Із четверга під стінами податкових інспекцій вишикувалися довжелезні черги. Декларацію з податку на доходи за січень і лютий 2011-го підприємці мали здати до 21 березня. Таку форму запровадили з початку року. Два місяці документів не приймали, бо не відпрацювали механізму.
У п'ятницю, 18 березня, біля податкової на просп. Героїв Сталінграда, 58 в Києві близько 40 людей стоять у черзі до кіоску, де продають бланки. На першому поверсі ДПІ працюють 17 віконець. У трьох приймають звітність підприємців із нульовим прибутком. У приміщенні понад 30 платників. Частина заповнюють бланки, інші стоять до кас. За 40 хв. здати декларацію прийшли зо 200 людей.
Звіти потрібно подавати щомісяця всім підприємцям без винятку.
— Это дебилизм. Зачем, если нет наемных работников, сдавать декларацию с прочерками, — жінка заповнює бланк.
— Про ці звіти дізнався у середу, — каже 47-річний Костянтин Тимощук. — Обдзвонив знайомих. Із 10 тільки один знав про це. У четвер черги не дочекався. Добре, що сьогодні вчасно здав, а то потім штрафи нараховують — 170 гривень за кожен день.
— Для чого вони це роблять? Якщо хочуть стати європейською державою, то хай роблять, як у Європі, — додає 44-річний Олег Ушаков. — Маю три точки з одягом на Троєщинському ринку. Наймаю двох людей. У мене немає часу слідкувати за всіма змінами. Друг працює в Польщі, там усе просто. Заплатив щомісяця податок і не треба нічого заповняти.
Звіт до податкової можна відправляти електронною поштою. Для цього потрібен електронний підпис. Підприємцеві приходить квитанція з підтвердженням або відмовою — у разі помилки. Виправлені дані можна надіслати повторно.
Підприємець Жанна Пекар, 42 роки, у четвер зайняла чергу до Львівської обласної податкової інспекції на вул. Стрийській о восьмій ранку.
— Це мене врятувало. До 12.00 впоралася. Стільки натовпу тут я не бачила з 1990-х, — з червоним обличчям виходить із приміщення, застібає пальто.
Усередині натовп практично не рухається.
— Податківці самі не знали, що говорити людям, — продовжує Жанна дорогою до припаркованого авто. — Нова форма складена так, що як не зроби, все одно буде неправильно. На мої питання консультант відповідала приблизно так: "Ну, ви ж прекрасно розумієте, що декларація зроблена невірно, формули в ній не спрацьовують". Колеги тепер кажуть: не зробимо, а намалюємо декларацію.
До податкових інспекцій у Донецьку стояли черги по 150 осіб. Підприємці боялися, що п'ятниця буде останнім днем подачі декларації. Через ажіотаж інспектори працювали у вихідні.
— Прийшла вказівка працювати і в суботу, і в неділю без перерви, — каже працівниця податкової з Донецька. Не називається. — Написали в телеграмі: збільшити кількість співробітників у п'ять разів, не пояснюючи, де їх узяти. Взагалі-то нововведення стосується тих, хто має найманих робітників. Але закон написали так, що його ніхто толком не зрозуміє. Ось і примушують здавати усіх підряд.
— Смертоубийство было вчера — я пришла, посмотрела и ушла, — говорить у п'ятницю жінка років 60-ти, називається Ольгою Якимiвною. Вважає, що платить надто багато податків. — 40 років платила у Пенсійний фонд, і зараз віддаю половину грошей у цю чорну діру. А мені говорять: нічим платити пенсію. Мiй чоловік відпахав на цю систему. А як тільки пенсійний вік стукнув, врізав дуба. Де його пенсійні відрахування? Від нас вимагають прозору звітність, то нехай самі відзвітують.
У суботу о 15.00 в податкову інспекцію Умані, що на Черкащині, охоронець пропускає тільки тих, хто здає декларації. На сходах стоять кілька чоловіків і жінок. Курять.
— Шо, Михайлович, здався? — питають чоловіка в шкірянці й потертих джинсах.
— Та шоб вони неладні були. Переді мною вскочила якась бухгалтерша. 3 години здавала звіти за шістьох підприємців. Хоч би предупредила.
— Отцепись от меня! — кричить зі сходів струнка білявка з шиньйоном. Чоловік намагається обійняти її за плечі, заспокоює. Жінка розлючена. — Я эту азаровщину в гробу видала, — каже Ксенія. — Отправили меня в несуществующий фонд потери работоспособности. Куда идти, если этот фонд прикрыли. А денежки мои тю-тю.
У грудні вона сплатила більшу суму податків, ніж було потрібно. Раніше різницю враховували наступного місяця. Тепер сказали, що про гроші може забути.
Із податкової виходять двоє підприємців.
— Мабуть, оформлятиму бізнес на матір, — каже чоловік у спортивному костюмі з барсеткою. Має кіоск запчастин до мобільних телефонів. — Рік роботи для підприємця рахують як півроку стажу. Це я у 120 років маю право на пенсію піти?
— Олєжка, ну шо ти женеш, — сміється другий. — У нас государство гуманне — відробиш, скільки встигнеш, і помреш.
Обоє регочуть.
Коментарі