21 березня Національний банк збільшив до 100 тис. грн щоденний ліміт на зняття готівки з валютних карток. Раніше був 30 тис. Гроші можна знімати в Україні й за кордоном.
Із гривневих карток удома можна отримати щодня до 100 тис. За кордоном — таку ж суму протягом місяця. Безготівкові розрахунки лишаються необмеженими по сумі.
— Громадянам не радимо вивозити з України національну валюту. За кордоном не зможете обміняти гроші чи буде невигідний курс, — кажуть у Нацбанку. — Готівку краще завчасно зарахувати вдома на картковий рахунок. Це можна зробити в банку, через термінали самообслуговування, банкомати з функцією приймання готівки. За кордоном радимо користуватися карткою. У банкоматах там можна знімати гроші, як із валютних, так і гривневих платіжних карток. Так вигідніше. Бо враховується не готівковий обмінний курс, а встановлений міжнародною платіжною системою.
— У Польщі більшість українців оселилися в Кракові, Варшаві, Вроцлаві. Житла всім не вистачає. Декого поселяють безкоштовно, дехто винаймає за власні кошти. Власники нерухомості не хочуть здавати в оренду на місяць-два, бо потім знову доведеться шукати квартирантів. Подекуди підвищили ціни. Якщо раніше двокімнатна квартира коштувала 2500 злотих — понад 18 тисяч гривень. То тепер за таку хочуть 29 тисяч, — говорить волонтерка 28-річна Аліна Заєць із Кракова. — Багато українців приїхали за кордон уперше. Навезли багато готівки. Гривні навіть перестали міняти, бо банки не знають, що з українськими грошима робити.
— Виїхали за кордон із донькою та онуком 26 лютого, — розповідає харків'янка 43-річна Тетяна. Прізвище не називає.
— За день до поїздки познімала гроші з усіх карток. Боялася, що банки перестануть працювати. А дитині потрібно купити їжу, підгузки. Привезли 57 тисяч гривень. У Польщі пішла до найближчого обмінного пункту. Дала 10 тисяч гривень, а мені касир поклала 100 злотих. Я в шоці була, як таке може бути. Забрала гривні назад. Почали шукати інші обмінники. На деяких висіли оголошення, що гривню не приймають. Курс пропонували від 50 до 100 гривень за злотий, тоді як банківський лишився на рівні 7. Обміняти гроші вдалося по 15 гривень через людей, які їздять в Україну. Якби не знімала з карток готівку, то розраховувалася би тут спокійно. А так половину грошей викинули на вітер.
18 березня Національні банки України та Польщі домовилися провести офіційний обмін гривні на злоті. Це можна зробити в окремих відділеннях банків. Курс максимально наблизили до офіційного. Приймають банкноти від 100 до 1000 грн. Обміняти можна до 10 тис. на одну особу. Згодом Нацбанк України планує викупити в Польші готівкову гривню.
Громадяни України можуть перебувати в Польщі протягом 18 місяців. Кожному виплачують одноразову допомогу 300 злотих — близько 2,2 тис. грн. Також дозволили працевлаштовуватися.
— До нас приїхала група — три жінки та п'ятеро дітей. Думали, що за кілька тижнів усе закінчиться. Повернемося додому. Грошей мало з собою маю. Трохи чоловіку лишила. Заплатила перевізнику 12 тисяч гривень, щоб довіз мене з дитиною до кордону. Житло в Кракові надали безкоштовно, виділили кімнату, — говорить 32-річна Олена Безпалько з Полтави. Удома працювала в компанії, що продавала добрива. — Вирішила шукати роботу, щоб якось прожити. Постійного місця ніхто не пропонує, тільки тимчасові заробітки. Наприклад, прибирання, упакування товарів. Ходила кілька разів мити посуд. За зміну отримала 160 злотих — 1100 гривень. У середньому за годину роботи платять 14–19 злотих. Це 100–140 гривень. Але конкуренція страшна. Знайшла оголошення, що шукають покоївку в готель. Прийшла на співбесіду, в коридорі вже чекали пів сотні жінок. До війни вдома я заробляла майже 20 тисяч гривень. За останній місяць роботодавець не розрахувався.
— В Україні працювала бухгалтером. Фірма виплатила всім працівникам зарплату наперед. Ще й найняли автобус, щоб доставити до кордону, хто хотів поїхати в Польщу, — каже 40-річна Вікторія з Києва. Прізвища не називає. — Приїхала з двома дітьми. Можу далі працювати віддалено. Вдома мала житло, заробляла 22 тисячі на місяць. У Кракові цих грошей мало. Бо тільки за оренду квартири заплатила 17 тисяч. А ще ж потрібно продукти купувати, одяг, взуття. Ми небагато речей взяли. Доводиться працювати додатково. Мені пощастило, взяли на нічну зміну в супермаркет. Викладаю товари на полиці. За зміну маю 180 злотих — 1300 гривень.
"Газету по-українськи" можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за "ковідну тисячу"
Коментарі