четвер, 15 лютого 2007 16:59

Галину Марущак поставили на ноги німецькі лікарі

Автор: фото: Олена ДЗІК
  Галина Марущак (ліворуч) із мамою Ніною у своїй хаті в селищі Козова на Тернопільщині. Жінка ріже кекс, переданий її старшою донькою з Італії
Галина Марущак (ліворуч) із мамою Ніною у своїй хаті в селищі Козова на Тернопільщині. Жінка ріже кекс, переданий її старшою донькою з Італії

37-річна Галина Марущак із райцентру Козова на Тернопільщині — інвалід першої групи. У жінки не розгинаються пальці на руках і ногах. Провідні українські та російські лікарі казали, що вона ніколи не зможе ходити. Галину поставили на ноги в німецькому місті Дамп.

— Заходьте, донька чекає, — зустрічає мене на подвір"ї старенької хати 66-річна Ніна Марущак, Галинина мати. Батько Петро, 73 роки, порається по господарству — годує свиню й курей.

Ідемо темним коридором до маленької світлої кімнати. На акуратно застеленому ліжку сидить жінка в червоному спортивному костюмі. Неподалік, на столі, електрична швейна машинка. Стіну прикрашають великі плакати зі звірами.

— Це все мені в Німеччині подарували, — розповідає. — У клініці дали ліків на три роки. У нас вони дуже дорогі. Там я маю багато друзів, а тут — ні. У нас "нє імєй сто друзєй, а імєй сто рублєй".

Тепер найближчі люди для Галини Марущак — товариші з клубу для неповносправних "Силоам". П"ять років поспіль вони щосуботи збираються в центрі Козової.

Під час розмови Галина ховає руки в кишені.

— У травні їду в Німеччину на огляд до свого лікаря. Віза вже відкрита. До Львова завезуть, а далі автобусом сама поїду. Це вже моя четверта поїздка до Німеччини. З 1995-го постійно їжджу на огляди.

Галя росла здоровою дитиною. У восьмому класі почало боліти коліно. На випускний іти вона вже не могла.

— Поставили діагноз "ревматоїдний артрит", — каже Ніна Марущак і нарізає скибками великий кекс, схожий на паску. Його передала з Італії її старша донька Оксана, 42 роки. — По півроку Галя в лікарнях лежала, а потім знову до школи. Де тільки ми з нею не були — в Тернополі, Києві, Харкові, Саках, Москві.

До Київського інституту ортопедії потрапили у 86-му. Але їх відправили назад до Тернополя. Мовляв, там теж лікують, а тут — радіація.

— Усюди казали, що вже запізно. В Москві пояснили, що причиною хвороби стала інфекція, занесена ще в дитинстві. Тоді були багаторазові шприци.

У клініці дали ліків на три роки

Коли до Козової приїхали гості з німецької християнської громади, Ніна Марущак звернулася до них. Показала історію хвороби, просила привезти доньці якихось ліків. Німці взяли виписку з історії. Згодом приїхали за хворою — Галю погодився оглянути лікар із тамтешньої "Остерклінік".

Галя добре пам"ятає першу подорож до закордонної клініки в 1995 році. З хати її виносили на кріслі. Рухатися не могла. Інвалідного візка не мала. З мамою їхали у трейлері три дні. Їх віз німець Берндт Пітрук, представник християнської громади "Вульфсгагенгюттен".

— Клініка розташована на курорті Дамп, — розказує Галина. — Це біля міста Кіль. Будинок лікарні шестиповерховий. Там і море близько. Але дуже сильні вітри. Холодно.

Грошей, зібраних у Козовій, Галі вистачило лише на дорогу.

— Німецька громада дала оголошення на радіо і телебачення, — говорить пані Ніна. — Назбирали сорок тисяч марок. Мали чим заплатити за обслуговування, медикаменти й харчі. Операція коштувала дуже дорого — півмільйона марок. Але Галя була першою пацієнткою з України, тому її прооперували безплатно.

Головний лікар подивився на молоду красиву пацієнтку, погладив по голові й сказав щось по-німецьки. Колись Ніна вивчала цю мову в школі — але не могла зрозуміти слів.

Перекладач заспокоїла її: лікар сказав, що Галину треба поставити на ноги.

Сусідкою Марущак по палаті в "Остерклінік" була Геля Группе, дружина директора фірми морозива "Шиллер". Вона пригощала українку морозивом, давала одяг, підтримувала. Галя й досі листується з нею.

Оперували жінку дев"ять годин. Коли отямилася після наркозу, зателефонували матері. Сказали, що можна приїхати.

— Я молилася в громаді. Приїхала, а моя Галя — як після аварії. Вся в бинтах. До ніг прив"язані баночки, в які стікає кров. Вона плаче, а я тримаюся як можу. Побула кілька хвилин. А наступного дня приїжджаю — доньки нема! Тільки баночки лишилися. Виходжу в коридор, назустріч мені йде лікарка. Каже, її перевели з реанімації до іншої палати. Знайшла. Дивлюся, лежить моя Галя, усміхається. А я — в плач.

На третій день після операції пані Ніна поїхала додому: закінчився термін візи. Галя залишилася на дев"ять місяців у громаді. У вільний час шила на машинці й гачкувала звіряток.

— Через два місяці дзвонить Галя й каже, що вже пані, — згадує Ніна зі сльозами в голосі.

— Сама зійшла сходами з другого поверху.

Галинине плетиво показують на виставках

У десять років жителька райцентру Козова на Тернопільщині Галина Марущак навчилася в"язати гачком. Працювала навіть тоді, коли захворіла на артрит і не могла встати з ліжка.
Коли жінка поїхала лікуватися в клініку німецького курорту Дамп, взяла з собою вив"язаних власноруч казкових героїв. Подарувала їх німецьким друзям і лікарям. Члени релігійної громади, які  запросили Галю на лікування, організували в Дампі першу виставку її плетених робіт.
— Я щодня в"яжу годину-дві, — каже жінка. —  Над одною іграшкою працюю десь три тижні.
У бібліотеці рідного селища Галини на Тернопільщині теж відкрили виставку її плетива. Експонати довелося збирати по всьому містечку — собі  майстриня не залишає нічого.

Зараз ви читаєте новину «Галину Марущак поставили на ноги німецькі лікарі». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

Залишати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі

Голосів: 1
Голосування Як ви облаштовуєте побут в умовах відімкнення електроенергії
  • Придбали додаткове обладнання для оселі задля енергонезалежності
  • Добираємо устаткування та готуємося до купівлі
  • Не маємо коштів на таке, ці прилади надто дорогі
  • Маємо ліхтарі та павербанки для заряджання ґаджетів, нас це влаштовує
  • Певні, що незручності тимчасові і незабаром уряд вирішить проблему браку електроенергії
  • Наша оселя зі світлом, бо ми на одній лінії з об'єктом критичної інфраструктури
  • Ваш варіант
Переглянути