Столична компанія "Інтеркредит" допомагає відкривати малі підприємства та продати успішні бізнеси. Про перспективні напрямки для малих міст і сіл розповідає експерт Костянтин Киричук, 47 років.
Чи можна розпочати власну справу, маючи близько 10 тисяч гривень?
— Можна започаткувати традиційний сільський бізнес. Наприклад, міні-ферму для вирощування свиней. Таких багато у Дніпропетровській області. Або ж цех із переробки м'яса та молока, овочів і фруктів. Існує державна програма з розвитку приватних магазинів "крокової" доступності. Її почнуть реалізувати цієї осені.
Перспективна і незаповнена ніша — "зелені садиби". Селяни пристосовують власне житло під міні-готелі для відпочивальників. Заразом відкривають кафе, бари, розвивають виробництво й торгівлю сувенірами, керамікою, народним убранням.
Уже є багато "зелених садиб". Як привабити клієнтів до своєї?
— Така мережа добре розвинена поки що тільки в Західній Україні. Їх справді вистачає, але й потік туристів чималий. Іноземців цікавить екологічний туризм. Наприклад, кілька садиб у Львівській та Рівненській областях запровадили аніматерапію. Це лікування за допомогою тварин. Європейці приїздять, щоб спати у спеціальному приміщенні поряд із коровами. Платять 50 доларів за сеанс. Денний сон у корівнику добре впливає на центральну нервову систему.
Тваринництво та овочівництво — відомі напрямки. Яке ще виробництво може бути прибутковим на селі?
— Варто відкривати міні-заводи з випуску будматеріалів, столярні цехи. У гирлах Дніпра та Дунаю селяни заготовляють очерет. Це екологічний матеріал для покрівель, зараз дуже популярний. Його охоче закуповують у Західну Європу.
Коментарі