Національний банк скасував заборону знімати кошти з рахунків ФОПів для власних потреб. Її запровадили 13 січня. У НБУ пояснили, що спочатку підприємці мають заплатити всі податки. Потім зможуть використовувати кошти для особистих цілей. За три дні обмеження скасували. Мовляв, це питання має контролювати податкова служба.
— Нацбанк спробував заборонити підприємцям знімати кошти для власних потреб у рамках своїх повноважень із фінансового моніторингу, — говорить фінансовий експерт Олексій Кущ, 43 роки. — У кожного ФОПа є два рахунки — підприємця й клієнта банку. Щоб зняти гроші з першого, регулятор пропонував вносити дані про сплату податків. Це ускладнило б роботу фіктивних ФОПів. Останні реєструють на підставних осіб або втрачені документи. Щоправда, обмеження на зняття готівки підприємцями для власних потреб діє з 2003 року. Проблема в тому, що норму в законодавстві маємо, а механізму її виконання — ні. Банк контролює кошти, доки вони перебувають на рахунку. Підприємці можуть зняти гроші нібито на потреби бізнесу, а витратити куди завгодно. Банки не відстежують таких операцій. У свою чергу підприємці не надають документів, що буде далі з грішми.
— Можливості для зловживань закладені в самій системі організації ФОПів. Тому не дивно, що частину дрібних підприємств використовують як механізм легалізації коштів. Нацбанк спробував вирішити цю проблему. Класифікувати підприємців, які знімають готівку для комерційних і власних потреб, — каже економіст Борис Кушнірук, 53 роки. — Звісно, заборону регулятора підприємці сприйняли болюче. Щоб не провокувати соціального напруження, НБУ вирішив відмовитися від неї. До цього питання доведеться знову повертатися. Шукати прийнятнішу модель.
Коментарі