– Порошенко – особистість із досить привабливими рисами. Має характер, не дурний. Але на посаді президента залишається комерсантом, – каже політолог Олександр КОЧЕТКОВ, 60 років. – Це – головна проблема і для нього, і для нас усіх.
Він добре відчуває: щось іде не так. Тому нервує. За пострадянською системою звик обіцяти, а далі дивитися – чи варто виконувати. Його життєвий досвід виявився непридатний для ефективної діяльності на посаді президента.
В Європі не можна під час передвиборної кампанії обіцяти продати свій бізнес, завершити АТО за кілька тижнів – і потім працювати, наче цього не було сказано. У розвинених демократіях не можна їхати на переговори в Мінськ, не маючи повноважень від парламенту. А після того не інформувати суспільство: що, як і коли. Це зверхність: я вирішу, а ви виконуйте.
Порошенко зробив чимало неоднозначних кадрових призначень: Гелетей – міністр оборони, Гонтарева – голова Нацбанку, Ложкін – керівник Адміністрації президента.
– Неефективні – майже всі. Порошенко і на посаді секретаря Ради нацбезпеки і оборони, і в Міністерстві закордонних справ оточував себе слухняними людьми. Вважає себе найрозумнішим і стратегічно мислячим. Тому йому потрібні виконавці, які не сперечаються.
Рейтинг підтримки президента швидко падає, як і в його попередників. Чому?
– Неефективна політика, закритість від суспільства. Але бачимо прогрес. Ющенко за п'ять років втратив рейтинг із 52 до 5,45 відсотка. Але пішов на вибори й отримав ці проценти. Янукович докерувався, що не зміг завершити каденцію. Однак зумів залишити країну з повними кишенями, неушкодженим. У Порошенка так спокійно не вийде. Аеропорти і все інше можуть перекрити.
Як йому виплутатися зі скандалу з офшорами?
– Треба було одразу сказати: я неправий. Вибачитися перед суспільством. Але він не визнав вини. Це – чергова нечесність. Тому вже не виплутається.
Порошенко продовжує зосереджувати владу в своїх руках. Що буде далі?
– Почнеться зворотний процес. Він підтягнув владу, не розуміючи, що взяв на себе й більшу відповідальність. Суспільство з нього спитає. А воно – наелектризоване. Більше, ніж було 2004-го чи навіть позаторік. Рішуче та радикалізоване, на жаль.
Чого чекати від президента в найближчі місяці?
– Він анонсував спробу виконання Мінських домовленостей. Спікер Андрій Парубій заявив: 300 голосів для зміни Конституції щодо "особливого статусу" у Верховній Раді немає. Але можна нашкребти 226 – за закон про амністію і вибори на Донбасі. Порошенко спробує набрати таку кількість депутатів – за рахунок порозуміння з колишніми "регіоналами". Повертаємося до практики так званої ширки. Коли Ющенко уклав з Януковичем універсал, це ані країні, ані владі нічого доброго не принесло.
Порошенко може перемогти на чергових президентських виборах?
– Йому треба перестати брехати. Не займатися бізнесом, не боротися з активістами, волонтерами. А почати воювати з ворогами України. Тоді суспільство це оцінить, і він зможе перемогти. Але на такий варіант даю 5 відсотків. Його головне завдання – уникнути дострокових президентських виборів.
Як Янукович і Порошенко ввійдуть в історію?
– Якби укладав підручник, то написав би: на прикладі Януковича українське суспільство пересвідчилося, що попередня біографія дуже важлива для керівника країни. Якщо людина порушувала закон, то буде злочинцем і на головній посаді.
А Порошенко, передчуваю, може стати останнім президентом України із всеосяжними повноваженнями.
Коментарі
1