— В Україні працюють 275 кредитних спілок. Із них 151 має ліцензію на залучення вкладів на депозитні рахунки. Включення кредитних спілок до Фонду гарантування стимулюватиме і притік клієнтів, і зростання суми вкладів, — говорить 42-річна Ольга Білай, заступник директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Чому цього не зробили раніше?
— В Європі всі фінансові установи, що мають право залучати кошти фізичних осіб, є учасниками системи гарантування. В Україні діяльність кредитних спілок з 1 липня 2020 року почав регулювати Національний банк. Наступний етап реформи — створення гарантій для фізичних осіб, які довіряють свої кошти небанківським фінансовим установам.
Чим кредитні спілки відрізняються від банків?
— Це спільнота людей, яка об'єднується, щоб отримувати й надавати фінансові послуги. Всі вкладники кредитної спілки — її члени. Наприклад, це можуть бути працівники одного підприємства. Одні вкладають свої кошти, інші можуть отримати позики. Тобто люди допомагають одне одному. Перша відмінність кредитних спілок від банків — для них головною метою є взаємодопомога. Тільки після вступу людина має право отримувати фінансові послуги. Це свідчить, що природно кредитна спілка не є занадто ризикованою. Тому що її члени живуть в одному місті, працюють разом, знають одне одного.
Банкрутства часто трапляються?
— Обсяг ринку кредитних спілок значно менший. У 151 спілці зберігається майже 1,2 мільярда гривень вкладів. Натомість у банках — понад 675 мільярдів. Тому порівнювати масштаби цих двох ринків майже неможливо. Унікальність спілки — її клієнтами на сьогодні, доки не ухвалено зміни до законодавства, можуть бути лише фізичні особи. Тоді як у банках — і юридичні, і корпоративні клієнти, і фізичні особи.
Як рішення про включення кредитних спілок до Фонду гарантування вкладів може вплинути на економіку?
— Вкладники кредитних спілок отримають додаткові гарантії. Фонд моніторитиме всі спілки, які стануть його учасниками, виявлятиме ризики їхньої діяльності. Також запрацюють аналогічні банківським механізми стосовно організації тимчасових адміністрацій, автоматизованих виплат гарантованих коштів та впровадження ефективного механізму врегулювання неплатоспроможності. Якщо спілка збанкрутує, то люди протягом 20 робочих днів почнуть отримувати свої кошти в межах гарантованої суми. Виплати здійснюватиме Фонд за автоматизованою системою. Достатньо взяти паспорт, ідентифікаційний код, прийти в банк-агент та отримати свої гроші. Зараз така система діє для банків. Гарантування вкладів збільшить довіру до кредитних спілок і обсяг грошей, які довірятимуть їм. Відповідно, обсяг ринку кредитних спілок збільшуватиметься. Зараз він перебуває у певній стагнації — зменшилася кількість спілок, вкладів не дуже багато.
Що потрібно для включення кредитних спілок до Фонду гарантування?
— Головне — ефективний нагляд із боку Національного банку для контролю за тим, чи кредитні спілки привели свою діяльність у відповідність до нових обов'язкових критеріїв регулятора. Можливо, деякі з них не матимуть наміру в майбутньому продовжувати діяльність.
Наступний крок — зміни до чинного законодавства. Нацбанк оновлює закони, що регулюють діяльність спілок, хто є їх учасниками, як вони вступають до спілок. Цей законопроєкт вже у Верховній Раді, він проголосований у першому читанні. Після другого читання необхідно внести зміни до закону про систему гарантування вкладів фізичних осіб. Зараз він стосується тільки банків. Потрібно розширити його дію й на кредитні спілки. Це займе рік-півтора.
Зараз спілки переважно працюють у невеликих містах?
— Як правило, це районні центри, невеликі міста. Там, де мало банків. Громади мають великий потенціал, щоб їхні жителі об'єднувалися і створювали спілки. Такі фінустанови видають невеликі позики для споживчих цілей. Рідко — для купівлі житла. В середньому — 30 тисяч гривень. За чинним законодавством, спілки не кредитують юридичних осіб, крім інших кредитних спілок. Відсотки пропонують близькі до банківських. Бо конкурують із ними. Також позичальників приваблює, що спілки пропонують швидшу й простішу процедуру оформлення кредиту, в них м'якші вимоги до позичальників.
Чи користуються попитом депозити у спілках?
— Не дуже. Тому в банках їх 675 мільярдів, а в спілках — 1,2 мільярда. В США, наприклад, ринок кредитних спілок дуже розвинений. Вони активно конкурують із комерційними банками стосовно залучення коштів. У Польщі, що ближча до нас географічно й історично, є дуже багато спілок і великих корпоративних банків, які мають однакові умови діяльності. Тому бачимо великий потенціал розвитку кредитно-кооперативного руху в Україні.
Сума відшкодування буде менша чи однакова з банками?
— На першому етапі становитиме 100 тисяч гривень, за нашими планами. Для вкладників банків зараз — 200 тисяч. У подальшому плануємо збільшувати суму гарантування і для банків, і для спілок.
"Газету по-українськи" можна передплатити онлайн на сайті Укрпошти за "ковідну тисячу"
Коментарі
1