Як святкують смерть диктаторів
26 листопада тисячі кубинців, які емігрували до Маямі у США, святкували смерть диктатора Фіделя Кастро. Били в барабани, співали національний гімн, пили шампанське, влаштували феєрверк
1. Лівійського лідера Муаммара Каддафі (1940–2011) вбили у його рідному місті Сирт 20 жовтня 2011 року.
Повстанці знущалися з трупа й виставили його в холодильнику на огляд. Вбивці Каддафі відібрали його золотий пістолет і фотографувалися з ним. Жінки одягали хустки кольорів нового національного червоно-чорно-зеленого прапора й палили старі зелені стяги. Перехідна національна рада заборонила стріляти в повітря, однак людей це не зупинило.
2. Румунського диктатора Ніколае Чаушеску (1918–1989) разом із дружиною Єленою розстріляли 25 грудня 1989-го.
Трупи показали по телебаченню. Зробили це, щоб солдати спецслужби – Секурітате – склали зброю. Мешканці Бухареста в той час стояли на майдані перед будівлею ЦК Комуністичної партії. Новину про смерть слухали мовчки. Багато хто в натовпі тримав пальці буквою V – "Перемога". Секурітате склала зброю. Повстанці спекли пиріжки й пригостили ними солдатів. Пили вино на майдані. Розстріл Ніколае та Єлени Чаушеску збігся зі святкуванням Нового року, тож на танках і БТРах встановлювали прикрашені ялинки.
3. 5 березня, в день смерті радянського диктатора Йосипа Сталіна (1878–1953), ресторан "1203" у Вашингтоні, столиці США, пригощав відвідувачів безкоштовним борщем.
Фото, на якому офіціантка Ейлін Кінан клеїть на вікно рекламу акції, надрукували в газеті The News Herald. Невідомо – власники ресторану були українські емігранти чи вирішили прорекламувати свій заклад екзотичною для американців стравою.
Також смерть Сталіна святкували у радянських таборах.
– Коли в Москві сльози лили й давилися на вулиці, щоб із ним попрощатися, у нас весь табір радів. Усі жбурляли вгору шапки й кричали: "Вусатий здох, вусатий здох!" Охорона не втручалася, – згадує тодішній в'язень Вятлага Євген Чорноног. Його засудили за негативний відгук на фільм "Падіння Берліна".
4. Смерті іспанського каудільйо (політичного лідера. – Країна) Франциско Франко (1892–1975) раділи в Каталонії. Він правив країною 36 років і весь цей час ліва опозиція й борці за незалежність Каталонії перебували в підпіллі.
За 2 години після оголошення про смерть Франко в магазинах Барселони розкупили все шампанське. На вулицях танцювали й обіймалися. Вивішували на будинках національні прапори Каталонії. З'явилися написи "Каталонія – не Іспанія" та "Ми нова держава Європи".
5. Смерть президента Венесуели Уго Чавеса (1954–2013) святкували у багатих районах Каракаса.
Влаштували салют, пили вино й віскі. Проголошували тости, в яких обіцяли "не сумувати за Чавесом".
Святкували й венесуельці, які були змушені перебратися до США. У місті Дорал, штат Флорида, зібралися в ресторані El Arepazo. Співали національний гімн і скандували антисоціалістичні гасла. На дорогах сигналили автомобілі.
– Радіємо не смерті Чавеса, а новим надіям і можливостям, – казала 45-річна Тереза Гарсія.
6. Страті президента Іраку Саддама Хусейна (1937–2006) зраділи шиїти, проти яких той влаштував репресії.
У місті Ан-Наджаф поліцейські стріляли в повітря з автоматів і кричали: "Де ти, Саддаме, ми хочемо битися з тобою!" Студенти вийшли на вулиці з портретами лідера шиїтів Муктарда аль-Садра й роздавали дітям цукерки.
– Ми щасливі. Жодне свято не можна порівняти із цим – ні шлюб, ні народження дитини, – казав 35-річний Абу Сінан.
7. П'ять тисяч противників чилійського диктатора Августо Піночета (1915–2006) вийшли 10 грудня на вулиці Сантьяго, де танцювали й пили шампанське.
Потім пішли до президентського палацу. Там почалися сутички з поліцією. Та спробувала зупинити людей. Вони стали кидати пляшки й каміння, будувати барикади. Поліцейські використали водомети й сльозогінний газ.
8. Після звістки про смерть диктатора Кім Чен Іра (1941–2011) ті, кому вдалося втекли з КНДР до Південної Кореї, 17 грудня 2011 року в Сеулі вигукували лозунги. Називали покійного "собакою", "людожером" і "кривавим тираном".
Багато хто з колишніх північних корейців наділи медичні маски. Бояться, що їх викрадуть спецслужби. Фотографії диктатора палили, обмальовували. Кім Чен Іра, його батька Кім Ір Сена й сина Кім Чен Ина зобразили у вигляді трьох поросят. Увечері біля телевежі влаштували салют.
Коментарі