Цьогоріч більшість банків припинила видавати позики. Цим скористалися дрібні фірми. Вони пропонують гроші під 5–15% на місяць. Знайти їх можна за оголошеннями в Інтернеті.
На сайті www.tut.ua пропонують гроші під заставу майна.
— Це агенція нерухомості, — відповідає за телефоном в оголошенні киянин, який представляється Олегом. — Кредит дамо під заставу квартири, землі чи автомашини. Сума — не більше 100 тисяч гривень. Якщо це квартира на Хрещатику чи Печерську, то позичимо під менші відсотки, бо така нерухомість завжди продасться. Якщо житло на околиці, оформимо під 15 процентів на місяць.
Нерухомість фірма оформляє на себе. В нотаріуса завіряють або кредитну угоду, або договір застави з правом викупу.
— У договорі прописуємо умови повернення грошей та строки. Повернете вчасно — переоформимо квартиру на вас. Треба ж нам мати якісь гарантії. Розписки тепер нічого не варті. Багато людей не повертає гроші. Не віддасте — ми продамо квартиру, — пояснює Олег.
Каже, охочих позичити в його фірми не бракує. Приходять бізнесмени. Беруть кредит на три місяці. Іноді просять подовжити його ще на такий же термін. Компанія погоджується.
За іншим оголошенням на сайті пропонують не більш як 50 тис. грн під 60% річних.
Не віддасте гроші — ми продамо квартиру
— Я посередник між банком і позичальником, — відповідає по телефону киянин Олександр. — Банки продовжують давати кредити. Але умови і дрес-код для клієнтів став жорсткішим. Позику може отримати людина не молодша 30 років, із зарплатою від 3,5 тисячі гривень. Я допоможу гарантовано одержати гроші.
Олександр дає рекламу в офісах великих фірм. Охочі дзвонять щодня.
— Оформляємо звичайну кредитну угоду та договір застави. Нерухомість на банк оформлювати не треба, — обіцяє.
У червні лише чотири банки позичають гроші. Це "Індекс-банк", "Кредобанк", "ОТП банк" та "Сведбанк". У відділенні "ОТП банку" по вул. Ярославській менеджер-жінка, років 25–27, пояснює: дають не більш ніж 25 тис. грн.
— Ось моя довідка про доходи, — показую.
Там зазначена моя ставка 1200 грн.
— У вас довідка за півроку, — пояснює менеджерка. — А наш банк вимагає дані за 12 місяців. Офіційний заробіток має бути не менше тисячі гривень на місяць. Ми вам позичимо 3 тисячі 800 гривень, — рахує на калькуляторі. — Якщо берете позику на кредитну картку, комісія за оформлення буде меншою. Якщо ж потрібна готівка, більше заплатите. Крім паспорта та коду, треба ще копію трудової книжки.
Рішення про надання позики "ОТП банк" приймає протягом тижня. Гроші дають під 28% річних. Проте разом з іншими комісіями, страховками набігає майже 60%.
— Ну, і скільки ви хочете грошей? — усміхається мені менеджер "Індекс банку", що на столичній вул. Мельникова.
Оглядає мене з голови до ніг. Питає, чи маю додатковий заробіток.
— Максимально ми можемо вам дати 5 тисяч 800 гривень під 28 процентів річних. Треба буде сплачувати по 640 гривень на місяць. Якщо вам менше 25 років, кредит не дамо. У вас довідка неправильно оформлена. Не вказано, що немає заборгованості по зарплаті. Це обов"язково, — зауважує.
Відмовляють позичальникам зі списку ненадійних професій
Щоб убезпечитися від непорядних позичальників, банки часто вимагають тепер довідку про психічний стан клієнта.
— Таку інформацію перевіряли й раніше, — запевняє керівник проекту "Юей банкер" Олексій Лупоносов, 30 років. — Раніше це робили непомітно. Людина приносить копію паспорта та ідентифікаційного коду, служба безпеки одразу перевіряє, чи не стоїть цей чоловік чи жінка на обліку в психдиспансері, або ж звіряє з даними міліції. Якщо на людині рахується зброя — значить вона психічно здорова. Тепер банки змушені скорочувати витрати. У тому числі й на службу безпеки. Тому й вимагають від клієнтів ці довідки напряму. Вони обмежили також вік позичальників. Раніше це могла бути особа передпенсійного віку або студент. Тепер вікові рамки — 20–50 років.
Упроваджують і так звані чорні списки. Заносять неперспективні професії — брокерів, агентів з продажу, ріелторів, артистів. Бо їхній заробіток залежить від проценту чи гонорару. Відмовлять будівельникам чи працівникам автосалонів. Бо ті простоюють без клієнтів.
Коментарі