Вісім незвичних експериментів
У США професор Школи громадського здоров'я Єльського університету 37-річний Джеймс Гемблін перестав приймати душ п'ять років тому. Відтоді лише миє руки з милом і чистить зуби.
– Коли довго не купаєшся, тіло звикає. Вже не має поганого запаху без мила й дезодоранту. Шкіра не стає масною, – говорить Джеймс Гемблін. – Багато людей застосовують шампунь для видалення жиру з волосся. А потім – кондиціонер для додавання синтетичних олій. Якщо цього не робити, волосся матиме вигляд, як до користування ними.
Від купання професор відмовлявся поступово. Відсутність щоденного душу заощаджує час, каже
1. У лютому американець Роб Рівера в кожну страву почав додавати яблучний оцет. Так хотів скинути зайву вагу.
– Щодня використовував дві-три столові ложки оцту. Він не дуже смачний. Але з їжею – терпимо, – говорить Роб. – Почалася діарея. Апетит не зменшився, як обіцяли.
Перед експериментом Рівера важив 68,2 кг. За тиждень втратив 600 г. Припускає, завдяки спорту, а не оцту.
Місяцем раніше Роб тиждень їв лише картоплю без солі й приправ. Схуд на 3 кг.
2. Торік дослідник із Великої Британії 34-річний Томас Твейтс провів три дні у стаді кіз у Швейцарських Альпах.
Щоб вжитися в роль тварини, виготовив протези. З ними пересувався рачки. Хотів дізнатися, чи таке перевтілення допомагає долати стрес і депресію.
– Спочатку збирався стати слоном. Але знайомий шаман відмовив, обізвав ідіотом. Тоді зупинився на козлі, – розповідає Томас. – Приятель-зоолог допоміг зробити протези. Швейцарський фермер пустив у своє стадо. Це було непросто. Важко ходити рачки. Ночами холодно. Стадо мене не сприймало. За три дні продовжив експеримент як цап-одинак.
Томас Твейтс дійшов висновку, що перевтілення у тварин не допомагає подолати стрес.
3. NASA і Німецький аерокосмічний центр 2019 року платили жінкам по $19 тис. за те, що вони два місяці лежали в ліжку.
24 учасниці експерименту віком від 24 до 55 років тестували постіль зі штучною гравітацією. Вивчали вплив невагомості на організм.
– Жінкам забороняли вставати. Весь час вони дивилися телевізор або читали. Мали лежати із припіднятими ногами, щоб кров відтікала від кінцівок – для ослаблення м'язів. Час від часу їх відвозили в центрифугу. В ній провокували приплив крові до ніг для відтворення гравітації, – розповідають дослідники.
Після експерименту в кількох жінок виникли пролежні. Інші скаржилися на емоційне виснаження через відсутність звичного режиму дня та родичів поряд.
4. У листопаді 2018-го шестеро педіатрів з Австралії та Великої Британії проковтнули голови лего-чоловічків. Дивилися, коли ті вийдуть з організму.
– У середньому це ставалося за два дні. Іноді через день або три. Один із колег так і не знайшов іграшкової голови, – розповідає дослідниця Тесса Девіс. – З'ясували, що деталі не вплинули на густоту фекалій і не спричиняли неприємних відчуттів.
Експеримент провели для заспокоєння батьків, чиї діти проковтнули шматочки LEGO. Стверджують, боятися нема чого. Організм малюка ще швидше позбувається сторонніх предметів.
– Але це стосується лише округлих деталей. У відділення невідкладної допомоги часто привозять малечу, яка наковталася ліків, батарейок, магнітів чи монет. Тоді є реальна загроза життю, – говорить Девіс.
5. Японські вчені з Кіотського і Токійського університетів виростили на спині лабораторного пацюка людське вухо у січні 2016-го. Шукали спосіб відновлювати ушкоджені органи.
– На тварині утворилася 5-сантиметрова вушна раковина, – розповідають. – Виростили клітини пацієнта, перепрограмовані у хрящові. З них створили кульки. Помістили в 3-міліметрові пластикові трубки. Їх виклали на спині пацюка у формі вуха. За два місяці там була вушна раковина.
Технологію пропонують застосовувати для лікування людей, які народилися з вадами обличчя або скалічилися. Вчені кажуть: органи життєздатні. Якщо їх прикріпити дитині, розвиватимуться з нею.
Дослідження на людях розпочнуть цьогоріч.
6. 2013 року в Туреччині народилися кролики, які світяться в темряві. Вчені із Стамбульського й Гавайського університетів хотіли вдосконалити ліки від генетичних хвороб.
– У клітини ембріонів ввели ДНК медузи. Двоє з восьми кроленят світяться у темряві зеленим кольором, – розповідає професор Стефан Мойсяді з Гавайського університету.
Науковці хотіли допомогти країнам третього світу, де немає великих фармацевтичних заводів.
– Завдяки генетичному втручанню могли б створювати білкові препарати в організмі тварин, – каже Стефан Мойсяді. – Потім добувати з їхнього молока.
У США засудили такий експеримент як неетичний.
7. Поляк 20-річний Патрик Томжинський поселився у скляному ящику в центрі Варшави, поблизу Центрального вокзалу, в липні 2010-го.
Поставив кушетку й комп'ютер. Хотів переконатися, чи зможе людина прожити без контакту зі світом, маючи лише доступ до інтернету.
– Так провів тиждень. Про їжу й чистий одяг просив користувачів соціальних мереж. Люди відгукувалися, – говорить Патрик. – Поряд зі мною на вокзалі були безхатьки. На них ніхто не звертав уваги.
Скляний ящик місцеві назвали акваріумом. Водили дітей на екскурсію.
8. 1931 року американські біологи Вінтроп і Люелла Келлоги вирішили із своїм сином 10-місячним Дональдом виховувати мавпеня. Перевіряли, чи можна з тварини зробити людину.
– Чули, що дітям вдавалося адаптуватися до життя серед тварин. А що коли виховати дитинча мавпи в людській сім'ї? – розповідав Вінтроп Келлог. – Єльський центр вивчення людиноподібних мавп позичив нам самицю шимпанзе Гуа. Їй було 7 місяців.
Мавпу виховували з Дональдом. Вони потоваришували. Записували кожну деталь – дитині подобається запах парфумів, Гуа його не любить. Проводили досліди – хто швидше здогадається, як палицею дістати підвішене до стелі печиво. Експеримент припинили, бо у 1,5 року розвиток Дональда зупинився. Хлопчик знав три слова. Бажання поїсти висловлював мавп'ячим звуком на зразок гавкання. Гуа віддали назад.
Коментарі