– "Колорады" за деньги стоят с кастетами и битами, ждут Путина. Интеллект отсутствует. Нормальные люди их боятся, – каже 41-річна Олена Балаба з Одеси.
Проросійські сепаратисти, бойовики або найманці на Сході України зробили своїм розпізнавальним знаком смугасту чорно-оранжеву георгіївську стрічку.
Вона нагадує забарвлення колорадських жуків, тому противники сепаратизму називають її "колорадською". А людей, які її носять, – "колорадами" або "колорадос"
Колорадо – штат у центрі США. 1859-го всі тамтешні картопляні поля спустошили жовто-чорні жуки. Відтоді їх називають колорадськими. Хоч шкідники прибули до Колорадо з Мексики. У 1950-х комахи потрапили до Радянського Союзу. Спочатку це були поодинокі особини. За одну спійману колгоспникам платили 1 коп. Щоб селяни знали, як ті виглядають, жуків зображали на сірникових коробках.
Георгіївська стрічка – смугаста, чорно-оранжева – відома була раніше за колорадського жука. Запровадила її разом із орденом Святого Георгія 1769 року російська імператриця Катерина ІІ. Після Жовтневого перевороту 1917-го в Росії та впродовж громадянської війни 1917–1920 років її використовували військові Білого руху – противники більшовицького режиму.
Під час німецько-радянської війни 1941–1945 років нагороди з такими стрічками носили російські колабораціоністи – члени Російської визвольної армії генерала Андрія Власова. Були вони й у Козачого стану – донських і кубанських козаків, які воювали на боці нацистської Німеччини.
До радянського ордену Слави – але як гвардійська стрічка – була долучена 1943-го. Згодом – і до медалі "За перемогу над Німеччиною у Великій Вітчизняній війні 1941–1945 років".
Для пропаганди перемоги в німецько-радянській війні георгіївську стрічку активно використовують з 2005 року. Ідея належить Наталії Лосєвій – працівниці російського інформаційного агентства "РИА Новости". Відтоді щороку з 24 квітня по 12 травня триває акція "Георгіївська стрічка". Волонтери поширюють стрічки, які пропонують прикріпити на одяг, пов'язати на руку, сумку або антену автомобіля. Численні жарти в інтернеті викликали фото машин німецького виробництва з георгіївськими стрічками.
2005-го поширили 800 тис. стрічок, наступного року – 1,2 млн, позаторік говорили про 7 млн. Найбільшу георгіївську стрічку – завдовжки 300 м, завширшки 3 м – розгорнули 8 травня 2010 року в Севастополі.
– Да, это я сожгла три "колорадские" ленты в Вечном огне, – пояснила одеситка Олена Балаба, чому спалила георгіївські стрічки біля пам'ятника Невідомому матросу 30 березня. – Потому что это не лента победы, а символ, придуманный недалекими путинскими пиарщиками в противовес победившей в Украине революции.
Того дня Олена була одним з організаторів маршу проти окупації України Росією "Не пустимо агресора в наш дім".
Носити підлеглим георгіївські стрічки заборонив виконувач обов'язків міністра внутрішніх справ Арсен Аваков. "Мені надіслали відео з Луганська. Патрульна машина була з "колорадською стрічкою", – написав він 19 квітня на своїй сторінці в Facebook. – Провели перевірку всіх службових машин. Всім, хто бажає мати, крім державних символів, на формі і машинах ще якісь – запропонували звільнитися з міліції, і обвішуватися стрічками без обмежень. Таких у підсумку не знайшлося".
Los Colorados – гурт, що грає, за власним визначенням, агро-алко-рок. Троє його учасників родом із села Тетильківці Шумського району Тернопільщини, четвертий – із райцентру Чортків. Їхній кліп на переспів пісні американки Кеті Перрі Hot N Cold в інтернеті переглянули понад 3,8 млн осіб. Походження назви гурту пояснюють так:
– На одній репетиційній базі мали невеликий інцидент. Срач там після нас був безмежний. Власник сказав: "Ви, як колорадські жуки, все тут засвинячили. А ми тоді: "О, нормальна назва".
"Фазан" – таку назву спецпідрозділу для боротьби з сепаратистами пропонує на своїй сторінці у Facebook Андрій Курач. Допомагати їм може жіночий батальйон "Цесарки". Фазани й цесарки – єдині птахи в Європі, які поїдають колорадського жука. Для інших цей шкідник неїстівний – через токсичний соланін, що накопичує з картопляного листя.
"Я чув, що деколи в Україні колорадських жуків збирають у відро, обливають бензином, а потім підпалюють. Це жахливе порушення прав живих істот! Такого не можна допустити незалежно від того, чи оранжево-чорні істоти на полях картоплі, чи у великих містах!" – "цитує" главу МЗС Росії Сергія Лаврова 16 квітня 2014 року сайт неправдивих новин UaReview.
Коментарі