Субота, 31 березня 2012 19:26

На меморіальному кладовищі донеччани влаштовують пікніки та вирощують овочі
12

Фото: Фото: Тетяна Заровна

Група випускників московського православного Свято-Філаретівського інституту, які здійснюють паломництво, і православні християни Донецька сьогодні провели молебень на цвинтарі жертв політрепресій Рутченкове поле. Тут, на території 5 гектарів, поховані 70 - 80 тисяч чоловік, які були розстріляні в катівнях НКВД в період з 1932 по 1941 роки.

Учасники молебню виявили на Рутченковому полі гори порожніх пляшок і мангали, складені з цеглин. Деякі мешканці вулиці Пінтера захопили собі ділянки на території поховання і зробили городи. Паломники провели прибирання всього кладовища і встановили хрести, що попереджають про те, що поховання не обмежується декількома сотнями квадратних метрів навколо меморіалу.

"Ми не в перший раз на Рутченковому полі в просвітницькій поїздці, організованій нашим інститутом, відвідуємо меморіальні поховання в різних точках колишнього СРСР, - розповіла Анастасія Наконечна з Санкт-Петербурга. - Важливо, щоб такі кладовища були огороджені з усіх боків і були приведені в належний порядок".

"Про цей сталінський злочин стало відомо в 1989 році, коли на Рутченківському полі почав будуватися гаражний кооператив. Будівельники діставали із землі черепи. За фактом виявлення скелетованих останків було порушено кримінальну справу, слідчий виніс постанову про припинення робіт, але ночами продовжували будуватися і вивозити скелети на звалище. Їх гаражі і зараз стоять, побудовані на кістках. Газета "Вечерний Донецк" тоді писала, що це кістки тварин. Ми на Рутченкове поле привозили депутатів (тоді НД СРСР) Івана Драча, Дмитра Павличка, щоб надати справі резонансу, і зупинити варварство. Був на цьому місці і глава Народного Руху України В'ячеслав Чорновіл. Коли долею поховання зацікавилася громадськість, студенти-історики з Донецького університету почали археологічні розкопки", - розповіла правозахисниця Марія Олійник.

"У радянські часи ці місця були засекречені, - розповів історик Владислав Устенко, який брав участь в розкопках 1989 року. - Ці люди були вбиті в будівлі, де сьогодні розташовується Донецька консерваторія (а в 30-ті роки минулого століття розташовувалося НКВС - ред.) . Як розповів чекіст, який дожив до наших днів івиробляв розстріли, ночами вони включали тракторний мотор і страчували людей пострілами в потилицю. Ми знайшли тут останки 300 осіб з кульовими отворами в потилиці, у деяких було по два отвори. Інші останки не стали турбувати. Більш ранні поховання були акуратні, тіла вкладалися в братських могилах в певному порядку. Пізніші захоронення проводилися поспішно, хаотично, тіла зсипали покотом, в одній ямі було по 30 тіл. Були виявлені порожні бланки розстрільної документації.

Знайдені зубна щітка донецького санітарного лікаря Козловського і портсигар гірського інженера з Кривого рогу Покараєва. Тут і стріляні гільзи були, і наган, і безліч пляшок від алкоголю - ті хто вбивав і ховав, вони, мабуть, багато пили. А на початку війни в 1941 році тут було вбиті поранені червоноармійці з госпіталю, який не встигли евакуювати. Їх знайшли з милицями, з медобладнанням. І були вбиті підлітки - учні ФЗУ. В глині їх форма добре збереглася".

Місцеві літні люди ще пам'ятають, що восени 1941 року, коли до Донецька прийшли німці, вони розкрили кілька братських могил і зібрали населення, щоб показати як радянська влада чинить зі своїми громадянами. У відомому сенсі злочини сталінізму замовчуються і в наші дні. Так, наприклад, влада не виділяє кошти для складання мартирологу загиблих. Імена практично всіх похованих на Рутченковому полі залишаються невідомі.

Зараз ви читаєте новину «На меморіальному кладовищі донеччани влаштовують пікніки та вирощують овочі». Вас також можуть зацікавити свіжі новини України та світу на Gazeta.ua

Коментарі

9

Залишати коментарі можуть лише авторизовані користувачі

Голосів: 55466
Голосування Підтримуєте введення біометричного контролю на кордоні з РФ?
  • Підтримую. Тепер потрібно заборонити українцям їздити в Росію
  • Ні, нічого не дасть крім черг на кордоні
  • Потрібно вводити візовий режим
  • Краще заборонити росіянам в'їзд в Україну
  • Це нічого не дасть. Злочинці з РФ все рівно знаходитимуть способи потрапити в Україну
  • Досить повністю припинити транспортне сполучення з РФ
  • Сумнівне рішення. Такий контроль ще більше провокуватиме Росію. Можливе загострення на Сході
Переглянути