Міністерство освіти УРСР підписало директиву про "Удосконалення вивчення російської мови в школах" 11 листопада 1978 року. В країні розпочалася нова хвиля русифікації.
Відомство фактично виконувало попередні жовтневі рішення ЦК КПРС і уряду СРСР, відомі, як "Брежнєвський циркуляр". А відповідна постанова Ради Міністрів УРСР з'явилася 2 листопада.
Усім міністерствам і відомствам, пов'язаним із освітою та наукою, наказали до 1983-го значно вдосконалити програми та підручники з російської мови для навчальних закладів з українською, молдавською, угорською і польською мовами навчання та передати такі підручники до шкіл у великій кількості. Вимагали збільшити випуск літератури російською мовою для дітей.
З 1980/1981 навчального року ставили завдання запровадити обов'язкове вивчення російської мови в перших класах загальноосвітніх шкіл з українською мовою навчання.
Школи повинні були забезпечити висококваліфікованими викладачами. У розпорядженні стояла примітка: "особливо сільські школи". Влада розуміла, що найміцніші позиції українська зберігає саме в селах. Їх прагнули послабити.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чому українець у великому місті переходив на російську
Для підготовки зацікавлених викладачів мали вдосконалити навчальний план педагогічної спеціальності "Російська мова і література у школах з українською мовою навчання", зміцнювати кафедри російської мови у ВНЗ, заохочувати студентів високими стипендіями, будувати гуртожитки, їдальні тощо. У школах і університетах мали створити кабінети російської мови та літератури, оснащити їх найкращою тогочасною технічною апаратурою.
З того часу українська мова стала другорядним предметом. Кількість учнів, які вивчали її, зменшилася з 73% до 49%. Не вживали українську й у науково-дослідних установах. Панувала атмосфера наклепів і доносів, приниження української мови.
Подібні рішення впливали не лише на школу та її учнів, а й на суспільство в цілому. Російська отримала значну перевагу в художній і науковій літературі, періодиці, театрі та кіно, радіо. Україномовних книжок друкували 38%, згодом і ця цифра зменшилася. Міцніші позиції зберегла лише газетна преса.
Гарантувала російська мова й успішну кар'єру.
Русифікація українців тягнулася з кінця XVII ст. Була активною як у період панування Російської імперії, так і Радянського Союзу. Наприклад, 13 березня 1938 року уряд СРСР прийняв постанову про обов'язкове вивчення російської мови у школах союзних республік.
У документі зазначалося, що викладання російської мови у школах поставлено незадовільно. Причиною цього називали шкідничу роботу контреволюційних троцькістських і буржуазно-націоналістичних елементів, що прагнули підірвати "братню єдність народів СРСР".
Коментарі