Економіка Росії зруйнована, – каже фінансист Слава Рабинович
У якому стані зараз російська економіка? Профільні міністри кажуть, що дно пройдено, почалося зростання.
– Не вірю міністрам, які постійно намацують дно або по ньому ходять. Як і російській статистичній та економічній науці. Нею маніпулює міністерство економрозвитку, Центральний банк. Вони дають неправдиву інформацію, прикрашають дійсність.
Досить виїхати за межі Москви або почитати, що твориться в Челябінській області, наприклад. Тоді й буде зрозуміло, в якому стані російська економіка насправді. Путін із Медведєвим задовго до "кримнаша" грубо порушили Конституцію і помінялися місцями. На графіках капітальних інвестицій видно, як вони падають 2012-го. Тоді відбувся державний переворот у Росії. Відтоді було очевидно, куди піде ситуація. Так воно і сталося.
2013-го економіка вже практично не зростала. Валовий внутрішній продукт США збільшився на 4 відсотки, а РФ – на 1,3. Тобто розвинена економіка Штатів утричі випереджала за зростанням значно слабшу російську. Хоча кон'юнктура була прекрасна, ціна нафти – 110 доларів за барель. Уже тоді було зрозуміло: цей жалюгідний плюс дуже скоро перетвориться на нуль, а потім – і на мінус, економіка впаде в рецесію.
Путін це розумів?
– Він не міг пояснити, чому вдруге за кілька років держава потрапляє в рецесію. Росія зазнала найбільше падіння ВВП 2008-го серед усіх не тільки розвинених, а й країн, що розвиваються – мінус 9 відсотків. І ось 2013 року зростання ВВП знову наближалося до нуля.
Рейтинг Путіна падав, як камінь. І він вирішив змінити порядок денний – анексував Крим, публічно запустив проект "Новоросія". Той за своїм змістом, формулюваннями був повністю списаний зі злочинних промов Гітлера у 1930-х. Все це Путін утвердив отруєною голкою Останкінської телевежі, вживленою в мозок кожного російського глядача.
На всю цю ситуацію накладаються п'ять речей, несумісних із вільними ринком і економікою, капіталістичною системою господарювання. Путін знищив три гілки влади – судову, законодавчу, виконавчу. Також – інститут вільних, демократичних, чесних і справедливих виборів та змінюваності влади. Все це разом, плюс незаконний третій термін, означає: Путін із Медведєвим і їхнє організоване злочинне угруповання скоїли державний переворот.
Інвестор завжди прагне отримати чіткі відповіді. Яка очікувана прибутковість? Які ризики при ній? Який приблизний горизонт інвестицій і яка стратегія виходу? На ці базові запитання в Росії немає відповідей. Якщо тільки ви – не член путінської банди, типу Геннадія Тимченка (його компанія спеціалізується на інвестиціях в енергетичні, транспортні та інфраструктурні активи. – Країна) або Аркадія Ротенберга (володіє магістрально-газопровідними і дорожньою компаніями. – Країна). Вони собі придумали безризикову машину друкування грошей за допомогою інсайдерських угод та зціджування бюджету. Займаються цим уже 18-й рік.
Економіка Росії в руїнах?
– Заперечувати це нерозумно. І це при тому, що ще 2007-го вона була восьмою в світі. Щорічний валовий внутрішній продукт становив 2 трильйони доларів. А капіталізація фондового ринку – близько півтора трильйона. За цей час російська економіка впала більш ніж удвічі. А капіталізація всього фондового ринку РФ сьогодні менша, ніж однієї американської компанії Apple.
Економіка не вибухнула, але це – відкладення результату. Як кадри аварії потяга в уповільненій дії. Захід зупинив Путіна в Україні, ввівши лише поступові, рівневі санкції. Саме тому російську економіку не розірвало на шматки єдиним диким одномоментним ударом.
Чому не запровадили жорсткіші санкції?
– 2014 року сукупний іноземний борг російських компаній становив 750 мільярдів доларів. При відключенні SWIFT (міжнародна міжбанківська система передачі інформації та здійснення платежів. – Країна) і введення ембарго на російські енергоносії, стався би шок у всій світовій фінансовій системі і на міжнародному ринку нафти. Компанії РФ оголосили б форс-мажор щодо виплати своїх боргів.
Як живе російський народ?
