— Сім років тому розводив рибу. Але торгувати стало невигідно. Кілограм карасів коштує 25–30 гривень. А таку ж кількість раків можна продати за 190, — розповідає 40-річний Ігор Стецюк із міста Біла Церква на Київщині.
— Ідея бізнесу прийшла не одразу. Якось відпочивали з друзями в Одесі. По пляжу чоловік носив у відрі варених раків. Ми вирішили купити. Здивувало, що всі вони одного розміру. Коли ловиш у річках, такого не буває. Я почав розпитувати, де він брав. Продавець відповідав неохоче. Мовляв, розводять десь поблизу Одеси.
Коли повернувся додому, загорівся ідеєю створити бізнес на раках. Побачив відео в інтернеті, як розводять їх удома в басейнах. Зв'язався з тим підприємцем. Купив у нього технологію за 500 доларів. Той чоловік працював у Латвії на подібній фермі. Навчився, як швидко вирощувати раків. Наприклад, у природних умовах треба чекати рік. На домашній фермі — сім місяців. Перших раків почав продавати минулого літа. Виїхав на столичний ринок. І одразу почалося: де взяв раків, заплати за місце, привези довідку. Тому відмовився від цієї ідеї. Найняв продавців, які торгують на пляжах. Плачу по 500 гривень за день. Улітку щодня заробляю не менш як 5 тисяч гривень. На пляжах розбирають 15–18 кілограмів раків.
Маю ставок в оренді. Затрати на старті були невеликі. Вклав у бізнес 10 тисяч гривень. Придбав ікру. Ставок перегородив на відсіки. Використовував грубу поліетиленову плівку. Завдяки цьому раки між собою не змішуються, мул не потрапляє, легше відібрати. Єдина морока — чистити воду. Поступово ставлю фільтри.
У бізнесі працює вся родина. Дружина робить букети з раків. Їх замовляють замість квітів на ювілеї, дні народження. Найменший коштує 500 гривень. Великий букет із лимонами та пивом обійдеться в 1200. Купують такі в основному жителі Києва. Щотижня замовляють не менш як п'ять штук. Двоє моїх синів проводять майстер-класи для відпочивальників. На пляжі ставлять казан, вчать готувати раків, їсти. Бо багато людей вважають, що їстівний тільки хвіст. За дегустацію страви з навчанням платять 100 гривень. На фестивалях вуличної їжі готували страви з ракових шийок. Після того до нас почали звертатися власники ресторанів.
У серпні раки коштують найдешевше — 130–190 гривень за кілограм. Найдорожчі — з листопада до лютого. Тоді вартість кілограма може досягати до 500 гривень. Але любителі є завжди. Одна компанія замовляє раків на Новий рік. Беруть 2–3 кілограми, незалежно від ціни. Модно зараз замовляти раків на весілля, пікніки. Якщо купують більш як 5 кілограмів, доставляю товар безкоштовно в будь-який район Києва. Ще й ділюся рецептом, як зварити, щоб м'ясо було м'яке. Головне — взяти глибоку каструлю, не пошкодувати води та солі. Додати приправ і кропу. Довше 10 хвилин варити не варто. До столу раджу подавати з маслом і скибками лимона. Дехто смажить раків на грилі, сковороді. Я таке не люблю.
Коментарі