— Маю офіційну зарплату 13 тисяч гривень, роблю великий перший внесок за квартиру, а банк не дав кредит. Сказали, що в мене погана кредитна історія, — розповідає киянин Едуард Кравченко, 38 років. У червні торік хотів купити в кредит однокімнатку за 500 тис. грн.
— Думаю, відмовили через мій попередній кредит на машину. Два місяці поспіль вчасно не вносив платежі. Перший раз через те, що перед 8 Березня відділення банку закрилося на дві години раніше. Вдруге затримка вийшла через помилку касира-стажера. За дві прострочки я заплатив пеню.
Допомогти виправити кредитну історію Кравченко попросив знайомого, який працює у кредитному відділі.
— Він взяв у мене паспорт, ідентифікаційний номер, довідку про офіційне працевлаштування. Попросив 33 тисячі гривень. Через тиждень знайомий повернув 31 тисячу. Тисячу лишив собі за послуги, ще стільки ж пішло на сплату комісій. Після цього банк погодився дати мені кредит. Висунув умову, щоб за квартиру одразу сплатив 55 відсотків вартості.
Усі дані про кредити і позичальників банки надсилають до Бюро кредитних історій.
— Швидше за все, банкір оформив Едуарду кілька кредитів, вчасно їх погасив і заплатив відсотки. Це один із способів покращити кредитну історію, — каже 40-річний Олександр Охріменко, президент Українського аналітичного центру. — Ще можна брати споживчі кредити на телефони чи іншу електроніку. Їх дають практично всім. Після двох-трьох достроково погашених позик кредитна історія автоматично стане позитивною.
Також кредитну історію можна поліпшити завдяки кредитній картці. З неї щомісяця потрібно знімати понад 2 тис. грн і повертати протягом пільгового періоду.
— Це буде сигналом для Бюро кредитних історій про платоспроможність і дисциплінованість клієнта, — говорить Олександр Охріменко. — Там кожному позичальнику присвоюють рейтинг відповідальності. Цей процес повністю автоматизований. Жоден банкір не може домовитися чи замовити слівце за того чи іншого позичальника. Якщо оформили кредит, погашайте заборгованість щонайменше за три дні до кінцевого терміну, щоб не стати боржником. Як показує практика, в останні дні поповнення кредиту касири та термінали перевантажені. Платіж може надійти невчасно. У США та Європі населення більш відповідально ставиться до сплати позик. Там якщо до 40 років у людини немає кредитної історії, то їй, швидше за все, грошей не дадуть. Якщо маєш погану кредитну історію, то отримаєш позику на житло не під 4 відсотки річних, а під 12. Люди оформляють кредитні картки не тому, що не мають коштів. А щоб формувати перед банками позитивний імідж.
Коментарі