– Він затягнув паски. Колись змітав імпортні автомобілі й товари не тільки за допомогою живих грошей, а й кредитів. Після 2014-го споживчий ринок практично вмер.
Автодилер у салоні машину 2016 року продає з дисконтом. Питаєш, коли надійдуть автомобілі 2017-го. Відповідь: "Не надійдуть. Виробник не ввозить нові моделі, бо жахливо впали обсяги продажів".
Динаміка збуту автомобілів – це так званий випереджальний показник. Його використовують у всьому світі як провісник того, що відбуватиметься з економікою в найближчому майбутньому.
Підвищення ціни на нафту з 40 до 60 доларів за барель якось стабілізує економічні показники?
– Частково. Але воно не врятує російську економіку. Так, бюджет отримає більше грошей, у нього буде менший щомісячний і накопичений дефіцит за рік, менша девальвація рубля і більше "виливання" грошей та ліквідності із секторів економіки, безпосередньо пов'язаних із нафтою й газом. Це все, що можна сказати хорошого.
50–60, а не 30–40 доларів за барель – це все одно, що запитати: перед смертю хворий пітнів? Та яка різниця?
Ваш колега Владислав Іноземцев каже, що економічний спад у Росії торік був незначний і помітний позитивний тренд.
– Усе залежить, як цими цифрами грати. Зростання в районі 1 відсотка можливе. Формально такі економісти будуть праві. Але уявіть, з яких секторів економіки складається ВВП Сполучених Штатів Америки. А тепер уявіть складові валового внутрішнього продукту Росії. Серйозна його частина – оборонка. 70 відсотків цих грошей крадуть і відмивають. Решта потрапляє в жахливі державні підприємства типу Уралвагонзавода, що випускають нікому непотрібні картонні танки. У сучасних умовах вони й 3 хвилини не проживуть на полі бою.
Військово-промисловий комплекс США – це, в переважній більшості, приватні компанії. Вони працюють за контрактом з урядом і армією. А російський ВПК практично нічим не відрізняється від радянських часів.
РФ дали образливе прізвисько "бензоколонка", хоча її і так не можна назвати. Бензин у Росії тепер коштує дорожче, ніж у Штатах. Мало того, він – гівняної якості.
У мене є американська машина. Вона не зроблена під російське пальне. Щоразу після заправки спалахує датчик "перевірте двигун". І кожен заїзд на сервіс із цього питання коштує 20–50 тисяч рублів. Залежно від того, що зламалося. І що, Росія – бензоколонка, якщо на заправках торгує ослячою сечею? І так у всьому.
Світло в кінці тунелю видно?
– Так, ера Путіна закінчується. Не знаю, коли і як буде кінець, але це станеться абсолютно точно з багатьох причин. По-перше, становище, в яке він привів Росію, не може тривати довго.
Друге. Сучасний світ повністю комп'ютеризований і з'єднаний. Цим відрізняється від будь-якої іншої епохи. Через кілька років він буде оповитий вай-фаєм із космосу. Цей прогрес не зупинити. Доступ до інформації, свобода – тільки наростатимуть.
Наприклад, ютубний канал щотижневої програми Олексія Навального (російський опозиціонер. – Країна) має величезну кількість користувачів. Їх буває більше, ніж аудиторія центральних телеканалів.
Ще один фактор – це підростаюче покоління. Воно заявило про себе 26 березня на акції протесту "Він вам не Дімон" (проти корупції прем'єра Дмитра Медведєва. – Країна). Для них навіть Facebook – занадто давній винахід. Вони об'єднуються в ютубні і телеграмні канали.
Це означає, що путінське покоління не буде диктувати, як Росії жити в майбутньому. Це скоро робитимуть нинішні старшокласники і студенти.
І останній фактор кінця ери Путіна: він вирішив повернути історію назад. А це неможливо. Він здатен тільки загальмувати розвиток Росії і завдати шкоди країні та сусідам.
Відомо, що Путін уже програв, і яке місце в російській і світовій історії підготував для себе – одного з найбільших злодіїв людства.
Ідеться про лаву підсудних у Гаазі. Це був би хороший урок наступним поколінням державних діячів щодо відповідальності за свої дії. Її не було ні у Сталіна, ні в жодного генсека КПРС, не було її у Єльцина і, до пори до часу, немає й у Путіна. Тому він таке і витворяє. Якщо й далі не буде такої відповідальності, то Росія продовжить ходити по колу. Це триває другу сотню років.
Коментарі