Усами. А вона поставила в цій історії крапку.
Скоріше за все, сторінка під назвою "Аль-Каїда" вже перегортається.
Смерть бін Ладена вплине лише на "Аль-Каїду"?
- Загалом так. Він - аж ніяк не духовний лідер, не ісламський вчений. Це - менеджер і політик, який активно використовував для мобілізації населення ісламістські гасла.
Чи правильно зробив Барак Обама, заборонивши показувати фотографії вбитого?
- Так. Вони лише розпалюють зайві пристрасті.
Але ж тепер можливі закиди щодо того, що бін Ладен насправді живий.
- І це добре! Це теж частина інформаційної війни, яка зменшує ймовірність спонтанних терактів. Бо якщо ти готуєшся тривалий час, контактуєш з іншими - спецслужби, скоріше за все, вирахують тебе. Коли ж усе здійснюється спонтанно, убезпечитися від теракту дуже складно. Людині щось у голову стукнуло, вона вийшла - бах! - і все. Фотографії могли б роздратувати людей до такої межі. А тепер не переклинить.
Говорять про можливість виникнення культу. Але я не дуже в це вірю. Усама бін Ладен - не Ернесто Че Гевара, не такий герой, навколо якого може виникнути культ. Скільки людей виходять зараз на присвячені Усамі мітинги? Півтори, дві тисячі. Це не цифри.
Що буде з Пакистаном? Місцеві політики побоюються хвилі терактів.
- Там справді стало гарячіше. Але це скоріше питання внутрішніх розкладів і гострої потреби для країни обрати чіткий курс. Пакистан намагався всидіти на кількох стільцях одразу. Працювали з американцями, іншою рукою підтримували талібів, ще однією - намагатися знайти компроміс із "Аль-Каїдою". Ця складна гра може обернутися проти самих пакистанців. Але достатньо потужних сил, щоб кардинально змінити ситуацію в країні, не видно. Теракти, звичайно, можливі - однак вони були й раніше.
Коментарі