четвер, 24 лютого 2011 16:28

Янукович запізнився на десять років - прогноз політолога Вадима Карасьова

 

Вадим КАРАСЬОВ, 54 роки, директор Інституту глобальних стратегій

Як оцінюєте початок реформ Януковича?

- Їх починають не з того кінця. Пенсійну - з підвищення пенсійного віку, податкову - з придушення малого й середнього бізнесу. Через судову реформу здається, що зменшилася корупція в судах. Але ж на них збільшився тиск влади. Політико-адміністративні реформи теж можна поставити під сумнів: ну, сконцентрована влада в руках президента - і що це дало країні? Головним завданням адміністративної реформи оголосили розподіл функцій між органами центральної виконавчої влади - агентства опікуються майном, міністерства визначають політику. Але тоді  треба, щоб міністри були політиками. А їх призначає президент. Вони - такі ж чиновники, як і керівники агентств. Є багато політологічних досліджень, що показують: в умовах зарегульованої адміністративної економіки зменшення кількості чиновників призводить до збільшення корупції. Треба відновити представницьку роль парламенту, політичні функції партій, виборів, аби уникнути цього.

До яких наслідків це призведе?

- Буде розбалансований державний апарат, дублювання функцій, боротьба за матеріальні ресурси, "хто головніший". Такий монархічний підхід до управління абсолютно неприпустимий у ХХІ столітті. Навпаки, всі повноваження мають передаватися вниз, на мережеві структури, горизонтальні інститути. Ми ж бачимо, що країни, які сьогодні будуються на вертикалях, - не конкурентноздатні. А успіх - це тільки конкуренція, економічна свобода, дух підприємництва. Саме це формує креативність, активність, додану вартість, інноваційні продукти. Управляти економікою повинна сама економіка, а не політика.

Як це позначиться на відносинах суспільства і влади?

- Такі реформи призводять до того, що влада і суспільство ще більше одне від одного відчужуються. Люди не підтримують економічних реформ, бо не бачать, що вони - для них. Можливі два варіанти розвитку подій. Перший: продовжиться автономне існування суспільства і влади - кожен за своїми законами. Але тоді втрачатиме держава. Другий: усе вибухне. Зараз це стається у країнах, де теж концентрували владу в одних руках, хай навіть поважних національних героїв, які зробили свій внесок у розбудову держави. Україна довго жила за таким собі корупційним контрактом: влада приватизує все, що можна і займається великою корупцією. А суспільство - дрібною: у школах, лікарнях, хто де може. Але ж сьогодні влада розриває цей контракт. Вона бореться з корупцією вибірково - в опозиції, в лікарнях, школах, вузах. А за собою лишає право на велику. Із тіні хоче вивести суспільство, а не себе. Зрозуміло, що люди запитують: чому вам можна, а нам - ні?

Чого очікувати в зовнішній політиці?

- Україні вкрай необхідний чіткий зовнішній курс. Зараз він полягає в тому, що постійно виправдовуємося. Перед Росією - чому не можемо об'єднати "Нафтогаз" із "Газпромом", перед Заходом - чому маємо проблеми зі свободою слова. Там немає лінії, лише дрейф. Багатовекторність - це відсутність курсу. Це тактика, якої можна дотримуватися рік, два, але ж не впродовж усієї президентської каденції! Від Росії нас тимчасово може врятувати початок їхньої передвиборної кампанії. Це відволікатиме російських лідерів від тиску на українське керівництво. У світі ж ситуація досить мінлива - прогнозувати важко. Ніхто не думав, що весь арабський світ буде охоплений народними повстаннями.

Що відбуватиметься з партійною системою?

- В Україні все фінансується олігархами - газети, телебачення, Партія регіонів, Блок Юлії Тимошенко. Але олігархи своє завдання вже виконали - вони утримали власність. Завдяки їм ми не повернулися до комуністичного минулого. Але тепер - як свого часу з комунізму - треба виходити й з олігархічної системи, бо її час минув. Країна потребує оновлення, ривка, прогресу. Якщо 1990-х бурління починалося зверху - від інтелігенції, то сьогодні - знизу. Малий і середній бізнес почав розуміти, що це не їхня влада. Зріє антиелітна революція. Оскільки політична система фактично провалилася: опозиція слабка, парламент - "не місце для дискусій", суспільство перетягує на себе функції опонування владі. Це студентські рухи, правозахисні, "громадські дозори". Це - нова політика. І як тільки в країні розпочнуться великі події, з'являться нові лідери, нові сили. Вони створять політичні партії нового типу. Йдеться не обов'язково про революцію. Це може бути будь-яка форма громадянського руху. Відбувся "податковий майдан" - подія епізодична, але там засвітилися нові люди. І як блідо, гламурно і неісторично виглядали політики, які намагалися засвітитися на тлі цієї юрби.

Президент відбуде свій строк до кінця?

- Я хотів би цього. Це поганий прецедент - міняти президента, який не відбув повного строку. Та й владу Янукович так просто не віддасть. Вважає, що одного разу її вже втратив - через зраду Кучми, соратників, через прояви слабкості зі свого боку. Тому за будь-яких умов ітиме до кінця. Але на другий термін його навряд чи оберуть. В Україні президентська посада в сьогоднішньому її вигляді втратила свій сенс. Ми пройшли етап, коли нам потрібен був загальнонаціональний лідер. Об'єднання країни за Кучми було механічним. А нам потрібне органічне: щоби Схід і Захід об'єднували зрозумілі правила гри, закони, податки, а не одна особа. Україні зараз не потрібен пострадянський президент - як Путін, Лукашенко, чи, Боже збав, Назарбаєв. Нам потрібна нормальна європейська політична система з партіями громадянського типу, конкурентною економікою і конкурентною політикою - більше нічого. Янукович виграв вибори справедливо, але запізнився на 10 років.

