У Верховній Раді пропонують збільшити виплати при народженні дитини і внести відповідні зміни до держбюджету на наступний рік. За першу дитину хочуть давати 100 тис. грн, другу — 200, третю і кожну наступну — по 300 тис. грн.
Гроші на це пропонують взяти з доходів від легалізації грального бізнесу в Україні. 2021-го очікують отримати 7 млрд грн. Щоправда, у Мінфіні прогнозують доходи на рівні 4,5 млрд грн.
— Це все одно менше, ніж батьки отримували 2013-го. При курсі 8 гривень за долар тоді за першу дитину давали 30 тисяч гривень, другу — 60, третю і наступну — 120 тисяч гривень. Зростання виплат, яке пропонують зараз, коштуватиме бюджету 6 мільярдів гривень, — каже 42-річний Данило Гетманцев, голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики.
Зараз при народженні дитини сім'ї отримують 41 280 грн. Спочатку перераховують 10 320. Решту виплачують протягом трьох років — по 860 грн на місяць.
— Очікуваних доходів від легалізації грального бізнесу в 7 мільярдів гривень не побачимо. Щонайбільше наступного року отримають 3–4 мільярди. Ці кошти підуть у місцеві бюджети, а не державний. Проблема в тому, що закон про гральний бізнес прийняли пізно, — говорить економіст 56-річний Олександр Охріменко. — Збільшити виплати на дітей можна за рахунок друку гривні. Знадобиться 10–12 мільярдів на рік. Гроші сім'ї витрачатимуть переважно на вітчизняні товари — від їжі до іграшок. Так стимулюватимуть українську економіку. Водночас більшість народжуватиме одну дитину, де виплати найменші. Батьки "на руки" отримуватимуть не всю суму одразу, як і зараз. Протягом трьох років кошти надходитимуть рівними частинами. Така система працює в багатьох країнах.
Найвищу народжуваність фіксують зазвичай у найбідніших державах, де доходи населення мізерні. Як тільки статки зростають, люди більше займаються кар'єрою, подорожують. Наприклад, у Швеції виплати на дітей великі, проте там немає високої народжуваності. В Україні після збільшення виплат може трохи побільшати випадків, коли дітей народжуватимуть заради грошей. Але ця проблема була, є і буде.
— У державному бюджеті є кошти для підвищення виплат на дітей. Наприклад, на 2021 рік пропонують із 12 до 40 відсотків збільшити витрати на утримання державних органів, — каже економіст Андрій Новак, 47 років. — Ідея зробити це за рахунок грального бізнесу також має право на життя. Це може бути цільове відрахування податку до Фонду виплат при народженні дитини.
Коментарі