— Фермерам, які обробляють до 200 гектарів землі, в 2015 році не варто відмовлятися від вирощування пшениці. Вигідно сіяти ячмінь, особливо пивоварний, — говорить експерт українського клубу аграрного бізнесу Тарас Висоцький, 28 років.
— У степовій зоні прибутковим буде соняшник, у лісостеповій — соя. Гречкою на невеликих площах займатися ризиковано. Вона раз на чотири роки дуже дорога, і так само раз на чотири роки — дуже дешева. 2015-го ціна має бути середньою.
На овочах можна заробити більше, ніж на зернових. На незрошуваних землях варто садити класичний борщовий набір: капуста, морква, буряк, картопля. Якщо є зрошування — огірки, помідори, перець. Щоб вирощувати картоплю, треба знати, куди її збути.
Дрібним фермерам краще зосередитися на сезонній продукції. Наприклад, ягодах, які можна збувати на місці — полуниці, лохині. Або садити кущові культури: чорну смородину, порічки, аґрус, малину. Вигідно вирощувати горіхи. Попит на них є, урожай можна довго зберігати і легко транспортувати. Але треба знати технологію догляду та збирання. Через п'ять років із гектара ліщини можна буде заробляти від п'яти тисяч доларів.
На малих ділянках землі можна вирощувати саджанці декоративних рослин на продаж.
Якщо фермер вирішить розводити птицю, доведеться конкурувати з великими виробниками. Є сенс зайнятися свинарством. Великої вигоди це не принесе. Однак убезпечить від збитків при низьких цінах на зерно чи картоплю. Їх можна буде згодувати свиням. Бажано мати постійного замовника, наприклад, ковбасний цех. Молочне виробництво починати за свої гроші в невеликих масштабах невигідно, бо ціни на молоко низькі. Якщо буде якась програма, кооперація — тоді варто спробувати.
Російський ринок для українських сільгоспвиробників зараз закритий. Потрапити на європейський складно, бо не вся продукція відповідає стандартам. Перспективні ринки збуту — Середня Азія, країни Балтії.
Коментарі