 

Зараз ви читаєте новину «Янукович запізнився на десять років - прогноз політолога Вадима Карасьова». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

13

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

28.03.2011 21:21:09любов46.247.241.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
всі украінські президенти наволоч Для людей ніхто нічого не зробив ,зате для себе ісвоіх прихлєбатєлів створили всі умови. Потрібно щоб народ піднявся і наволоч гнати геть Потрібна люстрація і вимагать скасування недоторканності
04.03.2011 18:04:13прохожий85.115.248.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Для Ксени и 02.03.2011 09:56. Чего это вдруг замолчали? Ну расскажите о достижениях Украины за годы ДО Януковича. А сказать вам и нечего. Вот и заткнитесь. Просрали страну, потому и нет вам прощения. До встречи. Надеюсь, еще где-нибудь вы мне расскажете о достижениях Украины под руководством ваший кумиров. А если не вы, то ваши единомышленники. Пока. Готовтесь, ищите аргументы в свою пользу А я пошел дальше. Волка ноги кормят. Забугорными подачками брезгую. В отличие от вас.
03.03.2011 12:07:09прохожий85.115.248.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Для Ксени и 02.03.2011 09:56. Значит вы все-таки утверждаете, что до президентства Януковича в Украине все было в лучшем виде? Что страна 20 лет шла вперед и вверх? И за год все это было развалено и сломано и Украина опустилась на последнее место в Европе? Лечиться вам надо, уважаемые. Лечиться от слабоумия и прогессирующего склероза. Память ваша никудышней стала. Мне по цымбалам что Янукович, что Тимошенко или Симоненко вместе Ющенко. Хоть пораздельности, хоть оптом. Не ходил на выборы и не собираюсь. Однако, нужно быть объективным. А за вами такого не наблюдается. Грехи и просчеты своих кумиров вы перекладываете на других, ибо это и ваши грехи и просчеты. Потому что в теперишнем крайне тяжелом положении страны есть и ваша вина. А вам не хватает мужества признаться, что дали маху вы в свое время. Трусоватенькие вы.
03.03.2011 00:18:35Андрей94.179.184.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Мы не народ, а дрянь поэтому таких руководителей и заслуживаем.
02.03.2011 13:59:33Лена95.133.159.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Как у пословице:Кто нагадил?Нев!стка!А за 20 лет бывшие Президенты были хорошие белые и пушистые !Не смешите людей!Все кто около корыта стоят воры ,и будут всегда за наш счет жить.Мы для них быдло.Янукович такой же как и все остальные .И рыба всегда портиться с головы .Нет порядок в высших стоящих власти нет и в нищих.В стране Бардак
02.03.2011 09:56:42для прохожого87.158.106.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
хвора людина! Іди полікуйся і то негайно!
01.03.2011 17:04:01Ксеня, 18 років78.152.161.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Ви лишень почитайте, що тут написано: Януковича немає в чому винити!!!! Хіба свідомий українець таке напише? І взагалі: мене досі не покидає здивування, як Віктора Федоровича взагалі вибрали президентом України? Скажіть, в якій іншій державі главою уряду могли вибрати людину із судимістю, людину, яка без листочка і два слова докупи не складе? Вадим Карасьов пише, що Янукович запізнився на 10 років на свій потяг до президенства.... На мою думку, він взагалі не на той потяг сів!!!!! Йому в іншу сторону - на МОСКВУ!!!
28.02.2011 09:01:38прохожий85.115.248.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Так это Янукович виноват, что страна за 20 лет из первой десятки в Европе опустилась до самой нищей? Это Янукович виноват, что страна, кормившая весь Союз, не может прокормить себя? Это Янукович виноват, что население Украины сократилось на 5 млн чел? Без войны и эпидемий. Все 20 лет до Януковича страна цвела и процветала, а он за год все разрушил? Нашли крайнего. Сами-то где были и что делали? А воровали и рушили, что могли и до чего руки дотянулись. А теперь виноват Янукович. Ага.
27.02.2011 16:49:57ж46.200.251.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
ПОДИВІТЬСЯ НА ЯНУКОВИЧА СТАРОГО ПРОЙДИСВІТА -БАНДИЛУ ЯКИЙ ДУРИТЬ УКРАЇНЦІВ ВІДІБРАВ ПАДЛЮКА У НАС СЕВАСТОПОЛЬ ЗРОБИВ ЖЕБРАКАМИ А САМ ЗБАГАТИВСЯ РАЗОМ ЗІ СВОЇМИ ВАРВАРАМИ МОСКАЛЯМИ --КЛЮЄВИМ ЧЕЧЕТОВИМ АКІМОВОЮ ЧЕЧЕТОВИМ ЄФРЄМОВИМ АЗАРОВИМ ТИХОНОВИМ !!!!!
25.02.2011 17:36:13Уляна178.95.143.--
  • 0+
  • 0-
  • Відповісти
Не варто переоцінювати ефективність УКРАЇНСЬКИХ революцій і недооцінювати руйнівний вплив президенства В.Ф.Януковича. Ця особа абсолютний популіст і вже за кілька секунд після промови забуває про обіцяне. Та найгірше, що він не послідовний: всі знають, що він зробить зле, але ніхто не може передбачити, що це буде і коли. Я на нього ніколи надій не окладала, але не очікувала, що він ТАКЕ накоїть. Від нього помаленько відвертається його ж електорат. "Почув кожного" і кожного з них знає особисто, так би мовити. Демократи і "демократи" в Україні нічого не робитимуть для електорату, незалежно від того, чий він.
Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути