Національний банк виніс на обговорення пропозицію дозволити українцям знімати готівку з карток у касах магазинів, кафе. Пропозиції та зауваження прийматимуть до 15 грудня. НБУ очікує, що нововведення вплине на зменшення тіньової торгівлі, розвиток безготівкових розрахунків.
Відповідні операції також передбачає закон про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Його президент підписав у жовтні.
— Людина зможе отримати готівку на касі супермаркету. Для споживача таке нововведення зручне. Для торгових точок — ні. Доведеться переробляти програмне забезпечення, технологічні системи, перелаштовувати моделі співпраці з банками. Крім того, ця пропозиція не вкладається в концепцію економіки безготівкових розрахунків, що реалізує Національний банк, — говорить експерт Олексій Кущ, 43 роки. — У касі банку без паспорта можна провести операції на суму до 15 тисяч гривень. Торгові точки встановлюватимуть нижчі ліміти. Наприклад, із картки зможете зняти не більш як 1000 гривень. Крім того, магазини введуть свої умови. Щоб отримати кошти, доведеться купити товару на 500 гривень або заплатити комісію. Інакше торговим мережам не буде сенсу вводити цю послугу. Якщо Нацбанк її зробить необов'язковою, магазини, ймовірно, відмовлятимуться видавати готівку покупцям. Водночас така послуга успішно працює в Польщі, Росії, Білорусі, Німеччині.
— З одного боку, готівка стане доступніша для громадян. Адже сьогодні кількість банківських відділень і банкоматів скорочується. З другого — пропозицію Нацбанку треба допрацьовувати відповідно до українських реалій. Щоб не було зловживань, — каже фінансовий аналітик 38-річний Олексій Лупоносов.
— Якщо людина загубить картку, то зняти з неї гроші взагалі не проблема. Пін-код у магазинах не завжди запитують. Довести потім, що ви гроші не отримували — нереально. Будуть оборудки, пов'язані з ухилянням від оподаткування. Наприклад, можна оформити картки на різних людей, ті й не знатимуть. І таким чином знімати готівку. Це значно дешевше, ніж отримувати гроші через банк і платити податки.
Нових технічних засобів вигадувати не треба для цього нововведення. Кожен платіжний термінал, що існує в Україні, може проводити операцію видачі готівки з банківської картки. Водночас магазинам, кафе невигідно це робити. За власний рахунок оплачуватимуть інкасацію, видаватимуть обігові кошти людям "на руки". А далі чекатимуть кілька днів, доки гроші повернуться на рахунок торгової точки. Якщо врахувати технічні збої, то існує ризик узагалі не отримати кошти. Вони можуть зависнути десь. Тоді магазин зазнає збитків від такої послуги. Крім того, жодна торгова точка не знає, коли та скільки з картки захоче зняти покупець. А якщо в касі не вистачатиме грошей? Людям відмовлятимуть. Або казатимуть, що виторгу немає.
— Сьогодні магазини збирають готівку. Потім гроші рахують, спеціальна охорона забирає їх і відвозить у банк. За це бізнесу доводиться платити комісію 0,6–2 відсотки. Далі гроші знову закладають у банкомати, громадяни знімають їх і несуть до магазинів, — розповідає економіст Борис Кушнірук, 53 роки.
— Таким чином, магазини втрачають частину доходу. Якщо дозволити знімати готівку в касах, витрати на інкасацію всіх торгових точок зменшаться. При цьому кількість готівкових коштів в обороті також скорочуватиметься. На перший погляд, банки програють. Бо не зароблятимуть на інкасації готівки. Однак з'явиться більше ресурсів для кредитування бізнесу. Зможуть закладати менше купюр у банкомати. Адже громадянам зручніше буде знімати гроші в касі магазину, де щодня купують товари. Торговим точкам стане вигідно видавати кошти без комісії. Що менше готівки залишатиметься в касі, то менше витрачатимуть на інкасацію.
Якщо пропозицію Нацбанку приймуть, найімовірніше, магазини та кафе встановлюватимуть окремі термінали для зняття готівки. Щоб не відволікати касирів від обслуговування покупців.
Коментарі