Сервісний інженер Ігор Бурдейний з Вінниці став жертвою нелегальної агенції із працевлаштування за кордоном. За неіснуючу роботу віддав 16 тис. грн.
Оголошення знайшов на одному із популярних інтернет-сайтів. Шахраї обіцяли допомогти з оформленням документів, пошуком вакансій та подальшим працевлаштуванням у Скандинавських країнах.
"Все виглядало дуже переконливо. Пояснили, що працедавець підписує з нами контракт. На його основі відкривається робоча віза. Потім запросили в офіс у Києві. Він знаходився в житловому будинку. Жодних вказівок не було, лише табличка на дверях. Чомусь це не насторожило, - розповідає Gazeta.ua Ігор Бурдейний. - Дали прочитати договір, яким підписується з агенцією. Дозволили зробити свої правки. Мав працювати в теплицях у Нідерландах. Обіцяли 1800 доларів зарплати та безкоштовне житло".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Польщі масово піднімають зарплати
"Весь процес зайняв близько шести місяців. Спочатку чекав на контракт з роботодавцем. Запитував, чому так довго. Пояснювали, що директор поїхав за кордон, щоб домовитися про мою роботу. Згодом документ прислали новою поштою. Він був оформлений англійською мовою. Мав його підписати і відправити назад. Після того перестали виходити на зв'язок. Не брали трубку. Директор писав, що він за кермом і не може говорити. Коли вдавалося додзвонитися, казали, що готують документи. Нарешті сказали пакувати валізи і їхати в Київ на вокзал. Окрім мене зібралися близько десяти чоловік. Нас мав забрати автобус, який так і не приїхав. Додзвонитися в агенцію не виходило. Тоді гуртом поїхали до офісу. Він був закритий, з розбитим вічком у дверях. Під дверима стояли ще зо двадцять людей. Довелося викликати поліцію і писати заяву".
За словами президента Всеукраїнської асоціації компаній з міжнародного працевлаштування Василя Воскобойника, щоб перемогти шахрайство на цьому ринку, державі, в першу чергу, потрібно скасувати ліцензію для агенцій з працевлаштування.
"Ліцензія є лише бюрократичним бар'єром для компаній, які намагаються працювати легально. Вона жодним чином не захищає звичайних людей, які шукають роботу закордоном. У вересні минулого року був випадок, коли агенція, яка отримала ліцензію через міністерство соціальної політики України, так само ошукала людей. Потрібно законодавчо заборонити цим компаніям брати гроші з українців. Їхні послуги мають оплачувати іноземні роботодавці, які шукають персонал. Також необхідно проводити інформу компаційнанію, щоб донести до людей, що вони не повинні платити гроші за роботу за кордоном, - каже Василь Воскобойник. - Таким чином із цього ринку масово підуть шахраї. Адже у них немає сталих контрактів з роботодавцями, які знаходяться за кордоном"
Зараз українці повинні розуміти, що у кожної держави є своя міграційна політика, яка передбачає залучення або, навпаки, відсутність трудових мігрантів, каже експерт.
"Українці, які стають жертвами шахраїв, найчастіше хочуть працевлаштуватися у Нідерландах, Норвегії, Фінляндії. Там великий рівень життя та заробітних плат. Але самі ці держави невеликі. Вони потребують лише висококваліфікованих спеціалістів - лікарів, інженерів, програмістів. А 93 відсотки українців, які шукають роботу за кордоном, шукають робочі вакансії. Їх в цих країнах уже закривають мешканці ЄС - країн Прибалтики, Польщі, Болгарії, Чехії, Словаччини".
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як польські роботодавці заохочують працівників
"Шукати роботу варто у Польщі, Чехії, країнах Балтії. Але лише через компанії які не беруть гроші за працевлаштування. Адже у 2017 році Польща видала 1,7 млн запрошень. Але через легальні компанії були влаштовані лише 12 390 людей. Це менше 1 відсотка заробітчан".
На постійній основі за кордоном перебуває 3,2 млн українців, свідчать дані Мінсоцполітики. Загалом у міграційному процесі беруть участь у середньому від 7 до 9 млн осіб на рік. Найбільше українців працює в Польщі - близько 2 млн. Із них близько 1 млн працює офіційно. Водночас із них тільки 400 тисяч платять єдині соціальні внески в Польщі.
Коментарі