Професорові Гарвардського й Колумбійського університетів та почесному доктору Альбертського, Лундського та Харківського Юрієві Шевельову не таланить із офіційними вшануваннями його ювілеїв.
Президент Української вільної академії наук у США Альберт Кіпа понад п'ять років тому запропонував утворити українсько-американський комітет для відзначення 100-річчя від дня народження видатного українського вченого. Ініціативу підтримав Секретаріат тодішнього Президента України. Відповідний лист "пішов" на адресу тодішнього уряду, але Шевельов став, очевидно, заручником затяжної війни між нашим Президентом і Прем'єр-міністром.
Вдруге подібним чином не поталанило тепер. Одному з найбільших мовознавців-славістів світу й одному з найвеличніших українських інтелектуалів виповнювалося 105 років. До цієї дати народний депутат України Ірина Фаріон підготувала проект постанови ВРУ "Про відзначення 105-річчя від дня народження Юрія Шевельова". І хоча між теперішніми Президентом, Прем'єр-
міністром і більшістю в парламенті повна гармонія - знову "але". Юрію Шевельову доведеться чекати якогось із наступних ювілеїв.
Для Гепи і Допи німець, який обрав українське в часи окупації, може бути лише фашистом.
Етнічний німець, людина російської культури від народження, перейшов на український бік.
В час, коли адекватні люди, яких в Україні, вірю, переважна більшість, вшановують свого вченого, для окремих його теперішніх земляків - передовсім, харківських персонажів Гепи і Допи - він не є національним надбанням. В їхніх головах німець, який обрав українське в часи окупації, може бути лише фашистом.
Та від істини, перевіреної часом, не втекти: на злодієві шапка горить. Бувало, хто гучно кричав "фашист", сам таким і виявився. Не хто інший як фашист, наприклад, начальник 4-го відділу УГБ УНКВД у Харкові Давид Епельбаум, який у 30-их роках XX століття, сфальсифікувавши низку слідчих справ, був безпосередньо причетний до розстрілів мирних харків'ян.
Подібними виглядають і теперішні керівники цього міста, що наказали брутально, сокирою збити пам'ятну дошку, яку харківська громадськість встановила на будинку, в якому 30 років мешкав уродженець Харкова Юрій Шевельов.
Коментарі
51